Dziś mamy 30 listopada 2023, czwartek, imieniny obchodzą:

24 września 2023

Pobyt w grodzie Bractwa Rycerskiego KERIN. Niezapomniane chwile

fot. powierzone

fot. powierzone

W dniach 18-20.09.2023. uczniowie klas: 5a, 5b, 5c i 6a #Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Mroczy gościli w grodzie Bractwa Rycerskiego KERIN.

Dzień 1: Po przybyciu do grodu KERIN przywitali nas rycerze: pan Robert, pan Aleksander i pan Sebastian oraz kowal pan Kazimierz, sympatyczna pani Grażynka i kot Tomek. W pierwszym dniu naszej historycznej wyprawy zwiedziliśmy gród trasą "Dzieje Orła Białego". Objadając się winnym winogronem, wysłuchaliśmy opowieści ze starożytnej Grecji . Następnie, w rzymskim koloseum, zmierzyliśmy się z gladiatorami. W porze obiadowej uraczono nas zupą rycerską i racuchami. Po posileniu się, rywalizowaliśmy w wielu turniejach rycerskich, m. in. łuczniczym, rzutu włócznią. Nasze rycerskie drużyny pod dowództwem hetmanów konkurowały również w lepieniu garnków, kaligrafii oraz lirycznym wyznaniu miłości. Na zakończenie dnia miło spędziliśmy czas przy ognisku na majdanie grodu KERIN. Nasi hetmani i drużyny: Oliwier - Tarpan Mrocza, Paulina - Królowe Polski, Julia - Szlachcianki, Zosia - Orzełki, Zosia - Bitewne Pierogi, Maks - Historyczne Kiełbaski, Marcel - Obcisłe Kiełbasy, Natan - Historyczne Mleko Łaciate.

Dzień 2: Po porannej zaprawie: biegu, gimnastyce i spacerze oraz po obfitym śniadaniu (pasta jajeczna była mega) udaliśmy się do grodu na żywą lekcję historii o rycerzach. Następnie pojechaliśmy na wycieczkę do Gniewu, gdzie zwiedziliśmy zamek rycerski i miasto oraz zjedliśmy smaczną pizzę w restauracji. Po powrocie do grodu KERIN dokończyliśmy turniej rycerski, garncarstwo i czerpanie papieru. Wieczorem, już o zmroku, odbył się pokaz umiejętności "Mam talent" w koloseum rzymskim w grodzie. Po naszych nie lada wyczynach upiekliśmy kiełbaski w ognisku, po czym zapadła noc...

Dzień 3: Po porannej gimnastyce przy muzyce i po śniadaniu przystąpiliśmy do zabawy w miasteczko KERIN. Naszym zadaniem było wymyślić kim będziemy w miasteczku, by zrealizować swój biznesplan. Powstały stanowiska takie jak: przewodnictwo z fotobudką, nauka strzelania z łuku, piekarnia "U Kajzerki", zapasy bukmacherskie w koloseum, sprzedaż glinianych wyrobów oraz nauka rzutów: włócznią, kamieniem i obręczą. Po wykonaniu biznesplanu uczestniczyliśmy w żywej lekcji historii o Mieszku i Wikingach. Następnie posililiśmy się obiadem i dokonaliśmy podsumowania zabaw i turnieju. Po czym nastał ten moment, kiedy trzeba było opuścić gród KERIN i udać się w powrotną drogę do domu. Choć łezka w oku się zakręciła, to zabraliśmy ze sobą wspaniałe przeżycia, nowe przyjaźnie i wspomnienia... Dziękujemy całej ekipie z grodu KERIN za niezapomniane chwile, a Pani Grażynce za uśmiech i życzliwość oraz za dobre lizaki.

Materiał: Beata Mazur-Spychalska / SP Mrocza

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 12 7

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Karma dla zwierząt pod lupą kontrolerów. Nałożono 18 kar pieniężnych

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych# (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej karmy dla zwierząt domowych, która została przeprowadzona w II kwartale 2023 r.

(czytaj więcej)
0

Znaczny wzrost liczby studentów z Ukrainy. Najnowszy raport OPI

Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) opublikował #na portalu RAD-on najnowszy raport „Cudzoziemcy na uczelniach w Polsce”. Publikacja ta zawiera dane za rok akademicki 2022/2023. Tym razem najnowszą edycję raportu ekspertki i eksperci z Laboratorium Baz Danych i Systemów Analityki Biznesowej w OPI uzupełnili o dodatkowy rozdział dotyczący studentów z Ukrainy. Agresja Rosji na naszego sąsiada spowodowała wzrost liczby ludności pochodzenia ukraińskiego w Polsce, co wpłynęło także na zainteresowanie cudzoziemców ofertą edukacyjną polskich uczelni. W roku akademickim 2022/2023 liczba studentów z Ukrainy wzrosła aż o ponad 12 119 osób. Jest ich już obecnie 48 150 osób.

(czytaj więcej)
0

Wymagające warunki dla kierowców. Standardy zimowego utrzymania dróg

Ostatnie dni to coraz śmielsze poczynania zimy# w naszym kraju. A prognozy na najbliższe kilkadziesiąt godzin to wymagające warunki dla kierowców z intensywnymi opadami śniegu w wielu miejscach w kraju. W związku z trudnymi warunkami drogowymi, w miniony weekend na drogach krajowych w całej Polsce pracowało około 2000 pojazdów do zimowego utrzymania. Miniona noc była nieco mniej wymagająca jednak nasze służby nie próżnowały i do zwalczania śliskości na jezdniach w godzinach porannych pracowało ponad 600 pojazdów.

(czytaj więcej)
0

Skorzystaj ze zniżek. Karta Dużej Rodziny w aplikacji mObywatel

Masz troje dzieci lub więcej? Skorzystaj ze zniżek w łatwy sposób.# Znajdź Kartę Dużej Rodziny w aplikacji mObywatel. To naprawdę proste!

(czytaj więcej)