Dożynki powiatowo-gminno-parafialne
Ziemia dała plony w darze
fot. JZ/KM
Uroczystość rozpoczęła się ok. godz. 14.30 na placu przy remizie strażackiej, skąd korowód dożynkowy przeszedł do kościoła p.w. św. Mikołaja i WNMP, gdzie nastąpiło poświęcenie # wieńców i chlebów. Następnie dalsza część odbyła się na stadionie miejskim.
Eucharystii przewodniczył proboszcz mroteckiej parafii ks. dziekan Wojciech Cierniak. Uświetniły ją pieśni wykonywane przez mrotecki chór Cecylia. Natomiast na koniec pieśń „Czarna Madonna” wykonał zespół Polonia z Francji. Po zakończeniu mszy św. barwny korowód udał się na stadion miejski. Tam znajdowała się scena, przed którą na balotach słomy reprezentanci poszczególnych sołectw z terenu gminy Mrocza i nie tylko złożyli wieńce dożynkowe i bochenki chleba.
Ważnym momentem było przekazanie przez starostów dożynkowych chleba wypieczonego z tegorocznej mąki na ręce gospodarzy. Z racji tego, że były to dożynki powiatowo-gminno-parafialne było aż 6 starostów. Powiatowi: Alina Musiał z Broniewa i Tadeusz Ciesielski z Dąbrówki Słupskiej, gminni: Ewa Dzieszka i Jarosław Okonek z Mroczy, a także parafialni: Hanna Płowaś z Krukówka i Michał Wnuk z Mroczy. Nie zabrakło też tradycyjnego podzielenia się chlebem – starosta nakielski, burmistrz Mroczy oraz ks. proboszcz jako gospodarze dzielili go wśród zgromadzonych na mroteckim stadionie.
Na scenie zaprezentował się m.in. zespół polonijny z Francji Polonia Sant–Vallier czy kapela Po Zagonach, a także rodzimy zespół Mroczanki. Nie zabrakło także atrakcji dla najmłodszych – były dmuchawce, trampoliny itp.
Specjalna komisja rozstrzygnęła konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. Ponownie zwyciężył Samsieczynek.
Na zakończenie odbyła się zabawa taneczna.
Galeria
Czytaj również
Dodaj komentarz
Sprawdź poziom cukru we krwi. Nie lekceważ pierwszych objawów
Cukrzyca dotyczy ponad 3 mln Polaków. Rozwija się powoli#, więc wiele osób chorujących na cukrzycę pozostaje niezdiagnozowana.
(czytaj więcej)Szkolenie terytorialsów. Zadania wymagały ogromnego skupienia
Ucieczka z płonącego pojazdu, pokonanie płonącego toru, a także przejście terenu# skażonego to tylko niektóre zadania jakie w ostatnich dniach czekały na żołnierzy Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej. W przygotowanych zajęciach wzięło udział kilkudziesięciu Terytorialsów. Szkolenia realizowane były na bazie obiektów w Toruniu, Brodnicy oraz Drawsku Pomorskim.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ofiar Wypadków Drogowych. Każda akcja jest inna
W trzecią niedzielę listopada obchodzony był Światowy Dzień Pamięci #o Ofiarach Wypadków Drogowych. W Polsce główne uroczystości odbędą się 17 listopada w miejscowości Zabawa koło Tarnowa, m.in. przy Pomniku Ofiar Wypadków Drogowych „Przejście”.
(czytaj więcej)Świadczenia dla stulatków. Ustawa podpisana przez prezydenta
Przygotowane w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przepisy regulujące# mechanizm przyznawania świadczenia honorowego dla stulatków wejdą w życie 1 stycznia 2025 roku. Co to oznacza praktyce? Świadczenie w wysokości 6,2 tys. brutto miesięcznie będzie przyznawane z urzędu, i co ważne, corocznie waloryzowane. Prezydent właśnie podpisał ustawę w tej sprawie.
(czytaj więcej)
Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad
niebieski, w dniu 01-09-2013 08:32:57 napisał:
odpowiedz
zatroskany, w dniu 01-09-2013 12:54:17 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!