Rozmowy o rozwoju rynku wieprzowiny. Powołano specjalną radę
fot. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Sekretarz stanu Jacek Czerniak 11 grudnia 2024 r. wziął udział w spotkaniu #z przedstawicielami Polskiej Rady ds. Wieprzowiny (PRdsW). Spotkanie było okazją do rozmowy na temat opracowania strategii dla rynku wieprzowiny.
Polska Rada ds. Wieprzowiny
Obecni na spotkaniu przedstawiciele PRdsW poinformowali o wyczerpaniu dotychczasowej formuły jaką była Krajowa Rada Wieprzowiny. Aby wypracować założony wcześniej cel – opracowanie strategii dla rynku wieprzowiny – zdecydowano o powołaniu Polskiej Rady ds. Wieprzowiny.
W jej skład wchodzą reprezentanci: Związku Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej – POLSUS, Polskiego Związku Niezależnych Producentów Świń, Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego – UPEMI, Związku Polskie Mięso oraz Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy.
Najistotniejsze zagadnienia
Przedstawiciele PRds.W wskazali na trzy obszary tematyczne kluczowe dla sektora wieprzowiny, w ramach których należy wypracować rozwiązania ułatwiające rozwój produkcji zwierzęcej: prawo budowlane i ład przestrzenny, ASF oraz dziedzictwo kulturowe wsi. Uczestnicy spotkania uzgodnili, że wypracowaniem tych rozwiązań zajmą się grupy robocze złożone z przedstawicieli PRds.W oraz resortu rolnictwa.
Wnioski
Sekretarz stanu Jacek Czerniak zadeklarował nie tylko wsparcie ze strony przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi podczas przygotowania strategii dla rynku wieprzowiny, lecz także ze strony właściwych merytorycznie pracowników Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Galeria
Czytaj również
- Działania bioasekuracyjne. Wnioski złożyło blisko 7 tys. rolników
- Ostatni piątek miesiąca. Dziś placówka czynna krócej
- Usuwanie folii rolniczych. Czy program będzie kontynuowany?
- Tegoroczne wsparcie klęskowe. Większość środków już wypłacona
- Wsparcie konkurencyjności gospodarstw. Wkrótce koniec naboru
Dodaj komentarz
Nie przechowuj potraw zbyt długo. Mogą ulec zepsuciu nawet w lodówce
Święta minęły, a bigos, sernik# i pasztet wciąż czekają na swoją kolej?
(czytaj więcej)Grzybobranie w sezonie zimowym? Tak, to możliwe
Choć większość grzybów pojawia się jesienią, w zimowych miesiącach# również można znaleźć prawdziwe perełki.
(czytaj więcej)Niebawem powitamy Nowy Rok. Jakie są zwyczaje sylwestrowe?
Sylwester nie jest zwyczajną nocą, więc spędzać go #jak każdej innej nie można. To czas, który warto przeżyć wyjątkowo, niecodziennie. Nie znaczy to oczywiście, że trzeba koniecznie iść na bal. Ale zawsze warto pamiętać o obyczajach związanych z tym świętem. Są bardzo barwne i ciekawe. Zarówno te nasze rodzime, jak i wszelkie inne kultywowane w różnych zakątkach świata.
(czytaj więcej)Ustawa podpisana. Wolna Wigilia od przyszłego roku
Wigilia będzie dniem wolnym od pracy #od przyszłego roku – ustawa w tej sprawie przeszła przez Parlament i 24 grudnia została podpisana przez Prezydenta. To rozwiązanie popiera zdecydowana większość Polek i Polaków.
(czytaj więcej)
Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad
Rolnik, w dniu 16-12-2024 14:32:28 napisał:
odpowiedz
LoveNotEat, w dniu 16-12-2024 17:39:52 napisał:
odpowiedz
Ja, w dniu 16-12-2024 20:43:15 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!