Dziś mamy 27 lutego 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

12 lutego 2024

Uroczysta inuguracja projektu. Uczniowie pamiętają o historii regionu

fot. UMiG Mrocza

fot. UMiG Mrocza

Dnia 8.02.2024r. uczniowie klasy 7. i 8. #NSP w Kosowie wraz z nauczycielami P. Iwoną Pacholską i Jarosławem Odrobińskim /mjr. rez./ rozpoczęli realizację Projektu pt. „Poznajemy miejsca walk Powstańców Wielkopolskich na Krajnie i Pałukach. Pamiętamy o ofiarach Zbrodni Pomorskiej 1939”. Jest to przedsięwzięcie w ramach Konkursu Powiatu Nakielskiego „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Krajnie i Pałukach oraz Zbrodnia Pomorska 1939”.

Wnioskodawcą było Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Integracji Środowiska Wiejskiego Sołectwa Kosowo „KMK KOS” w Kosowie. Miejscem uroczystości pn. „105. rocznica podpisania porozumienia w Trewirze pomiędzy Republiką Weimarską a Ententą” był Plac Wolności, gdzie znajduje się Obelisk Powstańczy upamiętniający udział mieszkańców Mroczy i okolic w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919.

Program uroczystości obejmował: odśpiewanie Hymnu Państwowego, przedstawienie przez ucznia klasy 8. Patryka Warczaka krótkiego rysu historycznego rocznicowego wydarzenia, odczytanie przez ucznia klasy 8. Karola Biskupiaka Powstańczego Apelu Pamięci. Następnie delegacje szkoły i Uczestnicy TPD KPOR Warsztatu Terapii w Mroczy złożyli kwiaty pod Obeliskiem. Dodatkowo znicz złożyła Dyrektor MGOKiR w Mroczy P. Małgorzata Papała. Po tym nastąpiło odtworzenie utworu „Marsylianka Wielkopolska” i na samo zakończenie odtworzenie utworu „Rota”. Narratorem był nauczyciel historii Jarosław Odrobiński /mjr rez./ - koordynator Projektu

Niezwykle miłym akcentem był udział w uroczystości „Sąsiadów” z Placu Wolości Uczestników TPD KPOR Warsztatu Terapii w Mroczy i po raz pierwszy wspomnianej Pani Dyrektor MGOKiR. Jest to wspólne działanie koordynatora Projektu i Kierownik WTZ w Mroczy P. Moniką Wołowicz. Tym bardziej należą się podziękowania Pani Kierownik za udostępnienie sprzętu nagłośnieniowego. Oflagowanie Placu zostało wykonane przez Referat Obsługi Komunalnej UMiG w Mroczy. Dziękujemy za ten gest wsparcia i pomocy.

Zadanie dofinansowane przez Powiat Nakielski.

NSP Stowarzyszenia "KMK KOS" w Kosowie

Materiał: Joanna Murawiec / UMiG Mrocza

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 0 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zapoznali się z pracą strażaka. Drzwi otwarte w komendzie

W ramach akcji "Wpadnij do strażnicy" podczas #ostatnich dwóch tygodni ferii zimowych zorganizowano dni otwarte w Komedzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)
0

Przebadano importowane zboże i rzepak. Stwierdzono nieprawidłowości

Organy Inspekcji Weterynaryjnej prowadziły oraz nadal prowadzą# regularne kontrole weterynaryjne na granicy Rzeczpospolitej Polskiej.

(czytaj więcej)
0

Skorzystaj z aplikacji "Moja praca". Oferty aktualizowane są na bieżąco

"Moja praca" to darmowe narzędzie, które ułatwia #osobom szukającym pracy znalezienie odpowiedniego zatrudnienia. W aplikacji na bieżąco aktualizowane są oferty pracy.

(czytaj więcej)
0

Program "Sport Wszystkich Dzieci". Nabór do edycji 2024

Minister Sportu i Turystyki ogłasza nabór wniosków na dofinansowanie #w 2024 roku realizacji zadań w ramach Programu Sport Wszystkich Dzieci. Kwota do rozdysponowania w naborze wynosi 75 mln zł.

(czytaj więcej)