Dziś mamy 7 maja 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

16 kwietnia 2024

Młodzież ze Słowenii ponownie w Samostrzelu. Atrakcyjny program pobytu

fot. ZSCKR w Samostrzelu

fot. ZSCKR w Samostrzelu

Od 02. do 11. kwietnia br. w Polsce przebywała trzydziestoosobowa# grupa młodzieży wraz z opiekunami z Biotechnologicznego Centrum w Naklo w Słowenii.

Przybyli do naszego kraju z kolejną wizytą, na zaproszenie Dyrekcji, Grona Pedagogicznego i Uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Samostrzelu, którzy zadbali o bogaty i atrakcyjny program pobytu gości w naszym kraju. Każdy dzień przynosił wiele nowych wrażeń, wynikających ze wspólnie spędzanego czasu oraz różnorodnych atrakcji: zwiedzania Nakła nad Notecią, Bydgoszczy, Torunia,  muzeum łowiectwa i myślistwa w Turzynie, indywidualnych gospodarstw rolnych (w Orlu u pp. Hoekstra, w Broniewie u pp. Łukaszewiczów), a także wytwórni pasz w Żurawi i Agro Landu pp. Różniak w Śmielinie, wizyty w Alpakolandzie w  okolicach Margonina, zajęć w KP ODR w Minikowie, gier i zabaw integracyjnych, szkolnych pokazów zawodowych, meczu w siatkówkę, nauki polskich piosenek i tańców, udziału w radiowej audycji, muzycznych warsztatów z chórem Akatyst z Kcyni, spotkań z wieloma  ciekawymi ludźmi oraz gościny w Urzędzie Gminy w Sadkach.

To wszystko pozwoliło nie tylko na integrację uczestników, ale przede wszystkim na poznanie piękna naszego kraju, polskiej kultury, obyczajów i obrzędów, kulinarnych przysmaków oraz specyfiki nauki w samostrzelskiej szkole. Niestety, wszystko, co piękne szybko się kończy. Przyszedł też czas na podsumowanie długiego, bo aż dziesięciodniowego pobytu Słoweńców w Polsce i pożegnanie przesympatycznych gości.

W czwartek, 11. kwietnia zakończyli polską część Erasmusa+, odebrali certyfikaty i podziękowali za miłe przyjęcie, za różnorodny kulturalno- krajoznawczo- zawodoznawczy program i  wyrazili nadzieję na kontynuację, trwających już ponad 13 lat kontaktów.

Materiał: E. Makowska / ZSCKR w Samostrzelu

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 18 15

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Miej oko na kleszcze. Przestrzegaj podstawowych zasad

Choroby odkleszczowe to jedno z największych naturalnych zagrożeń#, które występuje w naszym klimacie.

(czytaj więcej)
0

Dziedzictwo cysterskie w Łeknie. Wyjątkowe w skali europejskiej

Międzynarodowy projekt „Cisterscapes – cysterskie krajobrazy łączące Europę” otrzymał# tytuł Znaku Dziedzictwa Europejskiego (European Heritage Label). Wśród 18 ośrodków cysterskich, które biorą udział w projekcie, jest krajobraz klasztoru łekneńsko-wągrowieckiego. Gmina i Miasto Wągrowiec, otrzymując Znak Dziedzictwa Europejskiego, dołączyły do grona 66 miejsc w Europie uhonorowanych Znakiem Dziedzictwa Europejskiego.

(czytaj więcej)
0

Miejsca otoczone czcią. Umieszczono pamiątkową talblicę

13 lat temu dzięki projektowi dofinansowanemu z# Powiatu Nakielskiego i zaangażowaniu mieszkańców Brzózek udało się przeprowadzić rewitalizację starego cmentarza ewangelickiego znajdującego się w naszej miejscowości.

(czytaj więcej)
0

Zagrożenie dla owadów zapylających. Większa liczba działań kontrolnych

Pszczoła miodna oraz inne owady zapylające są niezwykle ważną #częścią ekosystemu oraz jednym z ważniejszych czynników plonotwórczych w produkcji roślinnej.

(czytaj więcej)