Dziś mamy 7 maja 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

15 kwietnia 2024

Uczniowie poznawali gwarę krajeńską. Zajęcia w ramach projektu

fot. powierzone

fot. powierzone

W ramach realizacji jednego z zadań projektowych# “Poznajemy Krajnę od A do Z” uczniowie szkoły Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Mroczy od marca tkielili (intensywnie pracowali)nad gwarą krajeńską.

W trakcie zajęć poznawali elementy gwary, rozszyfrowywali znaczenie poszczególnych słów oraz mogli przypisać znane już sobie słowa w szeregi gwary krajeńskiej, co często wywoływało wśród nich niemałe zdziwienie.

Po zapoznaniu się z elementami gwary naszego regionu uczniowie wcielili się w rolę lokalnych poetów - tworzyli własne wiersze, zawierające elementy gwary krajeńskiej.

Projekt “Poznajemy Krajnę od A do Z” dofinansowany jest ze środków Powiatu Nakielskiego oraz realizowany przez  LUKS “Feniks” Mrocza przy współpracy z SP Mrocza oraz MGOK Więcbork.

“Gdzie gwarę słyszałem i gdzie gwara tańczy,

Gdzie jasno słońce na niebie wstaje,

Gdzie ludzie radosni w gromadzie się zbierają,

Tam, gdzie gwara gra i ludzie tańczą.

Materiał: Magdalena Murach

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 9 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Miej oko na kleszcze. Przestrzegaj podstawowych zasad

Choroby odkleszczowe to jedno z największych naturalnych zagrożeń#, które występuje w naszym klimacie.

(czytaj więcej)
0

Dziedzictwo cysterskie w Łeknie. Wyjątkowe w skali europejskiej

Międzynarodowy projekt „Cisterscapes – cysterskie krajobrazy łączące Europę” otrzymał# tytuł Znaku Dziedzictwa Europejskiego (European Heritage Label). Wśród 18 ośrodków cysterskich, które biorą udział w projekcie, jest krajobraz klasztoru łekneńsko-wągrowieckiego. Gmina i Miasto Wągrowiec, otrzymując Znak Dziedzictwa Europejskiego, dołączyły do grona 66 miejsc w Europie uhonorowanych Znakiem Dziedzictwa Europejskiego.

(czytaj więcej)
0

Miejsca otoczone czcią. Umieszczono pamiątkową talblicę

13 lat temu dzięki projektowi dofinansowanemu z# Powiatu Nakielskiego i zaangażowaniu mieszkańców Brzózek udało się przeprowadzić rewitalizację starego cmentarza ewangelickiego znajdującego się w naszej miejscowości.

(czytaj więcej)
0

Zagrożenie dla owadów zapylających. Większa liczba działań kontrolnych

Pszczoła miodna oraz inne owady zapylające są niezwykle ważną #częścią ekosystemu oraz jednym z ważniejszych czynników plonotwórczych w produkcji roślinnej.

(czytaj więcej)