Dziś mamy 15 listopada 2024, piątek, imieniny obchodzą:

13 listopada 2024

Upływa czas na złożenie wniosku. Wsparcie dla producentów rolnych

fot. ARiMR

fot. ARiMR

Coraz mniej czasu na ubieganie się o wsparcie mają producenci# rolni, których uprawy zostały zniszczone w wyniku wystąpienia powodzi, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub huraganu. Wnioski o przyznanie pomocy w ramach wszystkich naborów są przyjmowane do 15 listopada 2024 r. za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

4-5 tys. zł/ha za straty w uprawach spowodowane przez powódź

Wsparcie skierowane jest do poszkodowanych przez powódź rolnicy z terenów objętych klęską żywiołową, których uprawy zostały całkowicie zniszczone w wyniku wrześniowej powodzi. Z pomocy mogą skorzystać producenci kukurydzy, buraków cukrowych, ziemniaków, soi, konopi włóknistych, tytoniu, chmielu, lnu, winorośli, ziół, słonecznika lub warzyw, którzy w 2024 r. złożyli wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich i zadeklarowali uprawę tych roślin. Starający się o rekompensatę muszą ponadto mieć nadany numer ewidencyjny i prowadzić działalność jako mikro-, małe albo średnie przedsiębiorstwo.

Wysokość pomocy ustala się jako iloczyn powierzchni danej uprawy (zadeklarowanej we wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich), która została zniszczona i stawki pomocy Wynosi ona w przypadku soi 4 tys. zł/ha, a dla pozostałych z wymienionych roślin – 5 tys. zł/ha.

Wnioski są przyjmowane do 15 listopada 2024 r. za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Do tej pory złożono ich ponad 1100, najwięcej – 760 – w województwie opolskim.

Więcej informacji - otwórz

1-3 tys. zł/ha za szkody wyrządzone przez grad, deszcz nawalny, przymrozki wiosenne lub huragan

Wnioski o przyznanie pomocy od producentów rolnych, których uprawy zostały zniszczone w wyniku wystąpienia do 10 września 2024 r. gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub huraganu, ARiMR przyjmuje również do 15 listopada.

Powstałe szkody muszą być oszacowane przez specjalną komisję i wynosić powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie (z trzech ostatnich lat poprzedzających rok, w którym wystąpiły, albo z pięciu – z pominięciem roku o najwyższej i najniższej wielkości produkcji). Ubiegający się o to wsparcie rolnik musi też mieć nadany numer identyfikacyjny w ewidencji producentów i prowadzić działalność w formie mikro-, małego albo średniego przedsiębiorstwa.

Wysokość pomocy ustala się jako iloczyn powierzchni uprawy, na której zgodnie z szacunkami zawartymi w protokole powstały straty, i stawki pomocy, która wynosi:

  •  3 000 zł/ha – w przypadku strat co najmniej 70 proc. plonów;
  •  2 000 zł/ha – w przypadku strat co najmniej 50 proc. i mniej niż 70 proc. plonów;
  •  1 000 zł/ha – w przypadku strat co najmniej 30 proc. i mniej niż 50 proc. plonu.

Również ten nabór jest prowadzony za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych. Do tej pory wpłynęło ponad 7 tys. wniosków – najwięcej z województwa świętokrzyskiego (ok. 2 tys.).

Więcej informacji - otwórz

Pomoc w spłacie 3. i 4. raty podatku rolnego

Także do 15 listopada 2024 r. rolnicy, których uprawy zostały w tym roku zniszczone przez grad, deszcz nawalny, przymrozki wiosenne lub huragan, mogą się starać o wsparcie w opłaceniu trzeciej i czwartej raty podatku rolnego.

Ubiegający się o wsparcie muszą mieć nadany numer identyfikacyjny w systemie ewidencji producentów i prowadzić działalność w formie mikro-, małego albo średniego przedsiębiorstwa. Do otrzymania wsparcia uprawnia poniesienie w uprawach szkód, które zostały oszacowane przez specjalną komisję i wynoszą powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie (z trzech ostatnich lat poprzedzających rok, w którym wystąpiły, albo z pięciu – z pominięciem roku o najwyższej i najniższej wielkości produkcji).

I ten nabór jest prowadzony wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych. Dotychczas wpłynęło ok. 8,5 tys. wniosków.

Więcej informacji - otwórz

O wsparcia w spłacie podatku rolnego za II półrocze mogą się starać również także rolnicy, w których gospodarstwach powstały oszacowane przez komisję szkody w uprawach rolnych spowodowane przez wrześniową powódź, w związku z którą wprowadzono stan klęski żywiołowej. Standardowo taki producent rolny musi mieć nadany numer identyfikacyjny w systemie ewidencji producentów, a także prowadzić działalność w formie mikro-, małego albo średniego przedsiębiorstwa.

Ten nabór także prowadzony jest przez Platformę Usług Elektronicznych ARiMR , ale potrwa do 29 listopada 2024 r.

Więcej informacji - otwórz

Źródło: ARiMR

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    Ja, w dniu 13-11-2024 13:57:25 napisał:

    Deszcz nawalny ?może nachalny .?

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Konstrukcje stalowe
Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Szkolenie z HACCP
80PLN
0

Sprawdź poziom cukru we krwi. Nie lekceważ pierwszych objawów

Cukrzyca dotyczy ponad 3 mln Polaków. Rozwija się powoli#, więc wiele osób chorujących na cukrzycę pozostaje niezdiagnozowana.

(czytaj więcej)
0

Szkolenie terytorialsów. Zadania wymagały ogromnego skupienia

Ucieczka z płonącego pojazdu, pokonanie płonącego toru, a także przejście terenu# skażonego to tylko niektóre zadania jakie w ostatnich dniach czekały na żołnierzy Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej. W przygotowanych zajęciach wzięło udział kilkudziesięciu Terytorialsów. Szkolenia realizowane były na bazie obiektów w Toruniu, Brodnicy oraz Drawsku Pomorskim.

(czytaj więcej)
0

Międzynarodowy Dzień Seniora. Inspiracja dla młodszych pokoleń

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Seniora! #To doskonała okazja, by podziękować wszystkim seniorom za ich życiową mądrość, doświadczenie i ciepło, którym obdarzają nas każdego dnia.

(czytaj więcej)
0

Pogoda sprzyjała wędrówce. Poczęstunek w Polichnie

Dzisiejszą wędrówkę zaczęliśmy w świetlicy wiejskiej #w Polichnie już o godz. 5:00. Zgłosiło się 16 uczestników.

(czytaj więcej)