Odliczanie do Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli. Uroczysty przemarsz
fot. Marcin Jarzembowski
6 stycznia 2025 roku tysiące kolędników wezmą udział w największych ulicznych# jasełkach w Bydgoszczy. Tego dnia wraz z Trzema Królami i śpiewem na ustach podążać bedziemy za światłem gwiazdy betlejemskiej, by oddać pokłon Nowonarodzonemu Jezusowi.
Królowie symbolizujący Europę, Azję i Afrykę pojadą na koniach i wielbłądzie. Wielbłąd Gacek, na którym pojedzie król afrykański, po raz kolejny przyjedzie do Bydgoszczy z mini zoo w Horodyszczu. Ich świtę stanowią orszaki, ubrane w czerwone, niebieskie i zielone kostiumy. Przemarsz zakończy się przy stajence, gdzie Kacper, Melchior i Baltazar oddadzą pokłon i złożą dary Dzieciątku uznanemu za Króla wszystkich narodów.
Pokłon Mędrców będzie właśnie tematem przewodnim, ze względu na przypadającą 1000. rocznicę koronacji pierwszego króla Polski, Bolesława Chrobrego oraz na ogłoszony przez papieża Franciszka Rok Jubileuszowy – 2025 lat od narodzenia Chrystusa. Tegoroczne hasło „Kłaniajcie się królowie!” jest fragmentem kolędy „Do szopy, hej pasterze”. W tekście utworu znajduje się fragment zapraszający władców do pokłonu, a także słowa „Padnijmy na kolana, to Dziecię to nasz Bóg”, które zachęcają wszystkich do oddania czci Jezusowi.
„Objawienia Pańskie obchodzimy na pamiątkę hołdu, jaki został oddany Jezusowi po narodzinach w Betlejem, przez trzech Mędrców ze Wschodu. Organizujemy to wydarzenie w przestrzeni miasta, bo chcemy w ten sposób przywracać tradycję kolędowania oraz wyrazić swoją radość z Bożego Narodzenia i objawienia się Jezusa trzem królom” – powiedziała Regina Piątkowska.
Do orszaku może przyłączyć się każdy. Zachęcamy do przygotowania przebrania, i wcielenia się w role odpowiadające opisom ewangelicznym i ludowej tradycji: aniołów, dwórek, rycerzy i pastuszków, dzięki któremu jest się nie tylko widzem, ale także aktorem w tym ulicznym przedstawieniu. Wolontariusze tradycyjnie będą rozdawać korony, by każdy uczestnik orszaku mógł włożyć ją głowę i poczuć się królem.
Wydarzenie rozpocznie się Mszą św. o godz. 11.30 w bazylice św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy, pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Włodarczyka. Po – ok godz. 13.00 – ze śpiewem kolędy „Mędrcy świata, monarchowie” orszak wyruszy z placu przed bazyliką i przejdzie ulicami: Markwarta, Krasińskiego, Gdańską, Focha, Mostową do Starego Rynku.
Orszak Trzech Króli jest wydarzeniem oddolnym, w całości przygotowywanym przez setki wolontariuszy. Głównym organizatorem Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli są Domowy Kościół, gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie, parafia św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy oraz Fundacja Światło-Życie Ośrodek w Bydgoszczy. Wsparcia merytorycznego udziela także Fundacja Orszak Trzech Króli z Warszawy.
Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Czytaj również
- Poszukiwany właściciel roweru. Zguba do odebrania w komisariacie policji
- Uroczyste obchody w Mroczy. Upamietnią poległych powstańców
- Ostrzeżenie dla naszego powiatu. Prognozowane gęste mgły
- Jutro urzędy pracują krócej. Do której godziny otwarty jest UMiG w Mroczy?
- 70 mln złotych na warsztaty i zajęcia dla młodych. Nabory są już otwarte!
Drugi dzień świąt. Podczas mszy w kościele święci się owies
Drugi dzień świąt bożonarodzeniowych poświęcony jest# św. Szczepanowi – pierwszemu męczennikowi za wiarę chrześcijańską, znanemu z głębokiej wiary i mocy czynienia cudów. Został ukamienowany, gdy przyznał się przed sanhedrynem do wiary w Chrystusa (tradycyjna kara za bluźnierstwo).
(czytaj więcej)Nie marnuj jedzenia. Co nadaje się do zamrożenia?
Zamrażanie żywności to doskonały sposób na zachowanie świeżości# i smaku produktów przez dłuższy czas. To nie tylko oszczędza czas, ale także pomaga uniknąć marnowania jedzenia.
(czytaj więcej)Szopki z bogatą tradycją. Zachwycają swoją wyjątkowością
Tradycja szopkarska w Krakowie trwa nieprzerwanie od XIX wieku#. Pierwotnie wykonywaniem szopek trudnili się rzemieślnicy z ówczesnych przedmieść Krakowa, szczególnie Krowodrzy i Zwierzyńca.
(czytaj więcej)Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Bohaterski zryw
27 grudnia obchodzimy Narodowy Dzień #Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Upamiętniamy w ten sposób zwycięski zryw Polaków przeciwko Niemcom z lat 1918–1919 i składamy hołd jego bohaterskim uczestnikom.
(czytaj więcej)