Szkolenia w warunkach zimowych. Trenowali nie tylko techniki ewakuacji

fot. kpt. Paweł Banasiak
W ostatnich dniach odbyły się dwa szkolenia żołnierzy # 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej (8 K-PBOT) z zakresu ratownictwa lodowego, zorganizowane we współpracy z Nadgoplańskim WOPR i OSP Pędzewo. Ich celem było doskonalenie umiejętności terytorialsów w zakresie ratowania osób z lodu oraz udzielania pomocy w przypadku hipotermii.
Zakres szkoleń i warunki ćwiczeń
Pierwsze z ćwiczeń miało miejsce w niedzielę, 23 lutego, w gminie Zławieś Wielka, gdzie szkolenie odbyła kompania saperów. Kolejne przeprowadzono 25 lutego nad jeziorem Gopło w Kruszwicy z udziałem żołnierzy pododdziałów Brygady oraz sekcji współpracy cywilno-wojskowej odpowiedzialnej za realizację i koordynację zadań z zakresu zarządzania kryzysowego.
Podczas zajęć uczestnicy zapoznali się z teorią dotyczącą struktury i wytrzymałości lodu, zasadami samoratownictwa oraz wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu do ratownictwa lodowego. W części praktycznej trenowano techniki ewakuacji poszkodowanych oraz udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy w hipotermii.
Szkolenia odbywały się w warunkach zimowych, umożliwiających realistyczne odwzorowanie sytuacji zagrożenia. Żołnierze korzystali ze specjalistycznych kombinezonów do pracy w wodzie, zapewniających komfort termiczny.
Obserwacje i wnioski
Ćwiczenia w Kruszwicy wzbudziły zainteresowanie mieszkańców, którzy obserwowali działania ratownicze z mostu przy drodze krajowej nr 62. Szkolenie miało miejsce w pobliżu Mysiej Wieży, znanego punktu historycznego regionu.
Obydwa przeprowadzone szkolenia stanowią część szerszego programu podnoszenia kwalifikacji żołnierzy WOT w zakresie działań ratowniczych. Współpraca z WOPR oraz OSP umożliwia zdobycie praktycznych umiejętności, które mogą być wykorzystane w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.
materiał: kpt. Paweł Banasiak
Galeria










Czytaj również
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Dzisiaj Wielka Sobota. Dzień ciszy i oczekiwania

Wielka Sobota jest dniem spoczynku Jezusa# w grobie i adoracji Najświętszego Sakramentu. Obchodzona jest jako dzień błogosławieństwa, gdyż święci się wtedy ogień, wodę i wielkanocne pożywienie.
(czytaj więcej)Mozaika wielkanocnych tradycji. Rozmowa z Hanną Łopatyńską

Rozmowa z Hanną Łopatyńską, kierownikiem Działu Folkloru i Kultury Społecznej Muzeum Etnograficznego w Toruniu
(czytaj więcej)Wielkanocne smaki z KGW. Tradycja na talerzu

W Święta Wielkanocne#, w wielu domach w regionie zaczyna pachnieć babką drożdżową, żurkiem z białą kiełbasą i świeżo pieczonym mazurkiem. A jeśli ktoś szuka prawdziwych smaków i inspiracji na świąteczny stół, wystarczy zajrzeć do Kół Gospodyń Wiejskich – takich jak to w Starym Jarużynie. Przewodnicząca Koła, pani Stanisława Rygielska, z dumą opowiada o przygotowaniach i tradycjach, które od pokoleń towarzyszą tym wyjątkowym świętom.
(czytaj więcej)Pisanki. Na przestrzeni wieków pełniły wiele funkcji

Od najdawniejszych czasów ze Świętami # Wielkanocnymi kojarzone jest jajko, w tradycji chrześcijańskiej symbol nowego życia i zmartwychwstałego Chrystusa, w tradycji ludowej – symbol siły, płodności i miłości.
(czytaj więcej)
Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad
przyjaciel psów, w dniu 27-02-2025 09:56:34 napisał:
odpowiedz
Pytam, w dniu 28-02-2025 06:54:33 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!