Dziś mamy 3 października 2023, wtorek, imieniny obchodzą:

26 czerwca 2022

Wspólna wycieczka. Uczniowie zwiedzili Kłodawę i Chełmno

fot. powierzone

fot. powierzone

21 czerwca br. uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 4 w # Nakle oraz Technikum Mundurowego w Mroczy odwiedzili kopalnię soli w Kłodawie oraz teren byłego obozu zagłady Kulmhof w Chemnie nad Nerem.

W czynnej kopalni soli na uczniów czekało zwiedzanie podziemnej trasy turystycznej z prelekcjją na temat historii powstania złóż kłodawskich oraz zastosowania wydobywanej soli. Emocji dostarczył zjazd windą na poziom 600 m pod powierzchnią ziemi z prędkością 6 m/s.  Przechodząc wyrobiskami korytarzowymi i oglądając po drodze wyeksploatowane komory solne, maszyny używane w podziemnym górnictwie solnym i inne jego osobliwości, uczestnicy wycieczki dotarli do podziemnej kaplicy św. Kingi – opiekunki górników solnych.

Kolejnym punktem wyjazdu było Chełmno nad Nerem, gdzie uczniowie zwiedzili były hitlerowski obóz Kulmhof, który był pierwszym obozem zagłady na zajętych przez Niemców ziemiach polskich. Masowe mordy ludności żydowskiej zapoczątkowano tam 8 grudnia 1941 r., jeszcze przed konferencją w Wannsee, na której podjęto decyzję o ostatecznej zagładzie europejskich Żydów.

W niewielkim kompleksie leśnym – Lasy Rzuchowskie,  położonym kilka kilometrów na północ od Chełmna nad Nerem uczniowie zapalili znicze pamięci. Na terenie tej części obozu znajdują się zbiorowe mogiły ofiar, fundamenty krematorium, lapidarium gromadzące macewy pochodzące z okolicznych, zlikwidowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej cmentarzy żydowskich oraz pomniki wzniesione po II wojnie światowej.

Wyjazd dla uczniów Czwórki został dofinansowany z budżetu Gminnego programu profilaktyki, rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii w ramach akcji „Lato 2022”. Po wycieczce realizowano zajęcia profilaktyczne.

Wycieczkę zorganizował p. Michał Wiśniewski, a opiekę nad uczniami sprawowały panie: Ewa Tomaszewska, Beata Pytlarczyk – Gaca i Beata Taczyńska – Milczarek.

materiał: Michał Wiśniewski

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 8 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Jaka powinna być waga szkolnego tornistra? Profilaktyka wad postawy

Pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej podejmują# wiele działań prozdrotownych. Dbają m.in. o profilaktykę wad postawy – sprawdzają i edukują w zakresie wagi tornistrów szkolnych uczniów.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Jabłka. Zaproszenie na samozbiory owoców

Z okazji Światowego Dnia Jabłka Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zaprasza na# samozbiory tych owoców. Zachęcamy sadowników do włączania się do akcji, a konsumentów – do wizyt w sadach i samodzielnych zbiorów. Akcja trwa do końca października.

(czytaj więcej)
0

Zwiedzeni darmową próbką witamin. Przyszły rachunki za roczny zapas

Ponad 5 mln zł kary za manipulacje przy wysyłkowej sprzedaży #suplementów diety. Miały być darmowe próbki suplementów, a przychodziły rachunki za roczny zapas produktu wraz z subskrypcją. Prezes UOKiK nałożył ponad 5 mln zł kary na Natural Pharmaceuticals. Dodatkowo sankcje finansowe objęły także osobę zarządzającą spółką.

(czytaj więcej)
0

Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej. Stan realizacji w regionie

33 zadania poprawiające bezpieczeństwo #na przejściach dla pieszych oraz mające na celu budowę nowych ciągów dla pieszych i rowerzystów w regionie. Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej przyjęty do realizacji na lata 2021-2024 (PBID) koncentruje się na najmniej chronionych uczestnikach ruchu. Na wielu przejściach jest już bezpieczniej.

(czytaj więcej)