Dziś mamy 27 lutego 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

07 lutego 2023

Delegacje pod pomnikiem Powstańców. Rocznica bitwy o Paterek

fot. Starostwo Powiatowe w Nakle

fot. Starostwo Powiatowe w Nakle

Rocznica bitwy o Paterek z dnia 7 lutego 1919 roku wypada na dzisiejszy dzień. Ponad 100 lat temu, tego dnia Powstańcy rozbili siły# niemieckie i odzyskali Paterek. W celu zachowania pamięci o poległych podczas zażartych walk postawiono pomnik, który po wielu przejściach spowodowanych zawirowaniami historycznymi i przemieszczeniu o kilka metrów stoi po dziś dzień. Aktualnie stanowi centrum Ronda im. Powstańców Wielkopolskich w Paterku.

Z tej okazji, w ramach upamiętnienia poświęcenia Powstańców broniących swojej Ojczyzny liczne delegacje złożyły wieńce kwiatowe oraz znicze pod pomnikiem. Wśród nich swoje miejsce znalazła delegacja z Powiatu Nakielskiego na czele ze Starostą Nakielskim Tadeuszem Sobolem.

Stojąca niedaleko tablica pamiątkowa została postawiona przez Rzymsko-Katolicką Parafię pw. Matki Boskiej Bolesnej w Paterku w ramach projektu pn. "Pamięć o Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919 w Paterku" współfinansowanym ze środków Zarządu Powiatu Nakielskiego w ramach otwartego konkursu ofert nr 1/2017 pod nazwą " Powstanie Wielkopolskie 1918-1919". Opisuje ona dokładnie historię tego miejsca i pomnika.

Materiał: Magdalena Stepka / Starostwo Powiatowe w Nakle

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 30 27

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zapoznali się z pracą strażaka. Drzwi otwarte w komendzie

W ramach akcji "Wpadnij do strażnicy" podczas #ostatnich dwóch tygodni ferii zimowych zorganizowano dni otwarte w Komedzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)
0

Przebadano importowane zboże i rzepak. Stwierdzono nieprawidłowości

Organy Inspekcji Weterynaryjnej prowadziły oraz nadal prowadzą# regularne kontrole weterynaryjne na granicy Rzeczpospolitej Polskiej.

(czytaj więcej)
0

Skorzystaj z aplikacji "Moja praca". Oferty aktualizowane są na bieżąco

"Moja praca" to darmowe narzędzie, które ułatwia #osobom szukającym pracy znalezienie odpowiedniego zatrudnienia. W aplikacji na bieżąco aktualizowane są oferty pracy.

(czytaj więcej)
0

Program "Sport Wszystkich Dzieci". Nabór do edycji 2024

Minister Sportu i Turystyki ogłasza nabór wniosków na dofinansowanie #w 2024 roku realizacji zadań w ramach Programu Sport Wszystkich Dzieci. Kwota do rozdysponowania w naborze wynosi 75 mln zł.

(czytaj więcej)