Dziś mamy 2 czerwca 2023, piątek, imieniny obchodzą:

16 maja 2023

Niezwykła lekcja w ramach projektu. Spotkanie z historią

fot. UMiG Mrocza

fot. UMiG Mrocza

Dnia 27.04.2023 r. uczniowie z NSP w Kosowie wraz z nauczycielami uczestniczyli w kolejnym# wydarzeniu Projektu pt. „Powrót do powstańczych korzeni oraz zbrodni pomorskiej 1939 Słupówko k. Mroczy – kontynuacja”.

Jest to przedsięwzięcie realizowane w ramach Konkursu Powiatu Nakielskiego „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 Pamiętamy. Zbrodnia Pomorska 1939”. Wnioskodawcą było Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Integracji Środowiska Wiejskiego Sołectwa Kosowo „KMK KOS” w Kosowie. Tym razem miejscem spotkania z historią była szkoła w Kosowie. W okres Powstania Wielkopolskiego również obejmujący nasze miejscowości, związany z umundurowaniem, wyposażeniem indywidualnym Powstańca oraz uzbrojeniem tym razem wprowadzili nas zaproszeni goście w osobach Dyrektor Muzeum Powstańców Wielkopolskich im. Gen. Józefa Dowbora Muśnickiego w Lusowie dr. Michał Krzyżaniak oraz Tomasz Lange Prezes Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej „3 Bastion Grolman”. Obydwaj Panowie uczestniczyli aktywnie w obchodach 90. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w dniu 5 stycznia 2009r, kiedy to m.in. na Placu Wolności w Mroczy odsłonięty został Obelisk wraz z tablicą memoratywną upamiętniającą Powstańców Wielkopolskich z Mroczy i okolic w Powstaniu Wielkopolskim. Należy przyznać, iż uczniowie z wielkim zaciekawieniem wysłuchali wykładu-prezentacji, następnie mieli okazję zapoznać się osobiście z prezentowanymi eksponatami, jak również dotknąć i ubrać te elementy.

Na zakończenie padło z ich strony mnóstwo pytań do gości. Myślę, iż taka forma „żywej” lekcji historii pozostanie na długo w pamięci naszych uczniów i zarazem nauczycieli. Przed nami kolejne przedsięwzięcie, po wakacjach wyjazd w miejsce rozstrzelania mieszkańców Mroczy i okolic w lesie w Słupówku na przełomie września i października 1939 w ramach Zbrodni Pomorskiej. Zadanie dofinansowane przez Powiat Nakielski.

Materiał: Koordynator Projektu – nauczyciel Jarosław Odrobiński /mjr rez./.

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Wesele sporym wydatkiem. W jaki sposób i na czym można zaoszczędzić?

Koszty organizacji ślubu i wesela rosną z roku na rok. Wiele osób poszukuje sposobów, by #zaoszczędzić. Jak wynika z naszych analiz, obecnie za „talerzyk” płacimy od 250 do nawet 500 złotych. W Polsce zwykle organizowane są przyjęcia na średnio 80 do 100 osób, choć niektóre pary planują huczne wesela nawet dla 300 gości. Wesele to zwykle spory wydatek w domowym budżecie. Podpowiadamy, w jaki sposób zaoszczędzić i na czym.

(czytaj więcej)
0

Idealny składnik diety odchudzającej. Sprytne sposoby na jajka w stylu fit

Jajko to produkt powszechnie znany i lubiany, chętnie spożywany osobno, ale także jako #dodatek czy element wielu potraw. Stanowi również idealny składnik diety dla osób, które pragną zrzucić parę kilogramów lub być fit dzięki codziennym aktywnościom czy uprawianiu sportu.

(czytaj więcej)
0

"Poradnik bezpiecznego wypoczynku”. O czym należy pamiętać?

Przed rozpoczęciem ferii zachęcamy do zapoznania się z# „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku” Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz sprawdzenia wiarygodności organizatora za pośrednictwem bazy danych o wypoczynku.

(czytaj więcej)
0

Niecodzienny gość w szubińskim komisariacie. Dźwięki spod sufitu

Pod sufitem piwnicy komisariatu w Szubinie, utknął wróbel. Na świergot uwięzionego ptaka zwrócił #uwagę dzielnicowy, który pomógł wydostać się zwierzęciu z potrzasku i wypuścił na wolność.

(czytaj więcej)