"Ocalić od zapomnienia". Wspólne zwiedzanie miasta i seans filmowy
fot. Wioletta Ossowska i Michał Wiśniewski
Pod koniec roku szkolnego uczniowie# klasy II TŻa Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej oraz kl. VII c Zespołu Szkolono - Przedszkolnego nr 4 w ramach wycieczki pt. "Ocalić od zapomnienia" poznali mniej znane miejsca w grodzie nad Brdą oraz obejrzeli film pt. „Jedno życie”.
Wycieczka rozpoczęła się na Wyspie Młyńskiej oraz w katedrze, gdzie uczniowie poznali historię bł. Antoniego Świadka – męczennika z Dachau.
Ks. Antoni Świadek był wikariuszem bydgoskiej fary w latach 1933 – 1942. Po najeździe Niemiec hitlerowskich na Polskę dobrowolnie zgłosił się jako kapelan do jednego z polskich oddziałów i pozostał przy nim aż do klęski. Potem przez pewien czas pracował w szpitalu dla polskich jeńców, dopóki nie powrócił do Bydgoszczy.
W okupacyjnych warunkach starał się prowadził działalność duszpasterską. Wbrew zakazom władz hitlerowskich, aby wszystkie obrzędy liturgiczne sprawować w języku niemieckim, podczas nabożeństw i pogrzebów często posługiwał się językiem polskim. Potajemnie przygotowywał dzieci do Pierwszej Komunii Świętej, opiekował się ubogimi oraz spotykał z młodzieżą, którą znał z poprzedniej pracy w organizacjach, zwłaszcza w harcerstwie.
Ta działalność nie uszła uwadze Niemców. Zadenuncjowany przez jedną z mieszkanek dzielnicy, której spowiedzi wysłuchał po polsku, latem 1942 r. został aresztowany przez gestapo. W październiku 1942 r. został wywieziony do KL Dachau. Na początku stycznia 1945 r. zachorował na tyfus plamisty. Choroba ta stała się przyczyną jego śmierci, która nastąpiła 25 stycznia 1945 r.
Przy pomniku Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej na Rynku uczniowie wysłuchali historii aresztowań i egzekucji bydgoszczan w pierwszych tygodniach wojny. Głównym celem wyjazdu było jednak obejrzenie filmu pt. „Jedno życie”.
"Jedno życie" wyreżyserowane przez Jamesa Hawesa oparte jest na prawdziwej historii Brytyjczyka Nicholasa Wintona nazwanego „angielskim Schindlerem”, który zorganizował ucieczkę 669 żydowskich dzieci rodzin zbiegłych przed hitlerowcami z Niemiec i Austrii do Czechosłowacji. Akcja filmu toczy się w dwóch płaszczyznach czasowych. Jedna w Pradze w 1938 roku, kiedy młody Nicholas Winton (w tej roli Johnny Flynn) postanawia ocalić jak największą liczbę potrzebujących. Wraz ze współpracownikami organizuje transporty żydowskich dzieci, które podążają z Pragi do Anglii.
W drugiej widzimy, jak ponad siedemdziesięcioletni Winton (w tej roli Anthony Hopkins) prowadzi spokojne życie w Anglii, które zmienia się to dopiero w 1988 r., gdy pojawił się w programie "That’s Life!". To udział w tym programie staje się epilogiem rozrachunku z własną historią głównego bohatera.
Wyjazd zorganizowali wychowawcy klas: p. Wioletta Ossowska i p. Michał Wiśniewski, a opiekę nad uczniami sprawowały p. Iwona Sołdan i Kinga Mrotek
Materiał: Michał Wiśniewski
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
Terytorialsi ruszyli z pomocą. "Wspólne działanie kluczem do sukcesu"
Od piątku, 12 września br., na terenach południowo-zachodniej Polski trwa #walka z piętrzącą się wodą. Do walki z żywiołem w WOT zorganizowano 4 Wojskowe Zgrupowania Zadaniowe w oparciu o 11 Małopolską, 12 Wielkopolską, 13 Śląską i 16 Dolnośląską Brygadę OT, w każdej Brygadzie do ok. 500 żołnierzy. W razie potrzeby wsparcia wymienionych brygad, żołnierze 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej pozostają w gotowości do stawiennictwa w jednostce wojskowej w czasie 24 h.
(czytaj więcej)Jedna ogólnopolska infolinia KAS. Zmiany od października
Pracownicy urzędów skarbowych i Krajowej Informacji Skarbowej# (KIS) będą udzielać informacji pod numerami: (+48) 22 330 03 30 – dla połączeń z telefonów komórkowych i 801 055 055 – dla połączeń z telefonów stacjonarnych. Tak jak dotychczas dzwoniący uzyskają pod tymi numerami ogólną informację podatkową i celną. Nowością jest możliwość uzyskania informacji dotyczących indywidualnych spraw podatnika objętych tajemnicą skarbową po potwierdzeniu tożsamości kodem telePIN.
(czytaj więcej)Koncert z okazji 25 lat Polski w NATO. Zbiórka dla powodzian
W tym roku przypada rocznica – 25 lat #od wstąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Z tej okazji Bydgoszcz przygotowała specjalne wydarzenia, które odbędą się w sobotę - 21 września.
(czytaj więcej)Zakazane praktyki sztucznej inteligencji. Nowe przepisy
Jakie systemy AI będą zakazane? Poznaj nowe przepisy #na wydarzeniu online. Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii, zaprasza 27 września o godz. 13.00 na wydarzenie online, podczas którego zaprezentowana zostanie broszura informacyjna na temat zakazanych praktyk sztucznej inteligencji (AI). Broszurę przygotowali eksperci z Ministerstwa Cyfryzacji oraz NASK.
(czytaj więcej)