Spotkanie z Wanessą Bąkowską. Obrazy wzbudziły podziw
fot. GBP Sadki
W środę, 11 grudnia 2024 r. Gminna Biblioteka Publiczna #w Sadkach włączyła się w uświetnienie i organizację niezwykłego wydarzenia w Niepublicznym Przedszkolu Mini Akademia w Mroczy. W związku z faktem, iż 3 grudnia obchodzony był Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, do przedszkolaków oraz uczniów z Niepublicznej Szkoły Podstawowej o profilu anglojęzycznym w Mroczy, przyjechała niezwykła nastolatka i młoda artystka z zespołem Downa, Wanessa Bąkowska.
Wanessa ma 15 lat i mieszka w Lipce, niedaleko Złotowa. Uczęszcza do Akademii Wartości i Otwartości „Iskra” w Piasecznie. Ma wiele zainteresowań: uwielbia tańczyć, jeździć konno, grać w siatkówkę i wspinać się po górach, ale prawdziwą pasją stało się dla niej malarstwo, któremu poświęca się już od 5 lat. Ma w swoim dorobku ponad 200 obrazów namalowanych różnymi technikami oraz ponad 20 wernisaży: m.in. w Złotowie, Pile, Łodzi, Warszawie czy Gdańsku. Jej prace znajdują się w galerii „Integracja.pl” i są pokazywane każdego roku podczas Wielkiej Gali Integracji w Teatrze Narodowym w Warszawie. Ponadto Wanessa jest również autorką bajki „Spryciulka Nutka i Ava” oraz projektantką sukien na pokaz mody osób z różnymi niepełnosprawnościami. W grudniu 2023 r. na Zamku Królewskim w Warszawie młoda artystka odebrała statuetkę „Młody człowiek bez barier”, którą zdobyła w ogólnopolskim konkursie „Człowiek bez barier” organizowanym przez Fundację Integracja w Warszawie. Jedno jest pewne: w słowniku Wanessy i jej rodziców nie ma słów: „nie umiem” czy „nie dam rady”!
Podczas spotkania przedszkolaki i uczniowie mogli podziwiać kilka obrazów namalowanych przez Wanessę, zobaczyć zaprojektowane przez nią suknie, podziwiać otrzymaną w zeszłym roku statuetkę i list wysłany do niej aż z angielskiego dworu królewskiego oraz usłyszeć fragment napisanej przez nią książki, przeczytany przez Panią Monikę Maliszewską-Łabich. Największą wartością był jednak sam kontakt z młodą artystką, która jest osobą niezwykle otwartą, pogodną i empatyczną, a jej historia pokazuje, że nie ma rzeczy niemożliwych, a ograniczenia są tylko w naszych głowach. Dzieci słuchały opowieści o Wanessie z wielką uwagą i z ogromnym zainteresowaniem podziwiały jej obrazy.
Serdecznie dziękujemy za bardzo ciepłe przyjęcie, Panu Dawidowi Wolskiemu za owocną współpracę, a Wanessie i jej rodzicom za przyjazd i kolejny raz podzielenie się niezwykłą osobistą historią, która inspiruje, uczy i skłania do własnych refleksji.
Materiał: Anna Maria Leppert / GBP Sadki
Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
- "Dzięki muzyce jesteśmy bliżej siebie". Koncert i prelekcja
- Spotkanie zwieńczyły odwiedziny Mikołaja. Integracja międzypokoleniowa
- Połączyli siły. Wspólna praca sprawiła wiele radości
- Mikołajów nie zabrakło także w Pińsku. Wspólne ognisko
- Urodzinowy koncert w deszczowy wieczór. Pan Savyan zaśpiewał w Szubinie
Podwyżka płacy minimalnej. Od stycznia pensje w górę
Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie minimalne wynagrodzenie #za pracę. Będzie ono wynosiło 4666 zł brutto, czyli 3510,92 netto. Obecnie obowiązuje stawka 4300 brutto.
(czytaj więcej)Jakie ryby na wigilijny stół? Warto sprawdzić skąd pochodzą
Przed świętami Polacy wydają na ryby nawet dwa razy więcej niż #w innych miesiącach. Konsumenci powinni sprawdzać, czy pochodzą one ze zrównoważonych połowów.
(czytaj więcej)Zmienne warunki pogodowe i wzmożony ruch. Uważajmy na drogach
Już dziś wiele osób wyruszy w dalsze i bliższe trasy #w związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. W kolejnych dniach na drogach z pewnością nie zabraknie wzmożonego ruchu, zmiennych warunków pogodowych (opady deszczu, śniegu, miejscami gołoledź), ale też aktywności naszych służb. Ważne, żeby nie zabrakło również zdrowego rozsądku kierujących.
(czytaj więcej)Jak wybrać najlepszego karpia na wigilijny stół? Kilka wskazówek
Jak wybrać najlepszego karpia #na Wigilię. Święta tuż za rogiem, a karp to nieodłączny element wigilijnego stołu. Mamy kilka wskazówek, jak wybrać najlepszego. Smacznego i spokojnych przygotowań do Świąt!
(czytaj więcej)