Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

25 lutego 2024

Poprzedni burmistrz obiecał, a aktualny się tłumaczył. Zebranie sprawozdawcze

fot. MM

fot. MM

31 stycznia w świetlicy wiejskiej #w Matyldzinie odbyło się pierwsze w tym roku sołeckie zebranie sprawozdawcze na terenie gminy Mrocza, podczas którego sołtys Marek Maciejewski dokonał podsumowania swojej działalności w kończącej się już kadencji.

Udana modernizacja ogrzewania świetlicy

W środowym zebraniu oprócz sołtysa i licznie przybyłych mieszkańców Matyldzina, nie zabrakło również przedstawicieli lokalnych władz w osobach burmistrza Mroczy Jarosława Okonka, wiceprzewodniczącego mroteckiej rady miejskiej Tomasza Tarnolickiego oraz kierownika referatu rolnictwa, gospodarki nieruchomościami i ochrony środowiska Waldemara Chudzika. Pierwszym punktem zebrania okazało się sprawozdanie z działalności sołtysa, które w przypadku Marka Maciejewskiego już tradycyjnie było bardzo obszerne i obfitowało w szczegółowe informacje. Gospodarz wsi Matyldzin w swojej wypowiedzi podkreślił, że bardzo ceni sobie zaangażowanie ze strony mieszkańców, którzy mówiąc wprost – nie boją się pracy i chętnie pomagają zarówno w organizacji rozmaitych wydarzeń, jak i w pracach porządkowych. Przypomniał również tegoroczne wydatki uwzględnione w ramach funduszu sołeckiego.

Podczas spotkania mieszkańcy chwalili sobie przeprowadzoną przez gminę modernizację systemu ogrzewania świetlicy wiejskiej w Matyldzinie. Dotychczasowo jedynym źródłem ogrzewania w świetlicy był kominek, a obecnie jest to pompa ciepła wraz z instalacją c.o/c.w.o oraz mikroinstalacją fotowoltaiczną na gruncie o mocy ok. 10 kW. Podobną modernizację w ramach jednej inwestycji przeszły również świetlice w Rościminie i Samsieczynku. Koszt wszelkich prac wyniósł 565 tys. zł, z czego 395 tys. zł to przyznane gminie Mrocza dofinansowanie pochodzące z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – program „Infrastruktura domów kultury 2023”. – Jest to niewątpliwie zmiana na plus i poniekąd też wymuszona, bowiem od stycznia 2024 roku takie źródło ogrzewania jak kominek jest niedopuszczalne. Trochę to nas kosztowało, ale ja też muszę pochwalić mieszkańców za to, że po zakończeniu prac uporządkowali swoją świetlicę z własnej, nieprzymuszonej woli. Świadczy to tylko i wyłącznie o jedności i integracji, która stoi w Matyldzinie na najwyższym poziomie – nadmienił burmistrz Mroczy Jarosław Okonek.

Waldemar Chudzik obiecał, a tłumaczył się Jarosław Okonek

Na zebraniu w Matyldzinie nie zabrakło również dyskusji dotyczącej lokalnych dróg, które po wykonaniu prac związanych z budową kanalizacji – uległy pogorszeniu. – Droga u nas jest rozjechana, czekamy na utwardzenie drogi półtora roku. Pan Waldemar Chudzik, ówczesny burmistrz nam to obiecał, że dwie drogi w Matyldzinie zostaną utwardzone. I ja się pytam, gdzie to wszystko jest? – pytała jedna z uczestniczek zebrania.

Mimo faktu, że Waldemar Chudzik uczestniczył w zebraniu, w tym temacie postanowił się wypowiedzieć aktualny mrotecki włodarz Jarosław Okonek. – Potrzeby mieszkańców co do dróg są nam dobrze znane i traktujemy je poważnie, ale trzeba mieć na uwadze, że możliwości finansowe gminy są też ograniczone. Koszt wybudowania drogi jest bardzo wysoki i podjęliśmy z radnymi decyzję, że nie będziemy wykonywać tego typu inwestycji, jeśli dofinansowanie na ich wykonanie będzie zaledwie na poziomie 50%, bo realnie – po przetargu – z dofinansowania w kwocie 50% robi się 40% albo i 30%, bo takie ceny oferują poszczególne firmy. Te ceny są windowane i nie możemy sobie pozwolić na takie sytuacje. Na terenie gminy są drogi o znacznie gorszym stanie niż te w Matyldzinie, jednakże nie jest to żadne usprawiedliwienie. Nadal w naszej gminie są dwa sołectwa, na terenie których nie ma ani metra utwardzonej drogi gminnej w postaci asfaltu – mówię tu o Rościminie i Krukówku. Obecnie w Matyldzinie i Wyrzy rozbudowana jest kanalizacja i jest to bardzo duża i kosztowna inwestycja. Musimy gospodarować tak, aby mieszkańcy żadnej miejscowości nie poczuli się pominięci. Jeśli chodzi o wskazane drogi, które obecnie są w złym stanie, to sprawa jest mi dobrze znana. Jesteśmy gminą rolniczą i musimy mieć na uwadze to, że rolnicy muszą swoje rolnicze płody wywozić. Taki rolnik przyszedł do nas powiadomić, że ma do wywiezienia buraki i zapytał, co ma zrobić. Chwilowo nawet zostało wstrzymane wywożenie tych buraków, jednakże ilość i intensywność opadów w tym roku spowodowały nie lada problem po ostatecznym wywiezieniu buraków. Na domiar złego zaraz po opadach przyszedł mróz i nie było możliwości wysłania na tą drogę równiarki. Jeśli warunki pogodowe się poprawią, to równiarka zostanie na drogi w Matyldzinie wysłana. To mogę zagwarantować – zadeklarował mrotecki włodarz.

Źródło:  

Oceń artykuł: 5 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Konstrukcje stalowe
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
0

Podstawowe szkolenie łączników i zwiadowców. Zajęcia w Kowalewku

W ramach rocznego planu pracy zatwierdzonego przez #Komendę Jednostki w Kowalewku trwają zajęcia z zakresu budowy i obsługi motocykli typu Honda 125 SL, a także qadów Yamaha Grizzly 550.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Chorych na Hemofilię. Zaburzenia krzepnięcia krwi

Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień# Chorych na Hemofilię.

(czytaj więcej)
0

Ochrona przed niechcianymi wiadomościami. Nowe zabezpieczenia

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni świadczący #usługi SMS podłączyli się do systemu telegraf.cert.pl, służącego do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS. Dzięki czemu blokowane będą oszukańcze wiadomości SMS, które są zgodne z przygotowanymi przez CSIRT NASK wzorcami.

(czytaj więcej)
0

Wskoczył do rzeki, by ratować nastolatkę. Ryzykował własnym życiem (film)

Starszy aspirant Łukasz Grabowski z Komendy #Miejskiej Policji w Toruniu, ryzykując własne życie, uratował młodą kobietę. Nie zważając na silne prądy i niską temperaturę wody, funkcjonariusz ruszył na pomoc 16-latce, która tonęła w nurcie Wisły.

(czytaj więcej)