Dziś mamy 6 listopada 2024, środa, imieniny obchodzą:

12 lutego 2024

Uwaga, od dzisiaj na drogach pojazdy wojskowe. Zachowaj ostrożność!

fot. gov.pl

fot. gov.pl

Od 12 lutego w ramach odbywających się ćwiczeń #STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24 z udziałem polskich żołnierzy będą miały miejsce przejazdy kolumn wojskowych. W ramach ćwiczeń, do końca maja, pojazdy wojskowe będą przemieszczały się niemal we wszystkich województwach, na autostradach, drogach ekspresowych oraz drogach krajowych i innych. W związku z tym dodatkowo oznakowano obiekty inżynierskie w ciągu wybranych dróg krajowych znakami wojskowej klasy obciążenia. Znaki te kierowane są jedynie do kierowców pojazdów wojskowych i nie mają znaczenia dla kierowców pojazdów cywilnych.

Nietypowe znaki przy naszych drogach

Znaki wojskowej klasyfikacji obciążenia, klasy MLC (Military Load Classification), mówią o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdów, ale w skali MLC, różniącej się od tej stosowanej dla pojazdów cywilnych w Polsce.

Przypomnijmy, że w ramach międzynarodowych ćwiczeń wojskowych STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24 zaplanowanych na I połowę 2024 r. i w tym okresie możemy spotkać na drogach przemieszczające się kolumny wojskowe.

Bezpieczeństwo podczas przejazdów wojskowych kolumn

Ruch pojazdów biorących udział w ćwiczeniach zostanie skoordynowany w sposób jak najmniej utrudniający bieżący ruch. Kolumny będą pilotowane i zabezpieczane przez pododdziały regulacji ruchu Wojska Polskiego i Żandarmerię Wojskową we współpracy z Policją. Przegrupowania zostały skoordynowane także z właściwymi władzami, w tym lokalnymi.

Spotykając na drodze kolumnę wojskowych pojazdów, pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności. Skupmy się na prowadzeniu auta, a nie na dodatkowych czynnościach, jak robienie zdjęć czy nagrywanie filmów. Wysłuchajmy apeli Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i nie publikujmy informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych czy danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych. Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności naszego kraju.

Nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie. Najważniejsze jest, aby każdy kierowca pamiętał o dużej masie wojskowych pojazdów, a co za tym idzie ich wydłużonej drodze hamowania. Pamiętajmy, że sprzęt militarny jest przewidziany do zadań bojowych, a więc może nie posiadać tak samo dobrej widoczności mijających go pojazdów, jak samochody cywilne.

Gdzie szukać informacji o warunkach ruchu na drogach krajowych?

Serwis www.drogi.gddkia.gov.pl oraz numer 19 111 - to główne źródła informacji dla wszystkich planujących podróż po drogach krajowych. To z nich dowiemy się m.in. jakich utrudnień możemy spodziewać się na trasie. Użytkownicy dróg mogą tam również zgłosić uszkodzone elementy infrastruktury lub inne zagrażające bezpieczeństwu sytuacje, które zauważą podczas jazdy.

Źródło: GDDKiA

Oceń artykuł: 11 12

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

    • 5 (5)

    Df, w dniu 12-02-2024 16:29:16 napisał:

    I bardzo dobrze że się coś dzieje. Trzeba być gotowy na Ruską swolocz. Za komuny często było to stosowane. Kto był w wojsku to wie.

    odpowiedz

    • 0 (2)

    Ehhe , w dniu 12-02-2024 17:29:00 napisał:

    Kiedyś Ruskie powiedzą sprawdzam prędzej czy później

    odpowiedz

    • 0 (2)

    Oficer, w dniu 12-02-2024 19:49:44 napisał:

    Prędzej Ukryj napadną jak Ruskie, Ukryj lubią walić rakietami w Polskę, tak jak zabili tego traktorzystę i zgarniali na Ruskich

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Gnojokok, w dniu 12-02-2024 21:11:35 napisał:

    John F. Kennedy miał zwyczaj mawiać ludzkość musi położyć kres wojnie, bo inaczej wojna położy kres ludzkości...Na horyzoncie jawi nam się powtórka z historii tzw."Kryzys Kubański" Putin rozumie tylko argument siły,więc kiedy go poczuje znajdzie sobie inne ofiary losu.Dzisiaj gwarantem bezpieczeństwa jest tylko broń jądrowa.Rosja wpierw niby w ramach gwarancji bezpieczeństwa rozbroiła Ukrainę z broni nuklearnej a dopiero potem przystąpiła do"ataku" Gdyby Ukraińcy nie dali się zwieść-Putin i jego następcy nigdy by nie odważyli się dokonać jej rozbioru.

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Ja, w dniu 13-02-2024 08:48:50 napisał:

    Poligony macie a nie niszczyć polskie drogi .Dociera?

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Ja, w dniu 13-02-2024 08:48:55 napisał:

    Poligony macie a nie niszczyć polskie drogi .Dociera?

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
Konstrukcje stalowe
Budowa hal
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
0

Kompetencje cyfrowe nauczycieli. Nowe projekty

Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) zakończyło podpisywanie umów# dotyczących wsparcia realizacji przedsięwzięć z Inwestycji „E-kompetencje” w ramach dwóch naborów: dla nauczycieli przedszkolnych oraz dla nauczycieli szkolnych. Ich celem jest podniesienie kompetencji cyfrowych u nauczycieli, aby skuteczniej wprowadzali dzieci i młodzież w świat nowych technologii.

(czytaj więcej)
0

Niebieski listopad. Akcja Movember z myślą mężczyznach

Listopad to czas, w którym na całym świecie mężczyźni zapuszczają wąsy# w ramach akcji Movember. Ma ona na celu podniesienie świadomości na temat męskich nowotworów - raka gruczołu krokowego i jąder. Na nowotwór jądra najczęściej chorują młodzi mężczyźni od 14 do 35 lat. Choroba może dotyczyć każdego.

(czytaj więcej)
0

Ochrona praw kredytobiorcy. Co przewiduje projekt nowej ustawy?

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o podmiotach obsługujących kredyty #i nabywcach kredytów. Projekt ustawy dostosowuje polskie prawo do unijnej dyrektywy w sprawie podmiotów, które obsługują kredyty i nabywców kredytów. Nowe przepisy mają zmniejszyć ryzyko gromadzenia się nieobsługiwanych kredytów w przyszłości.

(czytaj więcej)
0

Nowe przedmioty w szkołach. Projekty skierowane do konsultacji

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekty rozporządzeń# zmieniających podstawę programową kształcenia ogólnego w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, które wprowadzają do szkół podstawowych nowy przedmiot edukacja zdrowotna, a do szkół ponadpodstawowych: edukację obywatelską i edukację zdrowotną.

(czytaj więcej)