Dziś mamy 2 stycznia 2025, czwartek, imieniny obchodzą:

12 lutego 2024

Uwaga, od dzisiaj na drogach pojazdy wojskowe. Zachowaj ostrożność!

fot. gov.pl

fot. gov.pl

Od 12 lutego w ramach odbywających się ćwiczeń #STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24 z udziałem polskich żołnierzy będą miały miejsce przejazdy kolumn wojskowych. W ramach ćwiczeń, do końca maja, pojazdy wojskowe będą przemieszczały się niemal we wszystkich województwach, na autostradach, drogach ekspresowych oraz drogach krajowych i innych. W związku z tym dodatkowo oznakowano obiekty inżynierskie w ciągu wybranych dróg krajowych znakami wojskowej klasy obciążenia. Znaki te kierowane są jedynie do kierowców pojazdów wojskowych i nie mają znaczenia dla kierowców pojazdów cywilnych.

Nietypowe znaki przy naszych drogach

Znaki wojskowej klasyfikacji obciążenia, klasy MLC (Military Load Classification), mówią o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdów, ale w skali MLC, różniącej się od tej stosowanej dla pojazdów cywilnych w Polsce.

Przypomnijmy, że w ramach międzynarodowych ćwiczeń wojskowych STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24 zaplanowanych na I połowę 2024 r. i w tym okresie możemy spotkać na drogach przemieszczające się kolumny wojskowe.

Bezpieczeństwo podczas przejazdów wojskowych kolumn

Ruch pojazdów biorących udział w ćwiczeniach zostanie skoordynowany w sposób jak najmniej utrudniający bieżący ruch. Kolumny będą pilotowane i zabezpieczane przez pododdziały regulacji ruchu Wojska Polskiego i Żandarmerię Wojskową we współpracy z Policją. Przegrupowania zostały skoordynowane także z właściwymi władzami, w tym lokalnymi.

Spotykając na drodze kolumnę wojskowych pojazdów, pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności. Skupmy się na prowadzeniu auta, a nie na dodatkowych czynnościach, jak robienie zdjęć czy nagrywanie filmów. Wysłuchajmy apeli Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i nie publikujmy informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych czy danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych. Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności naszego kraju.

Nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie. Najważniejsze jest, aby każdy kierowca pamiętał o dużej masie wojskowych pojazdów, a co za tym idzie ich wydłużonej drodze hamowania. Pamiętajmy, że sprzęt militarny jest przewidziany do zadań bojowych, a więc może nie posiadać tak samo dobrej widoczności mijających go pojazdów, jak samochody cywilne.

Gdzie szukać informacji o warunkach ruchu na drogach krajowych?

Serwis www.drogi.gddkia.gov.pl oraz numer 19 111 - to główne źródła informacji dla wszystkich planujących podróż po drogach krajowych. To z nich dowiemy się m.in. jakich utrudnień możemy spodziewać się na trasie. Użytkownicy dróg mogą tam również zgłosić uszkodzone elementy infrastruktury lub inne zagrażające bezpieczeństwu sytuacje, które zauważą podczas jazdy.

Źródło: GDDKiA

Oceń artykuł: 11 12

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

    • 5 (5)

    Df, w dniu 12-02-2024 16:29:16 napisał:

    I bardzo dobrze że się coś dzieje. Trzeba być gotowy na Ruską swolocz. Za komuny często było to stosowane. Kto był w wojsku to wie.

    odpowiedz

    • 0 (2)

    Ehhe , w dniu 12-02-2024 17:29:00 napisał:

    Kiedyś Ruskie powiedzą sprawdzam prędzej czy później

    odpowiedz

    • 0 (2)

    Oficer, w dniu 12-02-2024 19:49:44 napisał:

    Prędzej Ukryj napadną jak Ruskie, Ukryj lubią walić rakietami w Polskę, tak jak zabili tego traktorzystę i zgarniali na Ruskich

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Gnojokok, w dniu 12-02-2024 21:11:35 napisał:

    John F. Kennedy miał zwyczaj mawiać ludzkość musi położyć kres wojnie, bo inaczej wojna położy kres ludzkości...Na horyzoncie jawi nam się powtórka z historii tzw."Kryzys Kubański" Putin rozumie tylko argument siły,więc kiedy go poczuje znajdzie sobie inne ofiary losu.Dzisiaj gwarantem bezpieczeństwa jest tylko broń jądrowa.Rosja wpierw niby w ramach gwarancji bezpieczeństwa rozbroiła Ukrainę z broni nuklearnej a dopiero potem przystąpiła do"ataku" Gdyby Ukraińcy nie dali się zwieść-Putin i jego następcy nigdy by nie odważyli się dokonać jej rozbioru.

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Ja, w dniu 13-02-2024 08:48:50 napisał:

    Poligony macie a nie niszczyć polskie drogi .Dociera?

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Ja, w dniu 13-02-2024 08:48:55 napisał:

    Poligony macie a nie niszczyć polskie drogi .Dociera?

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Praca na wysokości
60PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
0

Nowe przepisy. Zmieniły się zasady selektywnej zbiórki odpadów

Od 2025 roku, zgodnie z przepisami UE, wchodzi w życie obowiązek selektywnego #zbierania odpadów typu: tekstylia, odzież, obuwie. To zadanie gmin, które jest realizowane w ramach Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Każda gmina zobowiązana jest ustanowić przynajmniej jeden taki punkt na swoim terenie. To tam powinny trafiać rzeczy, którym można dać drugie życie!

(czytaj więcej)
0

Znakowanie owoców i warzyw. Obowiązują nowe przepisy

Wystawiając świeże owoce i warzywa na sprzedaż, należy stosować obowiązujące# unijne i krajowe akty prawne dotyczące znakowania żywności. Od 1 stycznia 2025 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące owoców i warzyw oraz niektórych przetworów owocowych i warzywnych, a także bananów.

(czytaj więcej)
0

System lokalizacji AML. Nowoczesne technologie służące ratowaniu życia

Rozpoczyna się tworzenie systemu, który ułatwi służbom ratowniczym #dotarcie do osób wzywających pomocy. Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) podpisał umowę z Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC), aby wprowadzić nowoczesny system lokalizacji o nazwie AML (Advance Mobile Location). System tworzony we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji, pomoże szybciej i dokładniej znaleźć osoby w potrzebie. Na realizację projektu przeznaczone zostanie prawie 33 miliony złotych. Jego pełne uruchomienie przewidziane jest w 2027 roku.

(czytaj więcej)
0

Ile dni wolnych od pracy? Kalendarz na 2025 rok

Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy określa# 13 ogólnopaństwowych świąt wolnych od pracy. Warto tak zaplanować swój urlop, aby zyskać więcej dni wolnego. Sprawdzamy, kiedy przypadają święta wolne od pracy w 2025 roku.

(czytaj więcej)