Dziś mamy 27 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

15 lipca 2021

Mieszkańcy uczą się grać na instrumentach. Ciekawy projekt

fot. UM Więcbork

fot. UM Więcbork

Więcborskie Wakacyjne Kursy Mistrzowskie to# projekt, który zakłada przeprowadzenie Wakacyjnego Kursu Wokalnego i Wakacyjnego Kursu Instrumentów Dętych Blaszanych.

Uczestnikami Pierwszego Wakacyjnego Kursu Instrumentów Dętych Blaszanych była Więcborska Orkiestra Dęta, która w czasie dwudniowych warsztatów pracowała nad wspólnym repertuarem, który został zaprezentowany publiczności zgromadzonej w czasie koncertu Finałowego.

Wykładowcami kursu byli członkowie Kwintetu Instrumentów Dętych Blaszanych Filharmonii Narodowej, Krzysztof Bednarczyk, Mariusz Niepiekło, Andrzej Sienkiewicz, Aleksander Szebesczyk i Arkadiusz Więdlak. Kwintet powstał w 1991 r. jako inicjatywa czołowych muzyków tej orkiestry i dotąd funkcjonuje prawie w niezmienionym składzie. Członkowie zespołu (absolwenci Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie) na co dzień są solistami orkiestry Filharmonii Narodowej (FN), wielokrotnie nagradzanymi i docenianymi; prowadzą także działalność pedagogiczną w placówkach akademickich.

Wśród uczestników kursu i publiczności zgromadzonej w czasie koncertów finałowych wzrosło poczucie, że kultura jest nieodzownym elementem rozwoju osobistego i społecznego. Artyści sprawili, że lato w Więcborku jest artystyczne i pełne wspaniałych dźwięków, które pozwolą na nowo odnaleźć się publiczności i mieszkańcom w kulturalnych relacjach społecznych.

Koncert składał się z dwóch części. Na początku publiczność mogła wysłuchać utworów w wykonaniu Więcborskiej Orkiestry Dętej, następnie wykonany został repertuar wspólny nad którym muzycy pracowali w czasie warsztatów, a w drugiej części wystąpił Kwintet Instrumentów Dętych Blaszanych Filharmonii Narodowej.

Repertuar zespołu jest wszechstronny i różnorodny. Obejmuje utwory od renesansowych po współczesne, zarówno oryginalne kompozycje, jak i opracowania znanych pozycji z muzyki klasycznej i popularnej. Wiele z nich przygotował puzonista zespołu – Andrzej Sienkiewicz. Kwintet dokonał licznych prawykonań muzyki polskiej, w tym utworów dedykowanych mu (m.in. zarejestrowanych na niniejszej płycie dzieł Benedykta Konowalskiego i Edwarda Sielickiego).

Wszechstronność repertuarowa, mistrzostwo wykonawcze oraz fakt, że instrumenty dęte blaszane rzadko można usłyszeć na krajowych estradach sprawiają, że koncerty kwintetu cieszą się dużym zainteresowaniem słuchaczy. Zespół występuje w Polsce i za granicą, jest również zapraszany do udziału w festiwalach muzyki kameralnej (m.in. wystąpił podczas „Chopin dans tous ses états” w Paryżu) i w konkursach instrumentów dętych.

Materiał: UM Więcbork 

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Szkolenie z HACCP
59PLN
Zadaj pytanie
20PLN
0

38. rocznica katastrofy w Czarnobylu. Konsekwencje zdrowotne i środowiskowe

W kwietniu 1986 r. całym światem wstrząsnęła wiadomość o awarii #w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej położonej na terenie ZSRS, ok. 100 km. na północ od Kijowa. W efekcie błędów operatorów przeprowadzających jeden z testów oraz wad konstrukcyjnych reaktora jądrowego 26 kwietnia 1986 r. o godzinie 1:23 doszło do dwóch wybuchów.

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono jakość handlową jaj. Jakie nieprawidłowości stwierdzono?

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów #Rolno-Spożywczych (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej jaj, przeprowadzonej w IV kwartale 2023 r. w sklepach spożywczych i innych punktach sprzedaży detalicznej na terenie całego kraju.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Poranne ćwiczenia strażaków. Udział wzięło pięć zastępów

W czwartek, 25 kwietnia w godzinach rannych strażacy #prowadzili ćwiczenia na obiekcie przy ulicy Kcyńskiej w Szubinie.

(czytaj więcej)