Dziś mamy 2 stycznia 2025, czwartek, imieniny obchodzą:

04 listopada 2024

Ochrona praw kredytobiorcy. Co przewiduje projekt nowej ustawy?

fot. pixabay

fot. pixabay

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o podmiotach obsługujących kredyty #i nabywcach kredytów. Projekt ustawy dostosowuje polskie prawo do unijnej dyrektywy w sprawie podmiotów, które obsługują kredyty i nabywców kredytów. Nowe przepisy mają zmniejszyć ryzyko gromadzenia się nieobsługiwanych kredytów w przyszłości.

 

Projekt ustawy ustanawia ramy prawne dla działalności podmiotów obsługujących kredyty. Określa zasady udzielania im zezwoleń na prowadzenie działalności, w tym działalności transgranicznej, po spełnieniu określonych wymogów, również dla osób zarządzających tymi podmiotami, tj. rękojmia, niekaralność, wiedza, doświadczenie.

Przepisy odnoszą się do nieobsługiwanych kredytów, tj. m.in. takich, z których spłatą kredytobiorca spóźnia się o ponad 90 dni.

W celu należytej ochrony praw kredytobiorcy, podmioty obsługujące kredyty będą zobowiązane do opracowania wewnętrznych procedur i polityki w zakresie obsługi kredytów przez taki podmiot, w tym:

  • procedur związanych z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu;
  • procedury dotyczącej relacji z kredytobiorcą.

Projekt ustawy przewiduje ustanowienie przepisów dla podmiotów, które obsługują kredyty, w tym zasady udzielania im zezwoleń na prowadzenie działalności:

  • Komisja Nadzoru Finansowego będzie sprawowała nadzór nad działalnością podmiotów obsługujących kredyty, dostawcami usług obsługi kredytów oraz nabywcami kredytów lub ich przedstawicielami.
  • Określone zostaną okoliczności, w których KNF będzie mogła cofnąć zezwolenie na prowadzenie działalności dotyczącej obsługi kredytów oraz warunki wygaśnięcia zezwolenia na wykonywanie takiej działalności.
  • Aby zapewnić przejrzystość systemu, KNF będzie prowadziła rejestr podmiotów obsługujących kredyty.
  • Ponadto, w zakresie obsługi kredytów, wprowadzony zostanie wymóg sprawozdawczości wobec KNF.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie zasadniczo po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Źródło: Ministerstwo Finansów

Oceń artykuł: 2 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
Szkolenie bhp dla studentów
79PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
0

Nowe przepisy. Zmieniły się zasady selektywnej zbiórki odpadów

Od 2025 roku, zgodnie z przepisami UE, wchodzi w życie obowiązek selektywnego #zbierania odpadów typu: tekstylia, odzież, obuwie. To zadanie gmin, które jest realizowane w ramach Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Każda gmina zobowiązana jest ustanowić przynajmniej jeden taki punkt na swoim terenie. To tam powinny trafiać rzeczy, którym można dać drugie życie!

(czytaj więcej)
0

Znakowanie owoców i warzyw. Obowiązują nowe przepisy

Wystawiając świeże owoce i warzywa na sprzedaż, należy stosować obowiązujące# unijne i krajowe akty prawne dotyczące znakowania żywności. Od 1 stycznia 2025 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące owoców i warzyw oraz niektórych przetworów owocowych i warzywnych, a także bananów.

(czytaj więcej)
0

System lokalizacji AML. Nowoczesne technologie służące ratowaniu życia

Rozpoczyna się tworzenie systemu, który ułatwi służbom ratowniczym #dotarcie do osób wzywających pomocy. Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) podpisał umowę z Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC), aby wprowadzić nowoczesny system lokalizacji o nazwie AML (Advance Mobile Location). System tworzony we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji, pomoże szybciej i dokładniej znaleźć osoby w potrzebie. Na realizację projektu przeznaczone zostanie prawie 33 miliony złotych. Jego pełne uruchomienie przewidziane jest w 2027 roku.

(czytaj więcej)
0

Ile dni wolnych od pracy? Kalendarz na 2025 rok

Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy określa# 13 ogólnopaństwowych świąt wolnych od pracy. Warto tak zaplanować swój urlop, aby zyskać więcej dni wolnego. Sprawdzamy, kiedy przypadają święta wolne od pracy w 2025 roku.

(czytaj więcej)