Dziś mamy 26 kwietnia 2025, sobota, imieniny obchodzą:

28 czerwca 2023

Właściwości prozdrowotne poziomki. Skarbnica witamin i minerałów

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Poziomki leśne są najsmaczniejsze! Najłatwiej znaleźć je na poboczach leśnych dróg i polan#, w niezbyt gęstych zaroślach i na zboczach, na brzegach borów i lasów. Aromatyczne, pachnące, kuszące niepowtarzalną czerwienią! To skarby polskich lasów!

Sezon na poziomki zaczyna się na początku lata. Rosną w nasłonecznionych częściach lasu lub na ich skraju. Ten leśny przysmak lubi też miejsca przy zrębach, a potem przy młodych leśnych uprawach, gdzie posadzono drzewa. Poziomki, które rosną w półcieniu słabiej obradzają i mają mniej aromatyczne, ale nieco większe owoce. Owocują w okresie od czerwca do lipca. Poziomki najlepiej smakują zaraz po zerwaniu. Rewelacyjnie pachną i smakują. Nie należy ich długo przechowywać, bo tracą walory estetyczne i smakowe (szybko pleśnieją, zgniatają się). W porównaniu do ogródkowych są niestety trochę mniejsze. Występują często w towarzystwie jagód.

Poziomka wykazuje wiele prozdrowotnych właściwości, a do tego jest małokaloryczna. Stanowi wspaniałe źródło witaminy C (zawiera jej więcej niż cytrusy!).  Jednak lista zawartych w nich cennych składników, jest o wiele dłuższa. To prawdziwa skarbnica witamin i minerałów.

Właściwości prozdrowotne poziomki:

  • wykazuje działanie przeciwnowotworowe,
  • wspomaga profilaktykę przeciwcukrzycową,
  • wspomaga pracę wątroby,
  • poprawia odporność,
  • przeciwdziała powstawaniu złego cholesterolu,
  • zapobiega infekcjom, a także pomaga je zwalczać,
  • działa przeciwzapalnie,
  • wykazuje działanie przeciwkrwotoczne,
  • przyspiesza przemianę materii,
  • wspomaga pracę jelit,
  • zapobiega zaćmie i innym chorobom oczu,
  • wspomaga leczenie przeziębień.

Poziomka a dieta odchudzająca

Poziomka jest owocem małokalorycznym, dlatego z powodzeniem można spożywać ją podczas diety. To źródło witamin dla naszego organizmu. Poziomki poprawiają przemianę materii. Poza tym owoc ten wykazuje także właściwości moczopędne, co pozwala pozbyć się nadmiaru wody w organizmie. Napary z poziomek można przygotowywać zarówno z owoców, jak i z suszonych liści.

Poziomka a działanie przeciwzapalne

Dzięki zawartości kwasu salicylowego poziomki wykazują właściwości przeciwzapalne. W dużych ilościach mogą wręcz wykazywać właściwości przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Szczególnie warto sięgać po poziomki podczas przeziębień.

Poziomka a układ moczowy

Poziomka pospolita zawiera garbniki katechinowe, flawonoidy, kwasy fenolowe, kwasy organiczne i sole mineralne. Dzięki temu działa oczyszczająco na organizm, zwłaszcza na układ moczowy. Napar z liści poziomki może być pomocny przy wszelkiego rodzaju stanach zapalnych układu moczowego. Działa bakteriobójczo.

Poziomka w kosmetyce

Poziomki stosowane są także w kosmetyce. Owoce można wykorzystać do domowych zabiegów upiększających. Są wykorzystywane do walki z trądzikiem, dobrze sobie radzą z wypryskami.  Dodatkowo wspomogą walkę ze starzeniem się skóry. Poza powyższymi zastosowaniami poziomki są dodawane do kosmetyków także ze względów aromatycznych.

Herbata z liści poziomki. Wypróbuj ten przepis!

Zielone liście poziomki należy zebrać w lesie i wysuszyć w temp. do 40 st. C, rozkładając je cienką warstwą na pergaminie. Najlepiej jest zbierać młode listki przed kwitnieniem, czyli już w kwietniu, ale można je pozyskać i wysuszyć również w czasie owocowania. Mają wtedy większą zawartość garbników i herbatka z nich jest najbardziej wyrazista w smaku.

Składniki:

  • 1-2 łyżeczki suszonych liści poziomki,
  • 1 szklanka wody.

Przygotowanie:

  1. Suszone liście poziomki zalać szklanką wrzątku.
  2. Parzyć pod przykryciem przez 15 minut i odcedzić.
  3. Pić 3-4 razy dziennie.

Wycieczka po dary lasu to połączenie przyjemnego z pożytecznym! Świeże powietrze, obcowanie z naturą, a do tego pyszne zbiory!

Źródło: lasy.gov.pl

Oceń artykuł: 18 16

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 3 (11)

    Ja, w dniu 28-06-2023 16:53:10 napisał:

    Oczywiście jak niema nawozów tylko naturalne

    odpowiedz

    • 2 (10)

    Natura2k, w dniu 28-06-2023 21:10:14 napisał:

    Mi rośnie pod winogrinami. Nie wiem dlaczego.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)