Dziś mamy 24 września 2021, piątek, imieniny obchodzą:

01 sierpnia 2021

System ulg dla przedsiębiorców. Opracowała go gmina Mrocza

fot. archiwum

fot. archiwum

W czasie czerwcowej sesji rady miejskiej radni podjęli decyzję o# zwolnieniu z płacenia podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców. Trzeba jednak spełnić istotny warunek, aby otrzymać taką ulgę.

Gmina Mrocza, kolejna po gminie Szubin, opracowała system ulg dla przedsiębiorców. Uchwalono go podczas czerwcowej sesji Rady miejskiej w Mroczy. Na czym on polega? Gmina oferuje zwolnienie z płacenia podatku od nieruchomości od budynków czy ich części, dla inwestycji, w wyniku których utworzono nowe miejsca pracy. Przez nowe miejsca pracy, w podjętej przez radnych uchwale, rozumie się udokumentowany na ostatni dzień miesiąca przyrost netto pracowników, zatrudnionych na umowę o pracę na pełen etat, które zostały utworzone na nowej inwestycji/przedsięwzięciu na terenie gminy. Przyrost ten porównuje się do średniej zatrudnienia w tym przedsiębiorstwie z ostatnich pełnych 12 miesięcy, które poprzedzały miesiąc zakończenia budowy lub nabycia nieruchomości. Czyli przedsiębiorca, który będzie miał nowy lub kolejny budynek do prowadzenia swojej działalności i zatrudni kolejne osoby na pełen etat na umowę o pracę, będzie mógł skorzystać ze zwolnienia z podatku od nieruchomości. Opracowano także okres, w którym obowiązuje wspomniana ulga. Zwolnienie z podatku przysługuje na rok, w przypadku utworzenia od 5 do 10 miejsc pracy. Na dwa lata przedsiębiorca będzie mógł być zwolniony z podatku, jeżeli utworzy od 11 do 20 miejsc pracy, a na 3 lata, kiedy zostanie utworzonych 21 i więcej miejsc pracy. Jeżeli przedsiębiorca zbuduje lub nabędzie nieruchomość, a przy tym zatrudni kolejnych pracowników, będzie mógł ubiegać się o ulgę. Konieczne będzie złożenie specjalnego wniosku na opracowanym przez urząd formularzu.

Wniosek należy złożyć w terminie pół roku od dnia zakończenia inwestycji potwierdzonej wydanym zezwoleniem na użytkowanie. Poza tym należy złożyć zaświadczenia o korzystaniu z pomocy de minimis, które przedsiębiorca otrzymał w roku, w którym ubiega się o pomoc. Koniecznie będzie także dołączenie formularza z informacjami, jaki należy wypełniać do ubiegania się o wspomnianą pomoc de minimis, a także zaświadczenie o średniomiesięcznym zatrudnieniu i potwierdzenie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zgłoszenia do ubezpieczenia nowych pracowników.

Przedsiębiorca w czasie kiedy korzysta ze zwolnienia z podatku, musi do 15 stycznia każdego roku złożyć oświadczenie, które potwierdza, że nadal ma uprawnienia do korzystania ze zwolnienia, a także informacji o poniesionych nakładach inwestycji, wielkości oraz przeznaczeniu uzyskanej pomocy publicznej oraz poziomie zatrudnienia pracowników. Co ważne, nowe miejsca pracy muszą być utrzymane przez co najmniej rok licząc od ostatniego roku podatkowego korzystania ze zwolnienia. Jeżeli doszłoby do zdarzeń losowych, które wpłyną na poziom zatrudnienia, przedsiębiorca musi o tym poinformować i uzupełnić informacje o stanie zatrudnienia. Należy także pisemnie poinformować o utracie warunków do zwolnienia z podatku.
W przypadku utraty tego zwolnienia przedsiębiorca będzie musiał zapłacić podatek wraz z odsetkami. Zwolnienie z podatku nie dotyczy przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność deweloperską. Jeżeli podatnik zalega z opłatami wobec gminy, nie przysługuje mu prawo do ulgi w podatku od nieruchomości. Ta ulga dla przedsiębiorców będzie obowiązywała do końca 2023 roku. Podatek od nieruchomości, nakładany na mieszkańców to pokaźny zastrzyk dochodów do gminnego budżetu. Jednak zgodnie z przewidywaniami taka ulga dla przedsiębiorców nie będzie miała negatywnego wpływu na budżet gminy Mrocza. Jednocześnie taka możliwość może skłonić przedsiębiorców do zwiększenia zatrudnienia, co może wpłynąć na spadek bezrobocia w gminie oraz na inne wpływy do budżetu. Za przyjęciem uchwały zwalniającej z podatku byli wszyscy obecni podczas czerwcowej sesji radni. Uchwała została przyjęta bez uwag.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

  • 0 (0)

  Józef, w dniu 01-08-2021 19:13:59 napisał:

  Jestem ciekaw ilu przedsiębiorców skorzysta ze zwolnienia, ponieważ warunki otrzymania zwolnienia są wygórowane.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  GOŚĆ, w dniu 01-08-2021 20:26:38 napisał:

  ... "sie nie opłaca" ...

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Narożnik z funkcją spania, 6 kolorów do wyboru
Kanapa
Sprawdzanie zawieszenia pojazdu
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Meble młodzieżowe i dziecięce
Sypialnia w ciemnym, orzechowym kolorze
Sprawdzanie geometrii kół
Torba na akcesoria fryzjerskie
82PLN
0

Dzień Bez Samochodu. Zostaw auto w garażu i nadrób zaległości!

Zdarza Ci się narzekać, że masz za mało czasu na czytanie, oglądanie filmów, albo# załatwianie spraw urzędowych? Jeśli dodatkowo jesteś kierowcą – mamy dla Ciebie dobrą radę. Dziś, w Dzień Bez Samochodu, zostaw auto w garażu i nadrób zaległości!

(czytaj więcej)
0

Służy w lekkiej piechocie, a jego żywiołem jest woda

Na co dzień jest dowódcą plutonu ogniowego w 82# batalionie lekkiej piechoty w Inowrocławiu. Poza tym ppor. Jarosław Wengierski od dziecka trenuje sporty wodne, w których odnosi liczne sukcesy. Ostatnie lata to starty w zawodach smoczych łodzi, które stają się coraz bardziej popularne w kraju i na świecie.

(czytaj więcej)
0

Apetyt na kawę służy zdrowej starości. Dobroczynne związki zaklęte w filiżance

Co piąty mieszkaniec Unii Europejskiej ma 65 lat i więcej#. Oznacza to, że niemal 100 milinów ludzi na naszym kontynencie mierzy się z wyzwaniami późnego wieku. Wśród nich znajduje się wiele rodzajów zaburzeń zdolności poznawczych, w tym choroba Alzheimera. Schorzenie to dotyka już 5 proc. osób w tym wieku. Przewiduje się, że populacja osób starszych będzie rosła, co prawdopodobnie będzie równoznaczne ze wzrostem liczby osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Nie dziwi więc zwiększony wysiłek naukowców w celu poszukiwania czynników mogących przedłużać sprawność umysłową. Jedynym z nich, szczególnie przykuwającym uwagę badaczy, jest kawa.

(czytaj więcej)
0

Domek do ogrodu na jesień. Na co zwrócić uwagę przy zakupie

Jesień w ogrodzie i na działce kojarzy się z porządkami.# Zanim wygodnie rozsiądziemy się w fotelu ciesząc się ciepłym wrześniowym słońcem, dobrze jest poświecić trochę czasu na prace pielęgnacyjne. Z pewnością usprawni je dobra organizacja, odpowiednie narzędzia i akcesoria oraz domek ogrodowy, czyli miejsce, w którym zawsze można trzymać wspomniane rzeczy pod ręką. Podpowiadamy, co warto wiedzieć przez zakupem domku, który jest zrobiony z tworzywa sztucznego.

(czytaj więcej)