Dziś mamy 2 czerwca 2023, piątek, imieniny obchodzą:

25 maja 2023

Sołtysi spotkali się z marszałkiem. Podziękowania za długoletnią pracę

ot. Andrzej Goiński/UMWKP

ot. Andrzej Goiński/UMWKP

23 maja na zaproszenie marszałka Piotra Całbeckiego w auli UMK spotkali się sołtysi z całego regionu. #Wydarzenie poświęcone było marszałkowskiemu (wojewódzkiemu) budżetowi obywatelskiemu, strategiom rozwoju lokalnego do 2027 roku i ważnym lokalnym projektom realizowanym przez Lokalne Grupy Działania (LGD). Była to także okazja, by podziękować najdłużej działającym sołtysom.

Podczas spotkania, z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, przewodniczącej sejmiku województwa Elżbiety Piniewskiej i członka zarządu województwa Anety Jędrzejewskiej, 72 sołtysów odebrało podziękowania za długoletnią pracę na rzecz lokalnych społeczności, a najdłużej pełniący funkcję sołtysa – od 67 lat – Heliodor Kubiak z Osiecza Małego (gmina Boniewo, powiat włocławski), otrzymał najwyższe wojewódzkie odznaczenie, medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

Pan Heliodor w wieku 18 lat wstąpił do wojska, a po odbyciu służby wojskowej (w 1956 roku) został sołtysem. Funkcję tę pełni nieprzerwanie do chwili obecnej. To dzięki jego zaangażowaniu w latach osiemdziesiątych w Osieczu Małym pobudowano kapliczkę, która cały czas służy wiernym. Jest pogodnym i pomocnym człowiekiem, życzliwym i chętnym do pomocy. W kryzysowych sytuacjach zawsze dąży do pojednania.

- To państwo jako sołtyski i sołtysi bardzo często inicjujecie i realizujecie projekty służące mieszkańcom naszego regionu, zachęcacie ich do społecznej aktywności i pracy na rzecz lokalnej społeczności. Bo przecież to na tym poziomie, najbardziej podstawowym a zarazem fundamentalnym, obywatele uczą się współodpowiedzialności za rozwój najbliższej okolicy, a potem dalej – gminy, powiatu, regionu. Za to wszystko chcielibyśmy państwu dzisiaj podziękować - za Wasz codzienny trud i zaangażowanie w sprawy, które mają duże znaczenie dla podnoszenia jakości życia w waszym środowisku – powiedziała przewodnicząca Elżbieta Piniewska.

- Sołtysi mają niezachwianą wiarę w demokrację. Odgrywają dziś ogromną rolę nie tylko dla mieszkańców sołectw, ale są także wsparciem dla wójtów, starostów i innych samorządowców. Jestem przekonany, że budowanie społeczeństwa obywatelskiego ma sens tylko wówczas, gdy realizujemy je oddolnie i z udziałem wszystkich zainteresowanych – mówił marszałek Piotr Całbecki.

Lista sołtysów, którzy otrzymali podziękowania podczas gali (załącznik) (Sołtysi byli zapraszani na scenie w kolejności alfabetycznej nazwisk)

Lista sołtysów, którzy otrzymają podziękowania, nieobecnych podczas spotkania (załącznik)

Gospodarz województwa przybliżył zebranym ideę marszałkowskiego budżetu obywatelskiego i mechanizmu RLKS (rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność) w nowej perspektywie finansowej. Wskazał także istotną rolę sołectw w procesie wdrażania tego instrumentu, zapraszając sołtyski i sołtysów do włączenia się w ocenę przygotowanych strategii i ich zaopiniowania. Prezentacja marszałka Piotra Całbeckiego (pdf)

- Zależy nam by właśnie sołtysi – jako wiejscy liderzy, którzy najlepiej przecież znają problemy i potrzeby lokalnych społeczności – mieli istotny wpływ na gospodarowanie pieniędzmi wojewódzkiego budżetu obywatelskiego i na to, jakie projekty zostaną dzięki nim urzeczywistnione – zaznaczył marszałek Piotr Całbecki.

Marszałkowski budżet obywatelski (w puli pół miliarda złotych) to środki na granty i dotacje, dzięki którym organizacje i aktywne społecznie grupy nieformalne, pragnące zrobić coś pozytywnego dla własnych środowisk, będą mogły zrealizować wypracowane wspólnie pomysły i inicjatywy dotyczące m.in. zagospodarowania przestrzeni publicznej i wsparcia lokalnych przedsiębiorców, a także projekty w dziedzinie wsparcia społecznego adresowane do osób starszych, młodzieży, osób z niepełnosprawnościami. To LGD-y będą tymi środkami dysponować, wybierając przedsięwzięcia do wsparcia i dzieląc granty.

Spotkanie było także okazją do konsultacji i rozmów z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego.

Do 7 czerwca trwa konkurs na wybór strategii rozwoju lokalnego, których istotą jest opracowanie, wspólnie z mieszkańcami naszych sołectw, wsi i miast, pomysłów na rozwój gospodarczy i społeczny na najbliższe 6 lat. Czytaj Pół miliarda z funduszy unijnych na Wasze projekty

Zwieńczeniem spotkania był koncert „Zabiorę Cię dziś na bal – Wodecki Tribute”.

powiatu nakielskiego podziękowania otrzymali:

Gmina Mrocza - Sołectwo Wiele - Marek Wenerski
Gmna Mrocza - Sołectwo Drążno - Waldemar Splitt
Gmina Nakło nad Notecią - Sołectwo Gorzeń - Jerzy Mrówczyński
Gmina Szubin - Sołectwo Królikowo - Elżbieta Katafiasz

Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 0 0
Pliki do pobrania
sołtysi podział na powiaty - nieobecni na gali (2).pdf
sołtysi podział na powiaty - obecni na gali (1).pdf
prezentacja_23_05_2023 Tylko do odczytu [Tylko do odczytu].pdf

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Budowa hal
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Szkolenie z HACCP
59PLN
0

Wesele sporym wydatkiem. W jaki sposób i na czym można zaoszczędzić?

Koszty organizacji ślubu i wesela rosną z roku na rok. Wiele osób poszukuje sposobów, by #zaoszczędzić. Jak wynika z naszych analiz, obecnie za „talerzyk” płacimy od 250 do nawet 500 złotych. W Polsce zwykle organizowane są przyjęcia na średnio 80 do 100 osób, choć niektóre pary planują huczne wesela nawet dla 300 gości. Wesele to zwykle spory wydatek w domowym budżecie. Podpowiadamy, w jaki sposób zaoszczędzić i na czym.

(czytaj więcej)
0

Idealny składnik diety odchudzającej. Sprytne sposoby na jajka w stylu fit

Jajko to produkt powszechnie znany i lubiany, chętnie spożywany osobno, ale także jako #dodatek czy element wielu potraw. Stanowi również idealny składnik diety dla osób, które pragną zrzucić parę kilogramów lub być fit dzięki codziennym aktywnościom czy uprawianiu sportu.

(czytaj więcej)
0

"Poradnik bezpiecznego wypoczynku”. O czym należy pamiętać?

Przed rozpoczęciem ferii zachęcamy do zapoznania się z# „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku” Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz sprawdzenia wiarygodności organizatora za pośrednictwem bazy danych o wypoczynku.

(czytaj więcej)
0

Niecodzienny gość w szubińskim komisariacie. Dźwięki spod sufitu

Pod sufitem piwnicy komisariatu w Szubinie, utknął wróbel. Na świergot uwięzionego ptaka zwrócił #uwagę dzielnicowy, który pomógł wydostać się zwierzęciu z potrzasku i wypuścił na wolność.

(czytaj więcej)