Dziś mamy 19 września 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

11 sierpnia 2024

Dojdzie do zawarcia porozumienia? Nowe rozwiązanie z korzyścią dla wszystkich

fot. UMiG w Mroczy

fot. UMiG w Mroczy

W miniony poniedziałek w murach #mroteckiego urzędu miejskiego odbyło się spotkanie z udziałem burmistrza Mroczy Jarosława Okonka, wicestarosty nakielskiego Michała Dubkowskiego, dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych w Nakle Bartosza Lamprechta, zastępcy dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Nakle Agnieszki Jassel oraz kierownika mroteckiego referatu obsługi komunalnej Pawła Góreckiego. Głównym tematem rozmów było zawarcie porozumienia dotyczącego wspólnego utrzymania dróg powiatowych na terenie gminy Mrocza.

Odbyło się spotkanie – i to tyle...

Jeśli chodzi o przedstawione informacje przez mrotecki magistrat, wiadomo tylko tyle, że rozmowy dotyczyły wypracowania zasad przyszłej, potencjalnej współpracy, której efektem ma być zawarcie porozumienia dotyczącego wspólnego utrzymania dróg powiatowych w obszarach zabudowanych na terenie Miasta i Gminy Mrocza oraz bieżącego utrzymania zieleni oraz chodników przy ww. ciągach komunikacyjnych.

Zanim jednak przejdziemy do omówienia szczegółów, na wstępie należy podkreślić, że mroteccy włodarze już od dłuższego czasu nie byli do końca zadowoleni z pracy Zarządu Dróg Powiatowych w zakresie utrzymania dróg powiatowych na terenie gminy Mrocza – w szczególności w okresie zimowym i wiosennym. Liczne prośby o uporządkowanie czy to terenów zielonych, czy to dróg lub ścieżek pieszo-rowerowych padały w ostatnich latach wielokrotnie chociażby z ust mroteckich radnych. Nic więc dziwnego, że byłemu radnemu, a aktualnemu burmistrzowi Mroczy Jarosławowi Okonkowi zależy na poprawie tego konkretnego aspektu.

Wracając jednak do przebiegu samego spotkania, to w tej sprawie skontaktowaliśmy się telefonicznie z dyrektorem Zarządu Dróg Powiatowych w Nakle Bartoszem Lamprechtem. Jak się okazało, w trakcie spotkania przedstawiona została konkretna propozycja współpracy. Na czym miałaby ona polegać? Otóż założenia są takie, aby prace w omawianym aspekcie przebiegały lepiej i sprawniej. – Szczegółów, póki co podawać nie chcę, ponieważ prowadzone były dopiero pierwsze rozmowy i tak naprawdę nie wiadomo jeszcze, jakie ustalenia faktycznie wejdą w życie – o ile w ogóle wejdą. Nie chcę więc za bardzo rozwijać pomysłu, który może nie zostać nawet zrealizowany. Każda tego typu propozycja jest też związana z pewnymi nakładami finansowymi i to też warto mieć na uwadze – powiedział nam dyrektor ZDP w Nakle.

Ale o co chodzi?

Enigmatycznie formułowane stwierdzenia dotyczące przebiegu spotkania w Mroczy oraz propozycji polepszenia jakości utrzymania dróg powiatowych spowodowały, że tak naprawdę oprócz informacji, że takowe spotkanie się odbyło – oficjalnie nie wiadomo absolutnie nic. Oczywiście w pełni rozumiemy, że rządzący wolą podawać do przestrzeni publicznej informacje, ustalenia i porozumienia, które praktycznie na 100% dojdą do skutku. Niemniej jednak wiele osób zapewne zastanawia się, o co konkretnie chodzi w przypadku spotkania w Mroczy? Postanowiliśmy nieco podrążyć temat i ostatecznie udało nam się pozyskać kilka ciekawych informacji.

Jeśli chodzi o konkrety, to w praktyce taka współpraca w zakresie utrzymania dróg między gminą a powiatem wyglądać ma następująco – zakładając, że ZDP zatrudniłby pracowników na roboty publiczne, to miałby ich oddelegować do pracowników, którzy wykonują prace porządkowe na terenie danej gminy. Generalnie chodzi o to, żeby skoordynować prace obu grup i w przypadku prowadzenia prac na terenie drogi gminnej – wykonywane były również prace przy znajdującej się w pobliżu drodze powiatowej. Chodzi o takie kwestie jak koszenie terenów zielonych przy drogach czy chociażby czyszczenie chodników. Obecne realia są takie, że każda gmina posiada pracowników na roboty publiczne i często zdarza się, że jak tacy pracownicy przebywają w danej miejscowości, gdzie znajduje się droga powiatowa, to wykonują oni prace porządkowe także przy niej. Jest to tak jakby forma nieoficjalnego wsparcia ze strony gmin dla ZDP, a tak naprawdę – wsparcia lokalnej społeczności, która po prostu szybciej doczeka się prac porządkowych.

Jeden z pomysłów zaprezentowanych podczas spotkania w Mroczy polega na tym, aby ZDP zatrudniło pracowników na tych samych zasadach (roboty publiczne) i oddelegował ich do ekipy zatrudnionej przez daną gminę, która zapewniłaby takim pracownikom dojazd do danej miejscowości i jednocześnie prowadziła nadzór nad wykonanymi pracami.

Aby móc zrealizować powyższy zamiar, należy przede wszystkim zweryfikować, czy ZDP będzie w ogóle miał możliwość zatrudnienia pracowników na roboty publiczne, bo jeśli tak, to takie koszty nie będą aż tak duże w porównaniu do osób zatrudnionych w sposób standardowy – na umowę zlecenie czy o pracę. Jest to więc aspekt finansowy.

Druga rzecz jest taka, że jeśli doszłoby zawarcia do takiego porozumienia – załóżmy, że między gminą Mrocza a powiatem nakielskim – to pozostałe gminy wchodzące w skład powiatu nakielskiego również musiałyby przynajmniej otrzymać propozycję podjęcia takiej współpracy. Ten aspekt również ma swoje finansowe podłoże, bowiem im więcej gmin będzie zainteresowanych taką współpracą – tym większe koszty poniesie ZDP.

Warto dodać, że powyższe propozycje współpracy pozostają tylko i wyłącznie wstępnymi propozycjami mającymi na celu poprawę jakości utrzymywanych przez powiat nakielski dróg. Jeśli propozycje te zostaną rozpatrzone pozytywnie przez zarząd powiatu nakielskiego i opracowane zostaną szczegółowe zasady współpracy między ZDP a gminami, to wówczas dopiero dowiemy się – mówiąc dosadnie – kto, gdzie, za ile i z jakim ostatecznym skutkiem wykona stosowne prace przy utrzymaniu dróg powiatowych.

Źródło:  

Oceń artykuł: 2 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Praca na wysokości
60PLN
Budowa hal
Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
Szkolenie bhp dla studentów
79PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Budowa magazynów
0

Terytorialsi ruszyli z pomocą. "Wspólne działanie kluczem do sukcesu"

Od piątku, 12 września br., na terenach południowo-zachodniej Polski trwa #walka z piętrzącą się wodą. Do walki z żywiołem w WOT zorganizowano 4 Wojskowe Zgrupowania Zadaniowe w oparciu o 11 Małopolską, 12 Wielkopolską, 13 Śląską i 16 Dolnośląską Brygadę OT, w każdej Brygadzie do ok. 500 żołnierzy. W razie potrzeby wsparcia wymienionych brygad, żołnierze 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej pozostają w gotowości do stawiennictwa w jednostce wojskowej w czasie 24 h.

(czytaj więcej)
0

Jedna ogólnopolska infolinia KAS. Zmiany od października

Pracownicy urzędów skarbowych i Krajowej Informacji Skarbowej# (KIS) będą udzielać informacji pod numerami: (+48) 22 330 03 30 – dla połączeń z telefonów komórkowych i 801 055 055 – dla połączeń z telefonów stacjonarnych. Tak jak dotychczas dzwoniący uzyskają pod tymi numerami ogólną informację podatkową i celną. Nowością jest możliwość uzyskania informacji dotyczących indywidualnych spraw podatnika objętych tajemnicą skarbową po potwierdzeniu tożsamości kodem telePIN.

(czytaj więcej)
0

Koncert z okazji 25 lat Polski w NATO. Zbiórka dla powodzian

W tym roku przypada rocznica – 25 lat #od wstąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Z tej okazji Bydgoszcz przygotowała specjalne wydarzenia, które odbędą się w sobotę - 21 września.

(czytaj więcej)
0

Zakazane praktyki sztucznej inteligencji. Nowe przepisy

Jakie systemy AI będą zakazane? Poznaj nowe przepisy #na wydarzeniu online. Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii, zaprasza 27 września o godz. 13.00 na wydarzenie online, podczas którego zaprezentowana zostanie broszura informacyjna na temat zakazanych praktyk sztucznej inteligencji (AI). Broszurę przygotowali eksperci z Ministerstwa Cyfryzacji oraz NASK.

(czytaj więcej)