Dziś mamy 27 lutego 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

07 grudnia 2022

Fundusze europejskie. Jedna czwarta budżetu dla lokalnych społeczności

fot. Mieszko Matusiak UMWKP

fot. Mieszko Matusiak UMWKP

Komisja Europejska zaakceptowała dziś (7 grudnia) Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza (FEdKP) 2021-2027#, nasz nowy program regionalny będący podstawą inwestowania w naszym województwie unijnych środków nowej perspektywy. Decyzję KE przekazał marszałkowi Piotrowi Całbeckiemu szef Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej KE (DG Regio) Marc Lemaître, podczas spotkania w Brukseli.

Wartość programu to 1 836 mln euro. Głównym akcentem programu są inwestycje wpisujące się w Europejski Zielony Ład, związane przede wszystkim z efektywnością energetyczną i energetyką opartą na źródłach odnawialnych, działaniami na rzecz adaptacji do zmian klimatu i transportem niskoemisyjnym. Nowością jest zasadniczy mechanizm, w myśl którego te środki będą przekazywane – znaczną część przekażemy beneficjentom na zasadzie zwrotnych instrumentów finansowych, czyli niskooprocentowanych lub częściowo umarzanych pożyczek. Będzie to dotyczyło nie tylko firm, ale również na przykład gmin inwestujących w rozwiązania oparte na odnawialnych źródłach energii. Jedną czwartą budżetu FEdKP 2021-2027 będą dysponowały lokalne społeczności i lokalne organizacje, od stowarzyszeń samorządowych zarządzających obszarami funkcjonalnymi największych miast regionu, po działające w gminach lokalne grupy działania.

- To jest wielki dzień dla naszego województwa. Te prawie 10 miliardów złotych to tysiące ważnych projektów dla mieszkańców naszego regionu – począwszy od ochrony środowiska i działań na rzecz zatrzymania zmian klimatycznych, poprzez wzmocnienie potencjału badań i innowacji oraz budowanie konkurencyjności naszej gospodarki, po budowę obwodnic i regionalny transport ekologiczny – mówił podczas briefingu prasowego transmitowanego z siedziby KE marszałek Piotr Całbecki.

- To bardzo do dojrzały, przemyślany i ambitny program, z jasną wizją wsparcia regionalnej gospodarki. Gratuluję, że Kujawsko-Pomorskie jest ambasadorem instrumentów finansowych – chwaliła samorządowe władze województwa gość konferencji, Maria Galewska z DG Regio.

W spotkaniu online z dziennikarzami regionalnych mediów uczestniczył też radny Jacek Gajewski. – Cieszę się, że jesteśmy już na mecie tego etapu. Jestem przekonany, że europejskie środki nowej perspektywy wykorzystamy równie skutecznie jak poprzednie – podkreślił.

Briefing marszałka Piotra Całbeckiego (wideo na YT):

https://www.youtube.com/watch?v=zYCBKOGn05o

Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 221 353

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

  • 2 (4)

  Krytyk Społeczny, w dniu 08-12-2022 09:57:05 napisał:

  Gmina Nakło po raz kolejny zajęła bardzo niską pozycję w ogólnopolskim rankingu gmin w programie „Gmina Dobra do Życia” Ranking to ocena jakości życia w gminach oparty na 63 wskaźnikach. Uwzględnia m.in. stopień zaspokojenia potrzeb człowieka Ocenie poddano wszystkie 2477 polskich gmin. Wniosek płynie z tego prosty-nie jesteśmy gminą tworzącą sobie u nas miejsce dobre do życia.Nie liczmy zatem na to,że wystrzelą „projekty” popłyną środki szerokim strumieniem na realizację nowych inwestycji,które wpłyną na jakość życia.Nie ma to rzecz jasna bezpośredniego przełożenia,ale owy ranking stawia nas w odpowiednim szeregu.Jak akceptacja programu dla województwa ( Gminy ) sprawdzi się w praktyce,niebawem się przekonamy.

  odpowiedz

  • -1 (3)

  Ja , w dniu 09-12-2022 07:22:23 napisał:

  Dobrze się bierze oddacie poczwórnie

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Kolaż ze zdjęć 30x40
16,00PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Fotoksiążka A4 28 stron
51,00PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Konstrukcje stalowe
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
0

Zapoznali się z pracą strażaka. Drzwi otwarte w komendzie

W ramach akcji "Wpadnij do strażnicy" podczas #ostatnich dwóch tygodni ferii zimowych zorganizowano dni otwarte w Komedzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)
0

Przebadano importowane zboże i rzepak. Stwierdzono nieprawidłowości

Organy Inspekcji Weterynaryjnej prowadziły oraz nadal prowadzą# regularne kontrole weterynaryjne na granicy Rzeczpospolitej Polskiej.

(czytaj więcej)
0

Skorzystaj z aplikacji "Moja praca". Oferty aktualizowane są na bieżąco

"Moja praca" to darmowe narzędzie, które ułatwia #osobom szukającym pracy znalezienie odpowiedniego zatrudnienia. W aplikacji na bieżąco aktualizowane są oferty pracy.

(czytaj więcej)
0

Program "Sport Wszystkich Dzieci". Nabór do edycji 2024

Minister Sportu i Turystyki ogłasza nabór wniosków na dofinansowanie #w 2024 roku realizacji zadań w ramach Programu Sport Wszystkich Dzieci. Kwota do rozdysponowania w naborze wynosi 75 mln zł.

(czytaj więcej)