Dziś mamy 26 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

16 maja 2023

Niezwykła lekcja w ramach projektu. Spotkanie z historią

fot. UMiG Mrocza

fot. UMiG Mrocza

Dnia 27.04.2023 r. uczniowie z NSP w Kosowie wraz z nauczycielami uczestniczyli w kolejnym# wydarzeniu Projektu pt. „Powrót do powstańczych korzeni oraz zbrodni pomorskiej 1939 Słupówko k. Mroczy – kontynuacja”.

Jest to przedsięwzięcie realizowane w ramach Konkursu Powiatu Nakielskiego „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 Pamiętamy. Zbrodnia Pomorska 1939”. Wnioskodawcą było Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Integracji Środowiska Wiejskiego Sołectwa Kosowo „KMK KOS” w Kosowie. Tym razem miejscem spotkania z historią była szkoła w Kosowie. W okres Powstania Wielkopolskiego również obejmujący nasze miejscowości, związany z umundurowaniem, wyposażeniem indywidualnym Powstańca oraz uzbrojeniem tym razem wprowadzili nas zaproszeni goście w osobach Dyrektor Muzeum Powstańców Wielkopolskich im. Gen. Józefa Dowbora Muśnickiego w Lusowie dr. Michał Krzyżaniak oraz Tomasz Lange Prezes Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej „3 Bastion Grolman”. Obydwaj Panowie uczestniczyli aktywnie w obchodach 90. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w dniu 5 stycznia 2009r, kiedy to m.in. na Placu Wolności w Mroczy odsłonięty został Obelisk wraz z tablicą memoratywną upamiętniającą Powstańców Wielkopolskich z Mroczy i okolic w Powstaniu Wielkopolskim. Należy przyznać, iż uczniowie z wielkim zaciekawieniem wysłuchali wykładu-prezentacji, następnie mieli okazję zapoznać się osobiście z prezentowanymi eksponatami, jak również dotknąć i ubrać te elementy.

Na zakończenie padło z ich strony mnóstwo pytań do gości. Myślę, iż taka forma „żywej” lekcji historii pozostanie na długo w pamięci naszych uczniów i zarazem nauczycieli. Przed nami kolejne przedsięwzięcie, po wakacjach wyjazd w miejsce rozstrzelania mieszkańców Mroczy i okolic w lesie w Słupówku na przełomie września i października 1939 w ramach Zbrodni Pomorskiej. Zadanie dofinansowane przez Powiat Nakielski.

Materiał: Koordynator Projektu – nauczyciel Jarosław Odrobiński /mjr rez./.

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 2 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

38. rocznica katastrofy w Czarnobylu. Konsekwencje zdrowotne i środowiskowe

W kwietniu 1986 r. całym światem wstrząsnęła wiadomość o awarii #w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej położonej na terenie ZSRS, ok. 100 km. na północ od Kijowa. W efekcie błędów operatorów przeprowadzających jeden z testów oraz wad konstrukcyjnych reaktora jądrowego 26 kwietnia 1986 r. o godzinie 1:23 doszło do dwóch wybuchów.

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono jakość handlową jaj. Jakie nieprawidłowości stwierdzono?

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów #Rolno-Spożywczych (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej jaj, przeprowadzonej w IV kwartale 2023 r. w sklepach spożywczych i innych punktach sprzedaży detalicznej na terenie całego kraju.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Poranne ćwiczenia strażaków. Udział wzięło pięć zastępów

W czwartek, 25 kwietnia w godzinach rannych strażacy #prowadzili ćwiczenia na obiekcie przy ulicy Kcyńskiej w Szubinie.

(czytaj więcej)