Dodatkowe 12 miesięcy małego ZUS plus. Potrzebne deklaracje?

fot. freepik
Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą na mniejszą #skalę i na tej podstawie są zgłoszeni do ubezpieczeń w 2023 roku, mogą skorzystać z dodatkowych 12 miesięcy małego ZUS plus.
Mały ZUS plus to ulga w składkach na ubezpieczenia społeczne dla mniejszych firm. Chcąc skorzystać z dodatkowych miesięcy, nie w każdej sytuacji należy ponownie składać dokumenty.
Aby skorzystać z przedłużenia małego ZUS plus o 12 miesięcy, nie trzeba ponownie zgłaszać się do ubezpieczeń w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, którym:
• w sierpniu tego roku nie skończyło się 36 miesięcy małego ZUS plus;
• w lipcu skończyło się 36 miesięcy małego ZUS plus.
Dodatkowe 12 miesięcy ulgi ZUS doliczy tym osobom automatycznie.
- Jeśli na przykład przedsiębiorca przystąpił do małego ZUS plus od 1 sierpnia 2020 roku, to do 31 lipca 2023 roku wykorzystał 36 miesięcy ulgi. Od 1 sierpnia do 31 grudnia 2023 roku, tj. przez kolejnych 5 miesięcy nadal może opłaca składki na dotychczasowych zasadach obowiązujących w 2023 roku. Nie musi dokonywać dodatkowego zgłoszenia z kodem 0590. Pozostałe 7 miesięcy będzie mógł wykorzystać od 1 stycznia 2024 r., o ile spełni pozostałe warunki ustawowe – wyjaśnia Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.
Z kolei osoby prowadzące działalność, którym w pierwszej połowie 2023 roku skończył się mały ZUS plus, a następnie zgłosiły się do ubezpieczeń z kodem 05 10 lub 05 12 mogą również przedłużyć ulgę. W ich sytuacji powinny ponownie zgłosić się do ubezpieczeń z kodem 05 90 albo 05 92. -Wówczas ulga zacznie obowiązywać od 1 dnia następnego miesiąca. Jeśli ktoś złoży wymagane deklaracje w sierpniu 2023 roku, mały ZUS plus będzie ważny od 1 września. W takim przypadku w wyrejestrowaniu z ubezpieczeń oraz w zgłoszeniu do ubezpieczeń należy wskazać datę od 1 września 2023 r. Jednocześnie składki za sierpień 2023 r. płatnik musi opłacić w dotychczasowej wysokości – informuje rzeczniczka.
Aby skorzystać z ulgi, trzeba przekazać te dokumenty do ZUS-u najpóźniej do 31 grudnia 2023 roku.
Osoby, którym w pierwszej połowie 2023 roku skończył się mały ZUS plus i przestały prowadzić działalność, również mogą skorzystać z przedłużenia ulgi. Trzeba wtedy ponownie zgłosić się do ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia zdrowotnego. Tych osób nie obowiązuje termin 31 grudnia 2023 roku na dokonanie tego zgłoszenia – mogą to zrobić również później.
Materiał: Katarzyna Krupicka / regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego w zastępstwie Krystyny Michałek regionalnego rzecznika prasowego ZUS województwa kujawsko-pomorskiego
Czytaj również
- "Laptop dla nauczyciela". Firmy mogą dołączyć do programu
- Terenowe zajęcia. Doskonalili techniki jazdy samochodem
- Zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej. Mija termin na złożenie wniosku
- Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Kiedy mija czas na złożenie wniosku?
- Rozliczenie składki zdrowotnej przedsiębiorców. Termin upływa 22 maja
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Jaka powinna być waga szkolnego tornistra? Profilaktyka wad postawy

Pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej podejmują# wiele działań prozdrotownych. Dbają m.in. o profilaktykę wad postawy – sprawdzają i edukują w zakresie wagi tornistrów szkolnych uczniów.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Jabłka. Zaproszenie na samozbiory owoców

Z okazji Światowego Dnia Jabłka Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zaprasza na# samozbiory tych owoców. Zachęcamy sadowników do włączania się do akcji, a konsumentów – do wizyt w sadach i samodzielnych zbiorów. Akcja trwa do końca października.
(czytaj więcej)Zwiedzeni darmową próbką witamin. Przyszły rachunki za roczny zapas

Ponad 5 mln zł kary za manipulacje przy wysyłkowej sprzedaży #suplementów diety. Miały być darmowe próbki suplementów, a przychodziły rachunki za roczny zapas produktu wraz z subskrypcją. Prezes UOKiK nałożył ponad 5 mln zł kary na Natural Pharmaceuticals. Dodatkowo sankcje finansowe objęły także osobę zarządzającą spółką.
(czytaj więcej)Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej. Stan realizacji w regionie

33 zadania poprawiające bezpieczeństwo #na przejściach dla pieszych oraz mające na celu budowę nowych ciągów dla pieszych i rowerzystów w regionie. Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej przyjęty do realizacji na lata 2021-2024 (PBID) koncentruje się na najmniej chronionych uczestnikach ruchu. Na wielu przejściach jest już bezpieczniej.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!