Dziś mamy 9 lutego 2023, czwartek, imieniny obchodzą:

06 grudnia 2022

Radni zdecydowali. Od stycznia podatki w górę!

fot. archiwum

fot. archiwum

Mieszkańcy gminy Mrocza muszą przygotować się na podwyżkę podatku od nieruchomości. Od 1 stycznia stawki będą wyższe. #Dyskusja nad ich przyjęciem była burzliwa, ale ostatecznie radni przyjęli podwyższone stawki.

Podatek od nieruchomości to opłata, która generuje duży dochód do budżetów samorządów. Wysokość stawek jest uchwalana przez radnych. Nie mogą one jednak przekraczać stawek maksymalnych, które corocznie są ustalane przez Ministerstwo Finansów. W tym roku odgórna podwyżka stawek została oszacowana na podstawie inflacji, jaka obowiązywała w pierwszym półroczu tego roku. Wynosiła wówczas 11,2%. Stawki maksymalne zostały podwyższone właśnie o ten wskaźnik. W piątek, 21 października, w czasie sesji Rady Mejskiej w Mroczy nad wysokością stawek podatku od nieruchomości debatowali radni.

Znaczącej podwyżki nie będzie

Projekt uchwały przewidywał podwyżki, ale nie do stawek maksymalnych. Jednak zapisy w tym projekcie były na tyle kontrowersyjne, że radny Krzysztof Leper zaproponował, aby wszyscy radni zagłosowali przeciw tej uchwale. Chodziło mu o stawkę za grunty pozostałe, która z 0,30 zł za metr kwadratowy miała wzrosnąć do 0,50 zł. Jako grunty pozostałe uznawane są na przykład grunty wokół domów. Podwyżka tej stawki, jak wynikało z wyliczeń radnego miałaby wynieść aż 67%. – To jest za dużo. Będzie bunt mieszkańców. Ta reszta może być, ale to nie. Mieszkańcy będą się burzyć. Była taka podobna sytuacja, w poprzedniej kadencji, a po trzech miesiącach radni wycofali się z podwyżek – przypomniał radny Leper. Podwyższenie tylko tej jednej stawki miało dać ponad 267 tys. zł więcej do gminnego budżetu. Widząc, że ten zapis w uchwale nie podoba się części radnych, ale także może faktycznie wywołać społeczne niezadowolenie, zastępca burmistrza gminy Mrocza Waldemar Chudzik zgłosił autopoprawkę do projektu. Stawka za grunty pozostałe miała zostać na tym samym co w tym roku poziomie – 30 groszy od metra kwadratowego. Radni najpierw musieli przegłosować tę autopoprawkę, a następnie całą uchwałę z nowymi stawkami. Za przyjęciem wspomnianej stawki na niezmienionym poziomie zagłosowało 8 radnych, 4 było przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu. Radni nie byli jednogłośni również przyjmując przyszłoroczne podwyżki podatku. Za ich przyjęciem zagłosowało 9 radnych: Grzegorz Biliński, Andrzej Brzóska, Marcin Klebs, Tomasz Tarnolicki, Krzysztof Leper, Zbigniew Przybylski, Natalia Szpechcińska, Tomasz Krakowski, Adrian Zieliński. Przeciw podwyżkom był radny Marek Kowalkowski, Arkadiusz Lange, Jarosław Odrobiński, Łukasz Piotrowski, Marek Wenerski. Radny Jarosław Okonek był nieobecny na sesji.

Źródło:  

Oceń artykuł: 0 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Stres w pracy oraz jego wpływ na występowanie wypadków przy pracy
49PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Poduszki świąteczne
40,00PLN
Bombka plastikowa ze zdjęciem
19,90PLN
0

Prognozy dla krajowego rynku paliwowego. Ile za ropę i benzynę?

Już 5 lutego wejdzie w życie nowy pakiet sankcji UE i grupy G7. Jak na ceny paliw wpłynie odcięcie się zachodu od produktów ropopochodnych# z kierunku wschodniego? Czy po wdrożeniu sankcji kierowcy zapłacą za benzynę i olej napędowy znacznie więcej niż dotychczas? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali prognozy dla krajowego rynku paliwowego.

(czytaj więcej)
0

Walentynki inne niż wszystkie. Pomysły na miłą niespodziankę

Zwyczaj obchodzenia walentynek został zapoczątkowany w średniowiecznej Europie. Niegdyś 14 lutego był dniem, #w którym rycerze na dworze angielskim odnawiali przysięgi wierności wobec swoich wybranek. Obecnie walentynki to doskonała okazja do celebrowania miłości. Zakochani obdarowują się drobnymi upominkami i spędzają wspólne chwile na romantycznych randkach. A co gdyby tak w tym roku zrobić coś kompletnie innego, wykorzystując to, co oferuje nam dzisiejsza technologia? Przedstawiamy 3 pomysły na nietypowe randki z technologią w tle!

(czytaj więcej)
0

Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.

(czytaj więcej)
0

Zbliżają się ferie zimowe. Co warto zobaczyć w Polsce?

Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami! To idealny moment na to, żeby zacząć planować ten wyjątkowy, beztroski czas. #Z badań wynika, że niemal 60% Polaków najchętniej spędza ferie w kraju. Co warto zobaczyć w Polsce? Gdzie się udać? Jakich atrakcji możemy się spodziewać? I jak przygotować się na wspaniałą, beztroską zabawę? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)