Dziś mamy 2 czerwca 2023, piątek, imieniny obchodzą:

19 marca 2023

Pożary traw na nieużytkach. Pracowity weekend strażaków w powiecie

fot. OSP Rynarzewo

fot. OSP Rynarzewo

W niedzielę, 19 marca w Zamościu (gm. Szubin) doszło do pożaru na nieużytkach. To kolejny tego typu pożar# w ciągu ostatnich kilku dni na terenie powiatu nakielskiego.

Pożar w Zamościu zauważono około godziny 16.30. Ogień gasiły trzy zastępy straży pożarnej: GBA OSP Rynarzewo, GBA JRG Szubin oraz GBA OSP Tur. Z kolei aż trzy pożary traw miały miejsce dzień wcześniej na terenie gminy Kcynia.

W sobotę, 18 marca około godziny 11.00 strażacy z OSP Kcynia i JRG 2 Szubin zadysponowani zostali do pożaru traw przy ulicy Zielonej w Kcyni. Kilka godzin później, przed godziną 15.00 strażacy z kcyńskiej OSP gasili pożar traw w Grocholinie. To nie była jednak ostatnia sobotnia akcja strażaków z OSP Kcynia. O godzinie 17.00 zostali oni ponownie zadysponowani do pożaru traw przy ulicy Zielonej w Kcyni.

Przełom zimy i wiosny to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Spowodowane jest to zazwyczaj wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Strażacy apelują o rozsądek.

- Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności stanowią doskonały materiał palny, co w połączeniu z działalnością ludzi skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów (największa liczba pożarów traw przypada na marzec i kwiecień) - informuje w komunikacie st. kpt. Bartosz Walkowiak, oficer prasowy Komendanta Powiatowego PSP w Nakle nad Notecią. - Ogień z suchych traw porastających nieużytki niejednokrotnie przenosi się na obszary leśne, niszcząc bezpowrotnie młode drzewostany, a drzewostany dojrzałe i starodrzewia poważnie uszkadzając. Pożary traw na nieużytkach, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują znaczną liczbę sił i środków ratowniczych. Każda tego typu interwencja to poważny wydatek finansowy. Strażacy zaangażowani w gaszenie pożarów traw na łąkach i nieużytkach, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia, zdrowia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi związaną z wypalaniem traw, nie dojadą z pomocą na czas tam, gdzie będą bardzo potrzebni. Wypalanie traw jest zabronione – zaznacza st. kpt. Walkowiak.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

  • -1 (9)

  Ja33, w dniu 19-03-2023 19:41:50 napisał:

  Mają znajomość z Zulami co za wino im albo rozleją olej a 5 razy dziennie podała trawy w tym samym miejscu w dodatku kolegów na stanowisku to Mają wyjazdy .

  odpowiedz

  • 0 (4)

  Mieszkaniec, w dniu 19-03-2023 20:12:25 napisał:

  Już dajcie spokój strazakom z Kcyni są tak zapracowani, że już nawet nie mają czasu ćwiczyć i szkolić dzieci i młodzieży co pokazały ostatnie zawody w Mroczy no to niech sobie chociaż wodą po leją na trawę. No chyba że w Kcyni nie ma już dzieci to przepraszam:-):-):-)

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Ja, w dniu 20-03-2023 06:17:29 napisał:

  Takiego podpalacza do więzienia niech pokryje koszty straży pożarnej pozbyć majątku niech będzie przestrogą dla innych matołów.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  żab , w dniu 20-03-2023 12:13:45 napisał:

  To skandal z podpalaniem traw. Wczoraj widziałem żabę z poparzoną nogą. Wysłać służby medyczne niech jej pomogą, bo co powiedzą w kołchozie europejskim.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
159PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Personalizowane zaproszenia na I komunię świętą
4,00PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
0

Wesele sporym wydatkiem. W jaki sposób i na czym można zaoszczędzić?

Koszty organizacji ślubu i wesela rosną z roku na rok. Wiele osób poszukuje sposobów, by #zaoszczędzić. Jak wynika z naszych analiz, obecnie za „talerzyk” płacimy od 250 do nawet 500 złotych. W Polsce zwykle organizowane są przyjęcia na średnio 80 do 100 osób, choć niektóre pary planują huczne wesela nawet dla 300 gości. Wesele to zwykle spory wydatek w domowym budżecie. Podpowiadamy, w jaki sposób zaoszczędzić i na czym.

(czytaj więcej)
0

Idealny składnik diety odchudzającej. Sprytne sposoby na jajka w stylu fit

Jajko to produkt powszechnie znany i lubiany, chętnie spożywany osobno, ale także jako #dodatek czy element wielu potraw. Stanowi również idealny składnik diety dla osób, które pragną zrzucić parę kilogramów lub być fit dzięki codziennym aktywnościom czy uprawianiu sportu.

(czytaj więcej)
0

"Poradnik bezpiecznego wypoczynku”. O czym należy pamiętać?

Przed rozpoczęciem ferii zachęcamy do zapoznania się z# „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku” Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz sprawdzenia wiarygodności organizatora za pośrednictwem bazy danych o wypoczynku.

(czytaj więcej)
0

Niecodzienny gość w szubińskim komisariacie. Dźwięki spod sufitu

Pod sufitem piwnicy komisariatu w Szubinie, utknął wróbel. Na świergot uwięzionego ptaka zwrócił #uwagę dzielnicowy, który pomógł wydostać się zwierzęciu z potrzasku i wypuścił na wolność.

(czytaj więcej)