Dziś mamy 28 kwietnia 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

06 marca 2024

Grupa Robocza ds. Sztucznej Inteligencji w Polsce. Pierwsze spotkanie

fot. pixabay

fot. pixabay

W Ministerstwie Cyfryzacji odbyło się pierwsze spotkanie #Grupy Roboczej ds. sztucznej inteligencji (GRAI) oraz Internetu Rzeczy (IoT) i technologii przełomowych w 2024 r. Podczas spotkania omówiono potrzebę zmian w strategii AI oraz kierunki działań w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce.

Ponad 200 stanowisk i opinii, które przesłaliście Państwo do nas przed spotkaniem, wyznacza kierunek dalszych działań.

Musimy wypracować mapę drogową dla prawidłowej implementacji dokumentu Polityka dla rozwoju Sztucznej Inteligencji w Polsce od roku 2020. A sam dokument wymaga bardzo szerokiej i dogłębnej aktualizacji.

Powinniśmy szczególną uwagę skierować na małe i średnie przedsiębiorstwa. Zależy nam na wzmocnieniu roli Komitetu Rady Ministrów ds. Cyfryzacji. Polityka AI i wdrożenie Aktu o sztucznej inteligencji powinna być podstawą dyskusji podczas Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. – mówił podczas spotkania minister Dariusz Standerski.

Zmiany w strategii AI

Podczas spotkania dyskutowano nad czterema głównymi filarami zmian w dokumencie „Polityka dla rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce od roku 2020”:

Strategia AI – określenie priorytetów wdrażania oraz doprecyzowanie mechanizmów finansowania rozwoju AI w Polsce;

AIA – dostosowanie regulacji i aktualizacja przepisów prawnych w celu wsparcia rozwoju AI, przy jednoczesnym zapewnieniu ochrony praw obywatelskich;

Wymiar etyczny AIA – promowanie odpowiedzialnego stosowania AI z uwzględnieniem etyki i zrównoważonego rozwoju.

GRIoT i inne technologie przełomowe – zwiększenie wsparcia dla badań w kluczowych technologiach, budowa i wsparcie centrów innowacji technologicznych, inwestycje w edukację cyfrową i technologiczną, zapewnienie dostępu do zaawansowanej infrastruktury technologicznej, promowanie otwartych standardów i współpracy technologicznej, rozwój strategii zapewniających bezpieczeństwo w erze technologii przełomowych, aktywne uczestnictwo w globalnych inicjatywach technologicznych, dostosowanie ram prawnych do szybko zmieniającego się środowiska technologicznego.

Nowe otwarcie

Grupa jest otwarta i skupia szeroką reprezentację rynku mi.in przedstawicieli kancelarii specjalizujących się w prawie nowych technologii,  przedstawicieli nauki (badania i rozwój), etyków, dostawców technologii, oraz organizacje pozarządowe. Aktualnie zespół koordynujący prace GRAI wypracowuje model działania grupy, który uwzględni postulaty, jakie padły podczas spotkania. Będziemy na bieżąco informować o kolejnych działaniach ekspertów i ekspertek.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Oceń artykuł: 10 17

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (2)

    Ja, w dniu 06-03-2024 13:50:28 napisał:

    Sztuczna inteligencja kto to coś wymyślił ? to jest badziewie szajs do kosza . Inteligentny jest tylko człowiek on nigdy nie zawiedzie to coś z braku prądu jest złomem do kosza i to zróbcie od razu .

    odpowiedz

    • 4 (4)

    Stary człowiek a może, w dniu 06-03-2024 17:28:37 napisał:

    Człowiek człowiekowi zgotował taki los.Ten cytat przewrotnie nabiera dzisiaj innego znaczenia.Chylimy się jako gatunek ku upadkowi.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zaproszenia
4,00 zł PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
0

38. rocznica katastrofy w Czarnobylu. Konsekwencje zdrowotne i środowiskowe

W kwietniu 1986 r. całym światem wstrząsnęła wiadomość o awarii #w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej położonej na terenie ZSRS, ok. 100 km. na północ od Kijowa. W efekcie błędów operatorów przeprowadzających jeden z testów oraz wad konstrukcyjnych reaktora jądrowego 26 kwietnia 1986 r. o godzinie 1:23 doszło do dwóch wybuchów.

(czytaj więcej)
0

Zafałszowane oregano. W przyprawie często znajdują się obce rośliny

Aromatyczne oregano ma wielu amatorów na całym #świecie. Jest to bowiem nie tylko popularna przyprawa, np. do pizzy czy dań z pomidorów, lecz także ceniony surowiec leczniczy i kosmetyczny. Niestety, badania wskazują, że oferowane na rynku spożywczym oregano często jest w mniejszym lub większym stopniu zafałszowane!

(czytaj więcej)
0

Dziś Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego. Zasługują na uznanie

Pasja i wola działania zasługuje na uznanie! Dziś Międzynarodowy Dzień# Psa Ratowniczego.

(czytaj więcej)
0

Jak założyć łąkę kwietną? Otoczenie nabierze sielskiego charakteru

Kwietne łąki coraz częściej zastępują tradycyjne #trawniki. Składają się z barwnych, kwitnących roślin jednorocznych, bylin i traw. Dzięki nim otoczenie nabiera sielskiego charakteru, staje się odprężającym miejscem rekreacji, domem dla wielu pożytecznych zwierząt i istnym rajem dla zapylaczy! Zastąpienie trawnika kwietną łąką to oszczędność czasu i energii! Nie musimy jej regularnie kosić, nawozić i podlewać, aby cieszyć się jej urokiem przez cały sezon wegetacyjny.

(czytaj więcej)