Nowa usługa dla przedsiębiorców. Firma w mObywatelu 2.0
fot. Ministerstwo Cyfryzacji
Wiemy, jak wiele obowiązków wiąże się z prowadzeniem jednoosobowej# działalności gospodarczej. To właśnie do tych z Was, którzy prowadzą własny biznes, kierujemy nową usługę. Firma to rozwiązanie w mObywatelu 2.0, które pomaga przedsiębiorcom oszczędzać czas i unikać „wycieczek” do urzędów.
Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej to duża odpowiedzialność. Jako przedsiębiorcy dbacie o napływ zleceń, relacje z kontrahentami, a oprócz tego załatwiacie formalności w niejednym urzędzie.
Zadbaliśmy o to, by część z nich była na wyciągnięcie ręki. Do aplikacji mObywatel 2.0 dodajemy usługę Firma, która usprawnia prowadzenie firmowych formalności. Wdrażamy ją stopniowo – pierwszym użytkownikom mObywatela 2.0 Firmę zaoferujemy w środę 22 maja, a dla wszystkich będzie dostępna 27 maja br.
Dane firmy i zaświadczenie o wpisie do CEIDG
Do częstych czynności przy prowadzeniu firmy należy przekazywanie danych do faktury – ich kompletu lub wybranych informacji, jak np. NIP czy REGON. Teraz w usłudze Firma w mObywatelu 2.0 widzicie dane swojej działalności i możecie je łatwo skopiować.
Potem wystarczy wysłać je wybranym kanałem, np. przez SMS, komunikator albo e-mail. Kontrahent lub inna osoba dostanie dane do faktury w jednej chwili.
Innym udogodnieniem, które wprowadza usługa Firma, jest możliwość pobrania zaświadczenia o wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) na swój telefon.
Dokument w formacie PDF możecie następnie przesłać dalej wybraną metodą lub okazać np. w urzędzie czy podczas załatwiania innych formalności.
Status działalności gospodarczej w aplikacji
Dodatkowo usługa Firma pokazuje aktualny status działalności gospodarczej. Ponieważ łączy się z bazą CEIDG przy każdym uruchomieniu, w aplikacji widzicie dokładnie takie dane, jakie są wpisane w rejestrze.
Ta funkcja jest szczególnie przydatna, kiedy rejestrujecie firmę, zawieszacie ją albo wznawiacie działalność po przerwie. W usłudze zobaczycie jeden z trzech statusów działalności gospodarczej:
-
Oczekująca na rozpoczęcie – kiedy jesteście w trakcie zakładania działalności gospodarczej, zobaczycie ten status wraz z datą zgłoszonego rozpoczęcia prowadzenia firmy.
-
Aktywna – widzicie ją, kiedy prowadzicie działalność.
-
Zawieszona – obok tego statusu widzicie datę ostatniego zawieszenia firmy. Jeśli jesteście w trakcie wznawiania działalności, pojawi się osobne powiadomienie pokazujące datę jej zgłoszonego wznowienia.
Jeśli zobaczycie błąd w danych, możecie łatwo poprawić je, korzystając z usługi online – Zmiana danych w CEIDG, na stronie Biznes.gov.pl. Pod tym samym adresem zarejestrujecie działalność gospodarczą.
Jeśli chcecie w jednym miejscu prowadzić sprawy urzędowe swojej firmy, skorzystajcie z Konta Przedsiębiorcy. Z pozycji Konta możecie nie tylko kontrolować dokumenty wysyłane i odbierane z urzędów, ale również zarządzać pełnomocnictwami.
Więcej informacji o aplikacji, usługach i cyfrowych dokumentach znajdziecie na stronie info.mObywatel.gov.pl
Materiały
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji
Czytaj również
- Mały ZUS Plus. Termin zgłoszenia upływa 31 stycznia
- Czynniki rakotwórcze. Nowy wzór formularza dla pracodawców
- Wakacje sładkowe dla przedsiębiorców. Ile osób skorzystało z ulgi?
- Ubezpieczenia społeczne w 2025 roku. Nowe wysokości składek
- Płatnicy składek otrzymają informację z ZUS. Co zostanie uwzględnione?
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Inwestycje w roku 2025. Opera, filharmonia, Nawra
W rozbudowywanym kompleksie Opery Nova finiszują# roboty konstrukcyjne na budowie tzw. czwartego kręgu, jednocześnie placówka ogłasza przetargi na specjalistyczne wyposażenie i zapowiada uruchomienie parkingu podziemnego jeszcze przed nowym sezonem artystycznym. W tym roku startują też dwie inne duże inwestycje kulturalne w naszym regionie – rozbudowa Filharmonii Pomorskiej i wielkie przedsięwzięcie w Nawrze, gdzie w zrujnowanym kompleksie pałacowym powstanie muzeum ziemiaństwa.
(czytaj więcej)Zaczyna się okres zimowego szaleństwa. Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe?
Zbliżające się ferie to wyczekiwany czas zarówno przez najmłodszych# uczniów klas podstawowych, aż po młodzież ze szkół średnich. Warto zadbać, aby był to czas bezpieczny.
(czytaj więcej)Powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Inauguracja
Podczas walnego zgromadzenia Stowarzyszenia# Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia (MOFT), ogłoszono powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Potencjał proklamowanej właśnie metropolii to pół miliona mieszkańców, niski poziom bezrobocia i bezpośredni dostęp do autostrady. W historycznym wydarzeniu na zamku w Golubiu-Dobrzyniu uczestniczył marszałek Piotr Całbecki, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że decyzja o powstaniu Metropolii Toruńskiej jest ważna, bo jest działaniem na rzecz stabilizacji i rozwoju gospodarczego regionu.
(czytaj więcej)Kujawsko-pomorska młodzież. Kreatywna, ambitna, zaangażowana
Zajęcia sportowe i taneczne, programowanie i robotyka, warsztaty artystyczne,# wyjazdy na obozy, do kin i teatrów – na realizację projektów dla dzieci młodzieży przekazujemy z marszałkowskiego budżetu obywatelskiego 70 mln złotych. Granty są przyznawane za pośrednictwem lokalnych grup działania. Nabory wniosków są już otwarte! Działania dla dzieci i młodzieży.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!