Dziś mamy 30 czerwca 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

28 czerwca 2024

Wręczono Medale Honorowe Sędziwoja z Szubina. Poznajmy laureatów

fot. Jarosław Junyk (źródło: UM Szubin)

fot. Jarosław Junyk (źródło: UM Szubin)

Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej #w Szubinie wręczono Medale Honorowe Sędziwoja z Szubina. W tym roku do grona laureatów dołączyła Pani Krystyna Piątek, Pan Piotr Bembenek oraz Pan Marek Nikodem.

Sekretarz obrad, Stanisław Wypych, odczytał sylwetki tegorocznych medalistów, podkreślając ich zasługi i wkład w życie społeczności lokalnej. Każdy z laureatów został doceniony za swoje wyjątkowe osiągnięcia i nieocenioną pracę na rzecz Gminy Szubina.

Odznaczenia wręczyli Przewodnicząca Rady Miejskiej Anna Kijowska oraz Burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski. Medaliści otrzymali liczne gratulacje i wyrazy uznania od radnych, rodziny, przyjaciół oraz mieszkańców.

Prezentujemy sylwetki osób wyróżnionych Medalem Honorowym Sędziwoja z Szubina:

Pani Krystyna Piątek

Pani Krystyna jest związana z Kołem Gospodyń Wiejskich w Chomętowie od 40 lat, w tym przez 23 lata pełni funkcję Przewodniczącej Koła. Jej zaangażowanie i pasja przyczyniły się do rozwoju i wielu sukcesów koła na różnych szczeblach.

Gra w autorskim teatrzyku ,,AGRAFKA”. Aktywnie wspiera działalność charytatywną współpracując z organizacją „CARITAS”. Na co dzień Pani Krystyna współpracuje ze świetlicą wiejską, Ochotniczą Strażą Pożarną, biblioteką oraz przedszkolem z Chomętowa.

Krystyna Piątek jest także znana z udziału w programie telewizyjnym na TVP Bydgoszcz, gdzie wraz z innymi członkiniami koła promowała tradycyjne potrawy pałuckie. Jej talent kulinarny i umiejętności organizacyjne zostały docenione na konkursie ogólnopolskim „Polska od kuchni”, gdzie drużyna reprezentująca Chomętowo zdobyła I miejsce na szczeblu wojewódzkim w kategorii artystycznej prezentując „Oczepiny pałuckie”.

Sukcesy Pani Krystyny nie kończą się na konkursie ogólnopolskim. Na szczeblu lokalnym zdobyła liczne nagrody w konkursach kulinarnych organizowanych przez Stowarzyszenie „Łączy nas Noteć” oraz „Lepsze jutro”. Jej umiejętności w zakresie wypieków, stroików i wieńców dożynkowych przyniosły jej liczne wyróżnienia i nagrody.

Pan Piotr Bembenek

Piotr Bembenek – Kronikarz życia kulturalno-społecznego Szubina na rowerze. Przez lata współtworzył lokalny program „Szubiński Butik”. Jako fotoreporter gazet lokalnych i regionalnych, w tym legendarnego już „Pelikana”, zdobył uznanie za swoją wytrwałość i talent w uwiecznianiu najważniejszych momentów życia miasta.

Aktywnie uczestniczył w projektach Akcji Parafialnej przy parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Szubinie oraz Akcji katolickiej przy parafii pw. św. Wita w Słupach. Zaangażowany w działalność Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego Koło w Szubinie. Współpracuje z jednostkami kultury w Szubinie pieczołowicie dokumentując bieżące wydarzenia. Jego współpraca z Muzeum Ziemi Szubińskiej zaowocowała bogatą dokumentacją filmowo-fotograficzną historii Szubina na przełomie XX i XXI wieku, co stanowi cenne świadectwo przemian zachodzących w gminie. Równocześnie wspiera Krąg Seniorów ZHP, działający przy muzeum.

Jego fotografie do monografii pt. "Dzieje Szubina i okolic" stanowią istotny element tej publikacji, pokazując bogatą historię miasta i jego okolic. Pan Piotr otrzymał Medal im. Ks. Jana Klaina przyznawany przez kapitułę Szubińskiego Towarzystwa Historycznego. Zawsze obecny w życiu Szubina, dzisiaj po drugiej stronie obiektywu.

Pan Marek Nikodem

Marek Nikodem jest miłośnikiem astronomii, astrofotografii i popularyzatorem nauki. Jego zdjęcia kosmosu ilustrują m.in serwisy naukowe NASA, publikowane były przez najpoważniejsze tytuły polskiej i zagranicznej prasy, zdobiąc okładki czasopism i książek astronomicznych na świecie.

Związany jest z lokalnym Klubem Miłośników Fotografii Flesz działającym w szubińskiej bibliotece, jest współzałożycielem Szubińskiego Klubu Przyjaciół Astronomii SzKaPA oraz współzałożycielem i prezesem Pałucko-Pomorskiego Stowarzyszenia Astronomiczno-Ekologicznego. Jest też współtwórcą największego w Polsce amatorskiego obserwatorium astronomicznego w Niedźwiadach. Jest jednym z pomysłodawców i organizatorów Ogólnopolskiego Zlotu Miłośników Astronomii OZMA.

Pan Marek otrzymał Medal im. ks. Jana Kleina przyznawany przez Szubińskie Towarzystwo Kulturalne, a jako Stowarzyszenie otrzymali Medal im. Włodzimierza Zonna, prestiżową nagrodę przyznawana przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne za wybitne zasługi w szerzeniu i popularyzacji wiedzy o Wszechświecie.

Tegoroczni laureaci – Pani Krystyna Piątek, Pan Piotr Bembenek oraz Pan Marek Nikodem – stanowią wzór do naśladowania i inspirację dla wszystkich mieszkańców Gminy Szubin. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Materiał: UM Szubin

Oceń artykuł: 16 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

    • -2 (8)

    Sld, w dniu 28-06-2024 23:57:51 napisał:

    Nikodem to mega pomyłka w kontekście medalu..Wystarczy. Być ?

    odpowiedz

    • 2 (8)

    Xyx, w dniu 29-06-2024 10:32:03 napisał:

    A Mirosław to byle do zdjęć się pchać.Do roboty by się wziął i zrobił cokolwiek.

    odpowiedz

    • 3 (7)

    Mieszkaniec , w dniu 29-06-2024 15:43:16 napisał:

    Do xyz , masz całkowitą rację , chodzi tylko po mieście w godzinach pracy i zgrywa nie wiadomo kogo , kapelusik i WIELKI dyrektorek !!!!!

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Budowa magazynów
Szkolenie bhp dla studentów
79PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Szkolenie z HACCP
80PLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Budowa hal
0

Pilotażowa edycja Kursu Walki w Mieście. Ćwiczyli obronę

Z początkiem czerwca w Centrum Szkolenia #Wojsk Obrony Terytorialnej rozpoczęła się pilotażowa edycja Kursu Walki w Mieście. Szkolenie realizowane było zarówno na obiektach szkoleniowych w Grudziądzu jak i Toruniu, a w samym kursie udział wzięło kilkudziesięciu żołnierzy z różnych Brygad Obrony Terytorialnej z terenu całego kraju.

(czytaj więcej)
0

100 lat Polskich Lasów Państwowych. Rozporządzenie z 1924 roku

W tym roku Lasy Państwowe obchodzą stulecie# swojego istnienia. 28 czerwca 1924 r., prezydent Stanisław Wojciechowski podpisał rozporządzenie, które stanowiło podwaliny pod powstanie przedsiębiorstwa „Polskie Lasy Państwowe”

(czytaj więcej)
0

Korzystaj ze słońca rozsądnie. O czym trzeba pamiętać?

Przyszło lato, więc chcemy jak najwięcej czasu spędzać# na świeżym powietrzu. Trzeba jednak pamiętać, że nadmiar promieniowania słonecznego może być dla nas szkodliwy. Pamiętaj o regularnym stosowaniu kremów z filtrem i unikaj przebywania na bezpośrednim słońcu.

(czytaj więcej)
0

Znaki graficzne na produktach. Warto poznać ich znaczenie

Znaki ekologiczne to symbole umieszczane na opakowaniach#. Informują, które produkty są przyjazne dla środowiska. Wato poznać ich znaczenie.

(czytaj więcej)