Dziś mamy 2 stycznia 2025, czwartek, imieniny obchodzą:

03 listopada 2024

Ogrzewaj dom bezpiecznie. Co może doprowadzić do pożaru?

fot. Tomasz Wiśniewski, kpt. Wojciech Gralec

fot. Tomasz Wiśniewski, kpt. Wojciech Gralec

Niska temperatura powietrza sprawia, że częściej korzystamy# z elektrycznych urządzeń grzewczych, takich jak grzejniki olejowe, promienniki ciepła, termowentylatory („farelki”), grzejniki konwekcyjne, akumulacyjne i inne.

 

Używane w gospodarstwach domowych zgodnie z instrukcją obsługi oraz pod odpowiednim nadzorem, urządzenia te zapewniają optymalne warunki cieplne w mieszkaniach.

Niestety, ich nieprawidłowa eksploatacja lub uszkodzenia mogą prowadzić do pożaru.

Aby zapewnić komfortową temperaturę oraz bezpieczeństwo w pomieszczeniach, podczas korzystania z elektrycznych urządzeń grzewczych należy m. in.:

- sprawdzić wizualnie stan urządzenia pod kątem widocznych uszkodzeń,

- nie pozostawiać urządzeń bez nadzoru,

- ustawiać urządzenia, zachowując bezpieczną odległość od materiałów łatwopalnych i wyposażenia mieszkania,

- nie stawiać urządzeń na miękkich podłożach, takich jak łóżko czy materac,

- nie używać urządzeń w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności ani tam, gdzie istnieje ryzyko wpadnięcia do wanny lub innego pojemnika z wodą,

- nie zakrywać przewodu zasilającego dywanem ani chodnikiem,

- zwrócić uwagę, aby elementy wokół urządzenia nie zostały zassane przez termowentylator ani nie zasłaniały jego kanałów powietrznych,

- stosować w mieszkaniach czujki dymu

Więcej informacji dotyczących bezpiecznego obchodzenia się z prądem znajdziesz tutaj.

Materiał: Państwowa Straż Pożarna

Oceń artykuł: 1 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Praca na wysokości
60PLN
KOBIZE
500PLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Szkolenie z HACCP
80PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
0

Nowe przepisy. Zmieniły się zasady selektywnej zbiórki odpadów

Od 2025 roku, zgodnie z przepisami UE, wchodzi w życie obowiązek selektywnego #zbierania odpadów typu: tekstylia, odzież, obuwie. To zadanie gmin, które jest realizowane w ramach Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Każda gmina zobowiązana jest ustanowić przynajmniej jeden taki punkt na swoim terenie. To tam powinny trafiać rzeczy, którym można dać drugie życie!

(czytaj więcej)
0

Znakowanie owoców i warzyw. Obowiązują nowe przepisy

Wystawiając świeże owoce i warzywa na sprzedaż, należy stosować obowiązujące# unijne i krajowe akty prawne dotyczące znakowania żywności. Od 1 stycznia 2025 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące owoców i warzyw oraz niektórych przetworów owocowych i warzywnych, a także bananów.

(czytaj więcej)
0

System lokalizacji AML. Nowoczesne technologie służące ratowaniu życia

Rozpoczyna się tworzenie systemu, który ułatwi służbom ratowniczym #dotarcie do osób wzywających pomocy. Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) podpisał umowę z Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC), aby wprowadzić nowoczesny system lokalizacji o nazwie AML (Advance Mobile Location). System tworzony we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji, pomoże szybciej i dokładniej znaleźć osoby w potrzebie. Na realizację projektu przeznaczone zostanie prawie 33 miliony złotych. Jego pełne uruchomienie przewidziane jest w 2027 roku.

(czytaj więcej)
0

Ile dni wolnych od pracy? Kalendarz na 2025 rok

Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy określa# 13 ogólnopaństwowych świąt wolnych od pracy. Warto tak zaplanować swój urlop, aby zyskać więcej dni wolnego. Sprawdzamy, kiedy przypadają święta wolne od pracy w 2025 roku.

(czytaj więcej)