Dziś mamy 27 lutego 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

06 grudnia 2022

Radni zdecydowali. Od stycznia podatki w górę!

fot. archiwum

fot. archiwum

Mieszkańcy gminy Mrocza muszą przygotować się na podwyżkę podatku od nieruchomości. Od 1 stycznia stawki będą wyższe. #Dyskusja nad ich przyjęciem była burzliwa, ale ostatecznie radni przyjęli podwyższone stawki.

Podatek od nieruchomości to opłata, która generuje duży dochód do budżetów samorządów. Wysokość stawek jest uchwalana przez radnych. Nie mogą one jednak przekraczać stawek maksymalnych, które corocznie są ustalane przez Ministerstwo Finansów. W tym roku odgórna podwyżka stawek została oszacowana na podstawie inflacji, jaka obowiązywała w pierwszym półroczu tego roku. Wynosiła wówczas 11,2%. Stawki maksymalne zostały podwyższone właśnie o ten wskaźnik. W piątek, 21 października, w czasie sesji Rady Mejskiej w Mroczy nad wysokością stawek podatku od nieruchomości debatowali radni.

Znaczącej podwyżki nie będzie

Projekt uchwały przewidywał podwyżki, ale nie do stawek maksymalnych. Jednak zapisy w tym projekcie były na tyle kontrowersyjne, że radny Krzysztof Leper zaproponował, aby wszyscy radni zagłosowali przeciw tej uchwale. Chodziło mu o stawkę za grunty pozostałe, która z 0,30 zł za metr kwadratowy miała wzrosnąć do 0,50 zł. Jako grunty pozostałe uznawane są na przykład grunty wokół domów. Podwyżka tej stawki, jak wynikało z wyliczeń radnego miałaby wynieść aż 67%. – To jest za dużo. Będzie bunt mieszkańców. Ta reszta może być, ale to nie. Mieszkańcy będą się burzyć. Była taka podobna sytuacja, w poprzedniej kadencji, a po trzech miesiącach radni wycofali się z podwyżek – przypomniał radny Leper. Podwyższenie tylko tej jednej stawki miało dać ponad 267 tys. zł więcej do gminnego budżetu. Widząc, że ten zapis w uchwale nie podoba się części radnych, ale także może faktycznie wywołać społeczne niezadowolenie, zastępca burmistrza gminy Mrocza Waldemar Chudzik zgłosił autopoprawkę do projektu. Stawka za grunty pozostałe miała zostać na tym samym co w tym roku poziomie – 30 groszy od metra kwadratowego. Radni najpierw musieli przegłosować tę autopoprawkę, a następnie całą uchwałę z nowymi stawkami. Za przyjęciem wspomnianej stawki na niezmienionym poziomie zagłosowało 8 radnych, 4 było przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu. Radni nie byli jednogłośni również przyjmując przyszłoroczne podwyżki podatku. Za ich przyjęciem zagłosowało 9 radnych: Grzegorz Biliński, Andrzej Brzóska, Marcin Klebs, Tomasz Tarnolicki, Krzysztof Leper, Zbigniew Przybylski, Natalia Szpechcińska, Tomasz Krakowski, Adrian Zieliński. Przeciw podwyżkom był radny Marek Kowalkowski, Arkadiusz Lange, Jarosław Odrobiński, Łukasz Piotrowski, Marek Wenerski. Radny Jarosław Okonek był nieobecny na sesji.

Źródło:  

Oceń artykuł: 0 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Kolaż ze zdjęć 30x40
16,00PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
0

Zapoznali się z pracą strażaka. Drzwi otwarte w komendzie

W ramach akcji "Wpadnij do strażnicy" podczas #ostatnich dwóch tygodni ferii zimowych zorganizowano dni otwarte w Komedzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)
0

Przebadano importowane zboże i rzepak. Stwierdzono nieprawidłowości

Organy Inspekcji Weterynaryjnej prowadziły oraz nadal prowadzą# regularne kontrole weterynaryjne na granicy Rzeczpospolitej Polskiej.

(czytaj więcej)
0

Skorzystaj z aplikacji "Moja praca". Oferty aktualizowane są na bieżąco

"Moja praca" to darmowe narzędzie, które ułatwia #osobom szukającym pracy znalezienie odpowiedniego zatrudnienia. W aplikacji na bieżąco aktualizowane są oferty pracy.

(czytaj więcej)
0

Program "Sport Wszystkich Dzieci". Nabór do edycji 2024

Minister Sportu i Turystyki ogłasza nabór wniosków na dofinansowanie #w 2024 roku realizacji zadań w ramach Programu Sport Wszystkich Dzieci. Kwota do rozdysponowania w naborze wynosi 75 mln zł.

(czytaj więcej)