Nowe Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Gdzie powstaje?
fot. KPUW
Nowoczesne Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego #(CPR) oraz zintegrowana Dyspozytornia Medyczna w Bydgoszczy, po adaptacji obiektu przy ul. Szubińskiej 4, już wkrótce rozpocznie funkcjonowanie w nowej siedzibie. Inwestycja znacząco poprawi warunki pracy dla operatorów numerów alarmowych, dyspozytorów medycznych oraz pracowników technicznych, odpowiadając na potrzeby stale rozwijającego się systemu ratownictwa.
Nowy obiekt zapewni około 150 stanowisk pracy, w tym 1149 m² nowoczesnej przestrzeni, której częścią będzie m.in. 112 m² przeznaczonych na sale operatorskie oraz 97 m² na sale dyspozytorskie. Przestrzeń została zaprojektowana zgodnie z najnowszymi standardami funkcjonalnymi oraz ergonomicznymi, umożliwiając wygodną i efektywną pracę operatorów oraz dyspozytorów. W obiekcie znajdują się również pomieszczenia socjalne, szkoleniowe, konferencyjne, a także specjalnie wyodrębnione miejsca dla pracowników administracyjnych oraz psychologów wspierających operatorów i dyspozytorów.
- Wymagają tego kwestie organizacyjne. To jest bardzo ważne, aby tego typu centra mieściły się w jednym miejscu, aby była pełna łączność pomiędzy wszystkimi częściami tego systemu ratownictwa medycznego w województwie. Aby była sprawność wymiany komunikacji działających systemów, odporność na rozmaite awarie i problemy, które mogą się pojawić - powiedział Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel.
W siedzibie wdrożono zaawansowane systemy telekomunikacyjne, informatyczne i radiowe, w tym nowoczesną ścianę wizyjną, system nagłośnienia i rejestracji dźwięku oraz maszt antenowy zabezpieczający komunikację radiową. Tak wyposażona infrastruktura zapewni maksymalną gotowość i bezpieczeństwo transmisji danych, co jest kluczowe w obszarze zarządzania zdarzeniami wymagającymi natychmiastowej reakcji.
Skuteczniejszy system ratownictwa medycznego
Infrastruktura techniczna zostanie wzmocniona także poprzez zakup 3 nowych karetek.
Województwo Kujawsko-Pomorskie posiada obecnie 95 Zespołów Ratownictwa Medycznego (ZRM), a od stycznia 2025 roku planowane jest uruchomienie kolejnych trzech zespołów typu „P” w Bydgoszczy (osiedle Leśne/Myślęcinek), Toruniu (osiedle Na Skarpie) oraz gminie Złotniki Kujawskie. W 2023 roku zespoły ratownictwa medycznego w województwie interweniowały łącznie 191 706 razy, co przekłada się na około 2039 wyjazdów przypadających na jeden ZRM.
- Na co dzień prowadzimy analizę odnośnie, nie tylko, obciążenia operatorów, ale również całego systemu ratownictwa medycznego na terenie województwa. Śledzimy codziennie ten temat, jesteśmy w kontakcie z dyrektorami szpitali, bo tego wymaga sytuacja. Analizując system obciążenia karetek wystąpiliśmy do Ministerstwa (przyp. Zdrowia) ze szczegółową analizą, która obejmowała: średnią ilość wyjazdów, czas dojazdu, ilość mieszkańców, ale również zajętość karetki, bo są takie miejsca w województwie gdzie trzeba dojechać, obsłużyć poszkodowanego, często przewieźć do innego szpitala. (…) Na podstawie tej analizy wystąpiliśmy do Ministerstwa i wzmacniamy system z 95 karetek do 98 - podkreślił Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Sławomir Szymański.
Dyspozytornia Medyczna zlokalizowana w nowym obiekcie przy ul. Szubińskiej dysponuje 60 etatami. Zatrudnionych będzie 48 dyspozytorów medycznych. Przeciętnie dyspozytor odbiera około 81 zgłoszeń podczas 12-godzinnego dyżuru, co świadczy o ogromnym obciążeniu zespołu i znaczeniu nowoczesnej infrastruktury wspierającej ich pracę.
Inwestycja ta stanowi istotny krok ku zwiększeniu bezpieczeństwa mieszkańców regionu oraz sprawniejszej koordynacji służb ratunkowych w Województwie Kujawsko-Pomorskim. Planowane otwarcie nastąpi na początku 2025 roku.
Zastępowalność w systemie ratownictwa
Wojewoda Michał Sztybel wyjaśnił w jaki sposób działa zastępowalność w systemie ratownictwa medycznego i jak ważna jest jej rola. Podziękował również dyspozytorom z Województwa Kujawsko-Pomorskiego za zintensyfikowaną pracę w okresie powodzi we wrześniu:
W systemie ratownictwa medycznego jest tak zwana zastępowalność między województwami na wypadek awarii czy innych problemów. My stanowimy zaplecze dla województwa dolnośląskiego, czyli jeżeli tam występuje awaria czy obsłużone są wszystkie stanowiska dyspozytorskie to mieszkaniec tego województwa dodzwania się do województwa kujawsko-pomorskiego. Z tego miejsca chciałbym podziękować naszym pracownikom za pełną mobilizację w okresie powodzi. Tą rolę szczególnie widzieliśmy na początku powodzi, kiedy w te pierwsze dni było naprawdę dużo zgłoszeń. (…) Zastępowalność jest szczególnie ważna, bo wszędzie, gdzie utracona jest łączność lub tych zdarzeń jest bardzo dużo to my jesteśmy tym zapleczem. Dziękuję wszystkim pracownikom za mobilizację i czujność.
Źródło: KPUW
Galeria
Czytaj również
- Nowy naczelnik wydziału technicznego Powierzenie pełnienia obowiązków
- Inauguracja Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. Wręczono medale
- "Kierunek rozwój". Nabór uczestników do projektu
- Trwa pielgrzymka kolejarzy. Jezus jest najlepszym "Maszynistą"
- W listopadzie i grudniu na pasach ginie najwięcej osób. Kierowco, zwolnij!
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Warto czytać etykiety. Dowiesz się wiele na temat składu
Czy zawsze czytasz etykiety, gdy kupujesz# produkty spożywcze? Warto to robić!
(czytaj więcej)Dzisiaj 11 listopada. Narodowe Święto Niepodległości
106 lat temu urzeczywistniły się marzenia narodu polskiego o długo wyczekiwanej #wolności po tym, gdy wskutek rozbiorów pod koniec XVIII w. Rzeczpospolita zniknęła z mapy Europy. Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r. po 123 latach zaborów było wynikiem nie tylko sprzyjających okoliczności dziejowych, ale także ofiary krwi, poświęcenia i pracy wielu pokoleń Polaków. O Niepodległą walczyli w wojnach napoleońskich, zrywach narodowowyzwoleńczych i I wojnie światowej, jak również podejmowali codzienny trud zachowania polskiej tożsamości na terenach pod panowaniem zaborców i na emigracji.
(czytaj więcej)Młodość współtwórcy niepodległości. W rodzinie nazywany Ziukiem
Józef Piłsudski wywodził się z rodu szlacheckiego#, osiadłego na Wileńszczyźnie co najmniej od XVII wieku. Urodził się 5 grudnia 1867 r. w majątku Zułów. Był czwartym dzieckiem Józefa i Marii z domu Billewicz. Miał jedenaścioro rodzeństwa. Najbardziej znani byli Bronisław – etnograf, odkrywca Ajnów – autochtonicznego ludu Japonii, i Jan, prawnik, w okresie międzywojennym poseł na Sejm, minister skarbu i wiceprezes Banku Polskiego.
(czytaj więcej)Pogoda sprzyjała wędrówce. Poczęstunek w Polichnie
Dzisiejszą wędrówkę zaczęliśmy w świetlicy wiejskiej #w Polichnie już o godz. 5:00. Zgłosiło się 16 uczestników.
(czytaj więcej)
Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad
Żukowski , w dniu 12-11-2024 19:56:53 napisał:
odpowiedz
Nie, w dniu 12-11-2024 21:52:26 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!