Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

19 marca 2023

Pożary traw na nieużytkach. Pracowity weekend strażaków w powiecie

fot. OSP Rynarzewo

fot. OSP Rynarzewo

W niedzielę, 19 marca w Zamościu (gm. Szubin) doszło do pożaru na nieużytkach. To kolejny tego typu pożar# w ciągu ostatnich kilku dni na terenie powiatu nakielskiego.

Pożar w Zamościu zauważono około godziny 16.30. Ogień gasiły trzy zastępy straży pożarnej: GBA OSP Rynarzewo, GBA JRG Szubin oraz GBA OSP Tur. Z kolei aż trzy pożary traw miały miejsce dzień wcześniej na terenie gminy Kcynia.

W sobotę, 18 marca około godziny 11.00 strażacy z OSP Kcynia i JRG 2 Szubin zadysponowani zostali do pożaru traw przy ulicy Zielonej w Kcyni. Kilka godzin później, przed godziną 15.00 strażacy z kcyńskiej OSP gasili pożar traw w Grocholinie. To nie była jednak ostatnia sobotnia akcja strażaków z OSP Kcynia. O godzinie 17.00 zostali oni ponownie zadysponowani do pożaru traw przy ulicy Zielonej w Kcyni.

Przełom zimy i wiosny to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Spowodowane jest to zazwyczaj wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Strażacy apelują o rozsądek.

- Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności stanowią doskonały materiał palny, co w połączeniu z działalnością ludzi skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów (największa liczba pożarów traw przypada na marzec i kwiecień) - informuje w komunikacie st. kpt. Bartosz Walkowiak, oficer prasowy Komendanta Powiatowego PSP w Nakle nad Notecią. - Ogień z suchych traw porastających nieużytki niejednokrotnie przenosi się na obszary leśne, niszcząc bezpowrotnie młode drzewostany, a drzewostany dojrzałe i starodrzewia poważnie uszkadzając. Pożary traw na nieużytkach, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują znaczną liczbę sił i środków ratowniczych. Każda tego typu interwencja to poważny wydatek finansowy. Strażacy zaangażowani w gaszenie pożarów traw na łąkach i nieużytkach, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia, zdrowia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi związaną z wypalaniem traw, nie dojadą z pomocą na czas tam, gdzie będą bardzo potrzebni. Wypalanie traw jest zabronione – zaznacza st. kpt. Walkowiak.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

  • -1 (9)

  Ja33, w dniu 19-03-2023 19:41:50 napisał:

  Mają znajomość z Zulami co za wino im albo rozleją olej a 5 razy dziennie podała trawy w tym samym miejscu w dodatku kolegów na stanowisku to Mają wyjazdy .

  odpowiedz

  • 0 (4)

  Mieszkaniec, w dniu 19-03-2023 20:12:25 napisał:

  Już dajcie spokój strazakom z Kcyni są tak zapracowani, że już nawet nie mają czasu ćwiczyć i szkolić dzieci i młodzieży co pokazały ostatnie zawody w Mroczy no to niech sobie chociaż wodą po leją na trawę. No chyba że w Kcyni nie ma już dzieci to przepraszam:-):-):-)

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Ja, w dniu 20-03-2023 06:17:29 napisał:

  Takiego podpalacza do więzienia niech pokryje koszty straży pożarnej pozbyć majątku niech będzie przestrogą dla innych matołów.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  żab , w dniu 20-03-2023 12:13:45 napisał:

  To skandal z podpalaniem traw. Wczoraj widziałem żabę z poparzoną nogą. Wysłać służby medyczne niech jej pomogą, bo co powiedzą w kołchozie europejskim.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Zaproszenia
4,00 zł PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
0

Podstawowe szkolenie łączników i zwiadowców. Zajęcia w Kowalewku

W ramach rocznego planu pracy zatwierdzonego przez #Komendę Jednostki w Kowalewku trwają zajęcia z zakresu budowy i obsługi motocykli typu Honda 125 SL, a także qadów Yamaha Grizzly 550.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Chorych na Hemofilię. Zaburzenia krzepnięcia krwi

Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień# Chorych na Hemofilię.

(czytaj więcej)
0

Ochrona przed niechcianymi wiadomościami. Nowe zabezpieczenia

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni świadczący #usługi SMS podłączyli się do systemu telegraf.cert.pl, służącego do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS. Dzięki czemu blokowane będą oszukańcze wiadomości SMS, które są zgodne z przygotowanymi przez CSIRT NASK wzorcami.

(czytaj więcej)
0

Wskoczył do rzeki, by ratować nastolatkę. Ryzykował własnym życiem (film)

Starszy aspirant Łukasz Grabowski z Komendy #Miejskiej Policji w Toruniu, ryzykując własne życie, uratował młodą kobietę. Nie zważając na silne prądy i niską temperaturę wody, funkcjonariusz ruszył na pomoc 16-latce, która tonęła w nurcie Wisły.

(czytaj więcej)