O regionalnych smakach i tradycjach. Trzy wykłady i degustacja
fot. PM
Doskonałą okazję, by zgłębić regionalne smaki i tradycje, mieli uczestnicy# II Forum Dziedzictwa Kulinarnego Krajny i Pałuk, które odbyło się 10 listopada w sali konferencyjnej Nakielskiego Ośrodka Kultury. Wydarzenie zorganizowała fundacja Saluto Culina przy współpracy NOK.
Uczestników wydarzenia przywitała wiceprezes fundacji Alicja Jędrzejczak. Podczas Forum odbyły się 3 wyjątkowe wykłady dotyczące kultury oraz kuchni Krajny i Pałuk. Pochodząca z Nakła Joanna Skiera opowiedziała o historii i unikalnych wzorach haftu krajeńskiego, który od wieków stanowi nieodłączną część dziedzictwa kulturowego naszego regionu. Podczas wykładu można było dowiedzieć się, jak haft krajeński ewoluował na przestrzeni lat. Kolejny wykład zaprezentowała Margareta Machnik-Król - nauczycielka z pasją, promotorka zdrowego stylu życia i odżywiania, która podzieliła się swoją wiedzą na temat tradycyjnych potraw w kontekście współczesnych trendów zdrowego żywienia, łącząc tradycję z nowoczesnym podejściem do zdrowia. Szef kuchni i ekspert kulinarny Szymon Brukwicki mówił natomiast o tradycyjnych przepisach i ich znaczeniu we współczesnej kuchni. Wydarzenie uświetnił występ zespołu ludowego "Błękit Krajny" z Łobżenicy, który, poprzez śpiew, przybliżył folklor naszego regionu.
Na koniec uczestnicy wydarzenia mieli okazję spróbować tradycyjnych potraw takich jak: kluchy ziemniaczane z kapustą kiszoną, gulasz z gęsich żołądków, pasztet w trzech smakach i gulasz wieprzowy z warzywami. Do ich dyspozycji były także kawa i ciasto. Wszystkie pyszności przygotowały Koła Gospodyń Wiejskich z Samostrzela, Olszewki, „Chwalibabki” z Chwaliszewa i 'Niezapominajki” z Dębna oraz uczniowie z ZS w Lubaszczu i ZSS w Karnowie.
Wydarzenie było doskonałą okazją nie tylko do poznania tradycji kulinarnych, ale również do spędzenia czasu w miłej atmosferze.
Galeria
Czytaj również
- Coroczne spotkanie świąteczne. Uroczysty posiłek i wizyta gości
- "Dzięki muzyce jesteśmy bliżej siebie". Koncert i prelekcja
- Spotkanie zwieńczyły odwiedziny Mikołaja. Integracja międzypokoleniowa
- Połączyli siły. Wspólna praca sprawiła wiele radości
- Spotkanie z Wanessą Bąkowską. Obrazy wzbudziły podziw
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Drugi dzień świąt. Podczas mszy w kościele święci się owies
Drugi dzień świąt bożonarodzeniowych poświęcony jest# św. Szczepanowi – pierwszemu męczennikowi za wiarę chrześcijańską, znanemu z głębokiej wiary i mocy czynienia cudów. Został ukamienowany, gdy przyznał się przed sanhedrynem do wiary w Chrystusa (tradycyjna kara za bluźnierstwo).
(czytaj więcej)Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. Jak było kiedyś?
Boże Narodzenie było zawsze uważane za święto niezwykle ważne i rodzinne#, nazywano je również Godami lub "godnimi świętami".
(czytaj więcej)Szopki z bogatą tradycją. Zachwycają swoją wyjątkowowścią
Tradycja szopkarska w Krakowie trwa nieprzerwanie od XIX wieku#. Pierwotnie wykonywaniem szopek trudnili się rzemieślnicy z ówczesnych przedmieść Krakowa, szczególnie Krowodrzy i Zwierzyńca.
(czytaj więcej)Tradycje Bożonarodzeniowe. Jak świętują inne kraje?
Wszystkie kraje Grupy Wyszehradzkiej mają ze sobą wiele wspólnego#, ale też bardzo wiele je różni. Przedstawiamy, jak wyglądają święta Bożego Narodzenia w Czechach, Polsce, Słowacji i na Węgrzech.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!