Dziś mamy 3 października 2023, wtorek, imieniny obchodzą:

16 maja 2023

Niezwykła lekcja w ramach projektu. Spotkanie z historią

fot. UMiG Mrocza

fot. UMiG Mrocza

Dnia 27.04.2023 r. uczniowie z NSP w Kosowie wraz z nauczycielami uczestniczyli w kolejnym# wydarzeniu Projektu pt. „Powrót do powstańczych korzeni oraz zbrodni pomorskiej 1939 Słupówko k. Mroczy – kontynuacja”.

Jest to przedsięwzięcie realizowane w ramach Konkursu Powiatu Nakielskiego „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 Pamiętamy. Zbrodnia Pomorska 1939”. Wnioskodawcą było Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Integracji Środowiska Wiejskiego Sołectwa Kosowo „KMK KOS” w Kosowie. Tym razem miejscem spotkania z historią była szkoła w Kosowie. W okres Powstania Wielkopolskiego również obejmujący nasze miejscowości, związany z umundurowaniem, wyposażeniem indywidualnym Powstańca oraz uzbrojeniem tym razem wprowadzili nas zaproszeni goście w osobach Dyrektor Muzeum Powstańców Wielkopolskich im. Gen. Józefa Dowbora Muśnickiego w Lusowie dr. Michał Krzyżaniak oraz Tomasz Lange Prezes Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej „3 Bastion Grolman”. Obydwaj Panowie uczestniczyli aktywnie w obchodach 90. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w dniu 5 stycznia 2009r, kiedy to m.in. na Placu Wolności w Mroczy odsłonięty został Obelisk wraz z tablicą memoratywną upamiętniającą Powstańców Wielkopolskich z Mroczy i okolic w Powstaniu Wielkopolskim. Należy przyznać, iż uczniowie z wielkim zaciekawieniem wysłuchali wykładu-prezentacji, następnie mieli okazję zapoznać się osobiście z prezentowanymi eksponatami, jak również dotknąć i ubrać te elementy.

Na zakończenie padło z ich strony mnóstwo pytań do gości. Myślę, iż taka forma „żywej” lekcji historii pozostanie na długo w pamięci naszych uczniów i zarazem nauczycieli. Przed nami kolejne przedsięwzięcie, po wakacjach wyjazd w miejsce rozstrzelania mieszkańców Mroczy i okolic w lesie w Słupówku na przełomie września i października 1939 w ramach Zbrodni Pomorskiej. Zadanie dofinansowane przez Powiat Nakielski.

Materiał: Koordynator Projektu – nauczyciel Jarosław Odrobiński /mjr rez./.

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 2 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Jaka powinna być waga szkolnego tornistra? Profilaktyka wad postawy

Pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej podejmują# wiele działań prozdrotownych. Dbają m.in. o profilaktykę wad postawy – sprawdzają i edukują w zakresie wagi tornistrów szkolnych uczniów.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Jabłka. Zaproszenie na samozbiory owoców

Z okazji Światowego Dnia Jabłka Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zaprasza na# samozbiory tych owoców. Zachęcamy sadowników do włączania się do akcji, a konsumentów – do wizyt w sadach i samodzielnych zbiorów. Akcja trwa do końca października.

(czytaj więcej)
0

Zwiedzeni darmową próbką witamin. Przyszły rachunki za roczny zapas

Ponad 5 mln zł kary za manipulacje przy wysyłkowej sprzedaży #suplementów diety. Miały być darmowe próbki suplementów, a przychodziły rachunki za roczny zapas produktu wraz z subskrypcją. Prezes UOKiK nałożył ponad 5 mln zł kary na Natural Pharmaceuticals. Dodatkowo sankcje finansowe objęły także osobę zarządzającą spółką.

(czytaj więcej)
0

Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej. Stan realizacji w regionie

33 zadania poprawiające bezpieczeństwo #na przejściach dla pieszych oraz mające na celu budowę nowych ciągów dla pieszych i rowerzystów w regionie. Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej przyjęty do realizacji na lata 2021-2024 (PBID) koncentruje się na najmniej chronionych uczestnikach ruchu. Na wielu przejściach jest już bezpieczniej.

(czytaj więcej)