Dziś mamy 21 maja 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

18 kwietnia 2024

Światowy Dzień Chorych na Hemofilię. Zaburzenia krzepnięcia krwi

fot. pixabay

fot. pixabay

Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień# Chorych na Hemofilię.

Hemofilia jest chorobą genetyczną, polegającą na zaburzeniach krzepnięcia krwi. Głównym celem obchodów Światowego Dnia Chorych na Hemofilię jest  zwiększanie świadomości na temat rzadkiej choroby krwi oraz promowanie wsparcia dla osób dotkniętych tą chorobą oraz ich rodzin.

Z okazji Światowego Dnia Chorych na Hemofilię w Warszawie została zorganizowana konferencja prasowa, podczas której eksperci, pacjenci dyskutowali na temat m.in. opieki nad chorymi z hemofilią.

W Polsce na hemofilię i pokrewne skazy krwotoczne choruje ok. 6. tys.  osób. – To choroba, która bardzo dobrze poddaje się leczeniu, dzięki któremu możemy prowadzić normalne życie. Mamy obecnie zapewniony dobry system leczenia, jego ciągłość, co zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Wyzwaniem jest zrealizowanie wszystkich  zaleceń Parlamentu Europejskiego i zorganizowanie kompleksowej opieki w ośrodkach leczenia – podkreśla Bogdan Gajewski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię (PSCH).

Sytuację w Polsce bardzo poprawił też Narodowy Program Leczenia Chorych na Hemofilię i Pokrewne Skazy Krwotoczne: od tego roku obowiązuje już jego kolejna (piąta) edycja. Program zapewnia leki w przypadku wystąpienia krwawień u dzieci, a także leczenie profilaktyczne i leczenie krwawień u dorosłych. – Dzięki nowej edycji Programu mamy też dostęp do innowacyjnych leków; gdy stan zdrowia pacjenta wymaga ich zastosowania, Rada Narodowego Programu może podjąć taką decyzję – zaznacza Bogdan Gajewski.

- Cieszę się tym, że w 2024 roku z okazji Światowego Dnia Chorych na Hemofilię dyskutujemy o tym, jakie warunki stworzyć, by młody człowiek z hemofilią mógł uprawiać sport i czuł się bezpiecznie, a nie o tym, czy możemy w ciągu roku wykonać dwa czy trzy zabiegi endoprotezowania, jak to było jeszcze kilkanaście lat temu. Zmiany, jakie zaszły w ostatnich latach, były bardzo istotne, choć wciąż są wyzwania i należy dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić jak najlepszą opiekę nad pacjentami – podkreśliła dr n. med. i n. o zdr. inż. Małgorzata Lorek, dyrektor Narodowego Centrum Krwi, które koordynuje organizację leczenia nad chorymi na hemofilię w Polsce.

Źródło: Narodowe Centrum Krwi

Oceń artykuł: 11 11

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • -1 (1)

    Ja, w dniu 18-04-2024 14:01:38 napisał:

    Ostatnie lata za problemy z krwią ma ktoś inny nie szukajcie innego winnego .

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Budowa magazynów
Konstrukcje stalowe
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Zadaj pytanie
20PLN
0

Symbliczne miejsce pochówku wielkiego piewcy. Kim był hr. Leon Skórzewski?

Jeśli weekend, to kolejny raz chcemy przekazać Wam kilka informacji o ciekawych# miejscach kultu - tym razem kolej przyszła na Leśnictwo Drogosław.

(czytaj więcej)
0

Szkolenia rotacyjne. Żołnierze Wojska Polskiego w Kowalewku

W miniony weekend tereny Nadleśnictwa Szubin oraz obiekty #OSP JRS Kowalewko zostały zdominowane przez żołnierzy Wojska Polskiego, którzy realizują szkolenia rotacyjne.

(czytaj więcej)
0

Trzecia edycja kampanii "Lowe Krowe". Promocja zdrowych nawyków

Zapraszamy do udziału w trzeciej edycji kampanii# "Lowe Krowe"!

(czytaj więcej)
0

Święto polskiej żywności. Prezentacje krajowych produktów

26 maja w otoczeniu zielonego #Służewca, na gości w każdym wieku, czekać będzie oprócz znakomitego jedzenia, mnóstwo dodatkowych atrakcji. Każdego roku Piknik Poznaj Dobrą Żywność to święto polskiej żywności.

(czytaj więcej)