Dziś mamy 7 listopada 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

03 listopada 2024

Muszą brać sprawy we własne ręce. "Wieś byłaby zakrzaczona"

fot. MM

fot. MM

Utrzymanie dróg oraz znajdujących się przy nich rowów i terenów zielonych to jedno# z podstawowych zadań zarządcy danego terenu. Jak się jednak okazuje, zarządcy dróg nie zawsze stają na wysokości zadania, przez co mieszkańcy muszą brać sprawy we własne ręce. Z taką sytuacją zmaga się ostatnimi czasu jeden z mieszkańców Wiela, który postanowił w jasny sposób wyrazić swoje niezadowolenie podczas ostatniego zebrania wiejskiego.

 

Ja tego nie rozumiem, że pracownicy gminy utrzymują porządek i koszą trawy i zakrzaczenia po jednej stronie drogi, a po drugiej już nie. I tak dla przykładu ja osobiście muszę przy swojej posesji zadbać o porządek we własnym zakresie, a o drugą stronę gmina już dba. To jak to jest – jedna strona drogi należy do gminy, a druga do powiatu? Nie rozumiem tego. To nie jest sprawiedliwe. Wygląda to obecnie tak, że żeby nie mieszkańcy, to wioska byłaby zakrzaczona. Taka jest prawda. Płacę podatki do gminy, a rów przy drodze muszę kosić każdorazowo sam, gmina mi nie pomoże – powiedział jeden z oburzonych mieszkańców Wiela, który jak się okazuje – wspominał tutaj konkretnie o przebiegającej przez wieś drodze powiatowej, co w swojej odpowiedzi na słowa mieszkańca wyraźnie podkreślił burmistrz Mroczy. – Koszenie traw przy drodze powiatowej należy do zadań Zarządu Dróg Powiatowych w Nakle, to jest oczywiste, jednakże ze względu na to, że mamy tutaj świetlicę wiejską przy drodze powiatowej, to jako gmina kosimy też przy drodze powiatowej w obrębie świetlicy. To jest tak, że każdy chce mieć zadbany teren przy własnej posesji, a my jako gmina w taki sam sposób podchodzimy do majątku gminy – powiedział Jarosław Okonek.

Jeśli chodzi natomiast o powiat nakielski i utrzymanie należących do niego dróg – dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Nakle Bartosz Lamprecht podkreślał już wielokrotnie, że ze względu na rozległość wszystkich dróg należących do powiatu nakielskiego oraz ograniczoną ilość pracowników – opóźnienia w pracach porządkowych wydają się po prostu nieuniknione.

Tak więc czy mieszkańcy już zawsze będą musieli „wyręczać” zarządcę drogi z przeprowadzenia prac porządkowych? Aby zmienić nieco aktualny obraz sytuacji, burmistrz Mroczy przedstawił dość ciekawą informację. – Ze względu na to, że nie do końca jako gmina Mrocza akceptujemy utrzymanie terenów powiatowych w terenach zabudowanych, wystąpiliśmy z panem radnym Jarosławem Odrobińskim do władz powiatu nakielskiego z propozycją, która sprawiłaby, że prowadzone przy drogach prace staną się zdecydowanie bardziej efektywne. Chodzi o to, że jako gmina Mrocza na drogach w terenach zabudowanych, które należą do powiatu nakielskiego – będziemy wykonywali za nich te prace, jednakże powiat nakielski będzie musiał nam to w jakiś sposób zrekompensować. Doszliśmy do porozumienia, że Zarząd Dróg Powiatowych zatrudni trzech pracowników, którzy zostaną oddelegowani do gminy Mrocza. Mają to też być mieszkańcy gminy Mrocza. Znajdą oni realnie zatrudnienie w ZDP w Nakle, jednakże zostaną oni oddelegowani do mroteckiego referatu komunalnego. Dzięki temu zabiegowi będziemy mieli niejako kontrolę nad wykonaniem wszelkich prac przy drogach powiatowych na terenie gminy Mrocza. Mówię tutaj o terenach zabudowanych, głównie chodzi tu o Mroczę, Witosław oraz Wiele. Uważam, że takie rozwiązanie jest jak najbardziej optymalne zarówno dla gminy, jak i powiatu, ale przede wszystkim dla mieszkańców. Mając u siebie tych pracowników z ZDP, będą mogli oni niejako podróżować z pracownikami zatrudnionymi przez gminę, dzięki czemu będziemy mogli na bieżąco dysponować ich we wskazane miejsca wymagające jakiejkolwiek interwencji porządkowej. Już mamy wstępne porozumienie z ZDP w tej sprawie – dodał Jarosław Okonek.

Póki co jednak jeszcze nie doszło do podpisania umowy w tej sprawie, jednakże sugerując się tym, co ogłosił mrotecki włodarz – takowe porozumienie między powiatem nakielskim, a gminą Mrocza powinno zostać podpisane w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Źródło:  

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (7) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (2)

    MPE, w dniu 03-11-2024 15:10:19 napisał:

    Tego asa co się zgubił, znaleźli?

    odpowiedz

    • 0 (0)

    oooooooooooo, w dniu 03-11-2024 22:56:16 napisał:

    i 3 ludzi wykosi wszystko

    odpowiedz

    • 0 (0)

    MK, w dniu 05-11-2024 10:18:49 napisał:

    Jestem mieszkańcem Krukówka tylko w tym roku kosiłem pobocze i przydrożny rów o długości 100metrów bieżących 12 razy!!!Gdybym miał czekać ąż zrobi to powiat to trawa miałaby chyba z metr wysokości.Takie koszenie to jest ponad 20 litrów benzyny i 18 godzin mojej pracy.Kto mi za to zapłaci???Odpowiedz jest prosta NIKT!!! Dodam że w naszej wsi każdy właściciel posesji wzdłuż ulicy wykasza te pobocza regularnie żeby było ładnie i czysto poświęcając swój czas!!!

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 1 (1)

    Bp, w dniu 05-11-2024 12:14:27 napisał:

    Kiedyś w czynie społecznym takie rzeczy się robiło, i nikt nie wypominał ile to stracił pieniędzy. Wstyd MK !

    odpowiedz

    • 2 (2)

    kierowca, w dniu 05-11-2024 12:25:34 napisał:

    Do MK. No i dlatego Krukówko to najładniejsza wieś w okolicy jadąc przez nią zawsze podziwiam mieszkańców i sam z nich biorę przykład.

    odpowiedz

    • 1 (1)

    zainteresowany, w dniu 05-11-2024 13:22:43 napisał:

    Ul. Słowiańska i Piastowska do przebudowy takie to partactwo po mrotecku kto za zapłaci brak informacji dla mieszkańców do roboty radni pracusie

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Rejestracja BDO
500PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
Zadaj pytanie
40PLN
Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Szkolenie z HACCP
80PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
0

Kompetencje cyfrowe nauczycieli. Nowe projekty

Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) zakończyło podpisywanie umów# dotyczących wsparcia realizacji przedsięwzięć z Inwestycji „E-kompetencje” w ramach dwóch naborów: dla nauczycieli przedszkolnych oraz dla nauczycieli szkolnych. Ich celem jest podniesienie kompetencji cyfrowych u nauczycieli, aby skuteczniej wprowadzali dzieci i młodzież w świat nowych technologii.

(czytaj więcej)
0

Niebieski listopad. Akcja Movember z myślą mężczyznach

Listopad to czas, w którym na całym świecie mężczyźni zapuszczają wąsy# w ramach akcji Movember. Ma ona na celu podniesienie świadomości na temat męskich nowotworów - raka gruczołu krokowego i jąder. Na nowotwór jądra najczęściej chorują młodzi mężczyźni od 14 do 35 lat. Choroba może dotyczyć każdego.

(czytaj więcej)
0

Ochrona praw kredytobiorcy. Co przewiduje projekt nowej ustawy?

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o podmiotach obsługujących kredyty #i nabywcach kredytów. Projekt ustawy dostosowuje polskie prawo do unijnej dyrektywy w sprawie podmiotów, które obsługują kredyty i nabywców kredytów. Nowe przepisy mają zmniejszyć ryzyko gromadzenia się nieobsługiwanych kredytów w przyszłości.

(czytaj więcej)
0

Nowe przedmioty w szkołach. Projekty skierowane do konsultacji

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekty rozporządzeń# zmieniających podstawę programową kształcenia ogólnego w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, które wprowadzają do szkół podstawowych nowy przedmiot edukacja zdrowotna, a do szkół ponadpodstawowych: edukację obywatelską i edukację zdrowotną.

(czytaj więcej)