Dziś mamy 19 kwietnia 2025, sobota, imieniny obchodzą:

24 marca 2025

Ułatwienie dla emerytów i rencistów. mLegitymacja zyskuje na popularności

fot. freepik

fot. freepik

Od stycznia 2023 roku każdy emeryt i rencista może # korzystać z elektronicznej wersji legitymacji. Wystarczy, że zainstaluje na swoim smartfonie aplikację mObywatel i pobierze dokument. Z mLegitymacji ZUS korzysta już blisko milion świadczeniobiorców.


Zakład Ubezpieczeń Społecznych automatycznie wystawia mLegitymacje wszystkim osobom, które nabywają prawo do emerytury, renty lub nauczycielskiego świadczenie kompensacyjnego. Plastikowa karta jest obecnie wydawana wyłącznie na wniosek. W tym celu należy wypełnić formularz ERL- informuje Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

ZUS wystawi elektroniczną wersję legitymacji także w przypadku, gdy emeryt lub rencista dysponuje już plastikową kartą emeryta-rencisty. Tradycyjna legitymacja pozostaje ważna do upływu terminu jej ważności. Posiadacze obu wersji mogą korzystać z nich zamiennie, według własnych preferencji.

Osoby niepełnoletnie, które otrzymują rentę rodzinną, mogą pobrać mLegitymację, pod warunkiem że ukończyły 13. rok życia, posiadają profil zaufany oraz dowód osobisty.

Jak dodać mLegitymację w aplikacji mObywatel
Z mLegitymacji można korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, na przykład smartfonie za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji „mObywatel”. Jeśli emeryt lub rencista dotychczas nie korzystał
z tej aplikacji, może ją pobrać ze sklepów Google Play lub App Store. Po zalogowaniu się do aplikacji należy potwierdzić swoją tożsamość dołączając dowód osobisty, a następnie wystarczy wybrać opcję „Dodaj dokument” i wskazać legitymację emeryta-rencisty z wyświetlonej listy.

Elektroniczny dokument działa tak jak tradycyjny, umożliwiając potwierdzenie statusu emeryta lub rencisty oraz korzystanie z przysługujących ulg i zniżek (np. zniżek do biletów). Z danych ZUS wynika, że z tego rozwiązania korzysta już niemal milion świadczeniobiorców. W 2023 roku mLegitymację pobrało 611 tysięcy emerytów i rencistów, w 2024 roku – 317,5 tysiąca, a w 2025 roku – 58,3 tysiąca.

 materiał: Krystyna Michałek regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim

Oceń artykuł: 15 17

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 5 (13)

    Emeryt , w dniu 24-03-2025 19:01:24 napisał:

    I co z tego ma emeryt czy rencista. Po prostu nic tylko karta trochę plastiku. Wielkie M obywatel. O kant rozbić to dziadostwo.

    odpowiedz

    • 2 (10)

    On, w dniu 26-03-2025 09:12:58 napisał:

    Nie mObywatel ja nazywam się Kowalski dociera ?.Wystarczy plastik w portfelu i to by było na tyle ma być wybór plastikowa dyskietka i to drugi co proponojecie nic na siłę .

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Szkolenie z HACCP
80PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
0

Dzisiaj Wielka Sobota. Dzień ciszy i oczekiwania

Wielka Sobota jest dniem spoczynku Jezusa# w grobie i adoracji Najświętszego Sakramentu. Obchodzona jest jako dzień błogosławieństwa, gdyż święci się wtedy ogień, wodę i wielkanocne pożywienie.

(czytaj więcej)
0

Mozaika wielkanocnych tradycji. Rozmowa z Hanną Łopatyńską

Rozmowa z Hanną Łopatyńską, kierownikiem Działu Folkloru i Kultury Społecznej Muzeum Etnograficznego w Toruniu

(czytaj więcej)
0

Wielkanocne smaki z KGW. Tradycja na talerzu

W Święta Wielkanocne#, w wielu domach w regionie zaczyna pachnieć babką drożdżową, żurkiem z białą kiełbasą i świeżo pieczonym mazurkiem. A jeśli ktoś szuka prawdziwych smaków i inspiracji na świąteczny stół, wystarczy zajrzeć do Kół Gospodyń Wiejskich – takich jak to w Starym Jarużynie. Przewodnicząca Koła, pani Stanisława Rygielska, z dumą opowiada o przygotowaniach i tradycjach, które od pokoleń towarzyszą tym wyjątkowym świętom.

(czytaj więcej)
0

Pisanki. Na przestrzeni wieków pełniły wiele funkcji

Od najdawniejszych czasów ze Świętami # Wielkanocnymi kojarzone jest jajko, w tradycji chrześcijańskiej symbol nowego życia i zmartwychwstałego Chrystusa, w tradycji ludowej – symbol siły, płodności i miłości.

(czytaj więcej)