Dziś mamy 2 grudnia 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

23 października 2024

Warsztaty zawodowe. Uczniowie Żeglugi udali się do Szczecina

fot. Paweł Ciereszko

fot. Paweł Ciereszko

W dniach 17-18 października 2024 roku grupa uczniów# klasy IIa Technikum Żeglugi Śródlądowej z Nakła nad Notecią udała się do Szczecina na warsztaty zawodowe. Poza uczniami z Nakła do Szczecina przyjechała również młodzież z zaprzyjaźnionych szkół z Wrocławia i Kędzierzyna – Koźla.

Pierwszego dnia, w sali senatu uczelni, uczniów powitał dr hab. inż. kpt. ż.w. Wojciech Ślączka - rektor Politechniki Morskiej w Szczecinie. Następnie uczniowie zwiedzili gmach uczelni przy Wałach Chrobrego - Wydział Nawigacyjny, a w nim m. in.: Laboratorium Systemu Zobrazowania Elektronicznej Mapy i Informacji Nawigacyjnej (ECDIS), pracownię budowy statków oraz symulator manewrowo – kontrolny statku śródlądowego. Poza tym uczniowie odwiedzili Centrum Szkoleniowe Offshore MUSTC - które jest nowoczesnym ośrodkiem szkoleniowym, w którym przeprowadzane są specjalistyczne kursy i szkolenia dla studentów, pracowników Politechniki Morskiej w Szczecinie i innych uczelni oraz członków służb związanych z ratowaniem zdrowia i życia na morzu. Wieczorem w hotelu, w którym zakwaterowani byli uczestnicy warsztatów, odbyły się prezentacje instytucji współpracujących z MI, a mianowicie Uniwersytet Szczeciński, Urząd Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie oraz Zarząd Portu Szczecin-Świnoujście S.A.

Drugiego dnia, przed południem, uczestnicy odwiedzili siedzibę Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie, a dokładnie centrum RIS - Systemu Informacji Rzecznej (RIS-Odra). Jednostka ta zajmuje się pomiarami hydrograficznymi oraz kontrolą i monitorowaniem akwenów, administrowanych przez Urząd Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie. Na koniec pobytu w pięknym Szczecinie uczestnicy zwiedzili Morskie Centrum Nauki. Jest to unikatowe w Europie interaktywne centrum, gdzie pokazywane są różnorodne zjawiska na przykładach związanych z żeglugą, falami, wiatrem, rybołówstwem czy życiem portu.

Warsztaty w całości sfinansowało Ministerstwo Infrastruktury.

Materiał: Paweł Ciereszko

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 1 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Stopnie alarmowe BRAVO i BRAVO–CRP. Obowiązują na terenie całego kraju

Premier podpisał nowe zarządzenia dotyczące #obowiązywania drugiego stopnia alarmowego (BRAVO) na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej oraz wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza jej granicami, a także drugiego stopnia alarmowego CRP (BRAVO–CRP) na całym obszarze RP. Stopnie będą obowiązywały do 28 lutego 2025 r. do godz. 23:59. Prezes Rady Ministrów wprowadza stopnie alarmowe na podstawie przepisów ustawy z 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych.

(czytaj więcej)
0

To była prawdziwa zima! Zobacz archiwalne zdjęcia z regionu

Zima na przełomie 1978/1979 roku była wyjątkowo# biała. W całym kraju mocno sypnęło śniegiem. Opady były bardzo intensywne i na kilka tygodni sparaliżowały cały kraj. Pod zaspami znalazł się także nasz region.

(czytaj więcej)
0

Uzyskali tytuł Ratownika. Pisemny test wiedzy oraz egzamin praktyczny

29 listopada 2024 r. blisko 20 żołnierzy# 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej uzyskało tytuł Ratownika. Jest to efekt prawie 70 godzin szkoleniowych kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy (KPP) i zdanego egzaminu. Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) przyswajają wiedzę nt. udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej już od szkolenia podstawowego. Później, często jako pierwsi ratują zdrowie i życie osób poszkodowanych m.in. w wypadkach.

(czytaj więcej)
0

Rozpoczął się okres Adwentu. Czas radosnego oczekiwania

Dziś w Kościele katolickim rozpoczął się czterotygodniowy okres Adwentu#. To czas, który ma przygotować wiernych na okres Bożego Narodzenia.

(czytaj więcej)